ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2010
  • --- M ---
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    JUN-1999

Cracovia orasul in care doresc sa revin!

Sunetele de goarna s-au auzit prima data la sfarsitul secolului XIV atunci cand printesa maghiara Jawiga a sosit aici pentru a se alatura pe tronul tarii alaturi de Ladislaw Jagello si de atunci se aud anuntand trecerea fiecarei ore aici in Cracovia din turnul bisericii Sfanta Maria. Turnul bazilicii Sfanta Maria strapunge cerul cu cei 81 de metrii ai sai incununati de o sulita in stil gotic impodobita cu o coroana aurita, legenda spune ca de aici de sus se poate vedea toata imparatia polona, la est cupolele catedralelor din Lvov, la sud crestele inzapezite ale muntilor Tatra la vest colinele incetosate din Silezia si la nord o panglica albastra nimeni alta decat Marea Baltica., ca sa vedeti si sa auziti este nevoie sa urcati cele 239 de trepte pina la incaperea situata la 54 de metrii deasupra pamantului, acolo veti fi intampinati de actualii trompetisti membrii ai departamentului de pompieri ai orasului.

Jos se intinde piata principala (Rynek Glowny) inima orasului loc de intalniri si un inceput de drum in explorarea acestui oras. Piata este practic neschimbata de 800 de ani , aceleasi dimensiuni si zone de cladiri se regasesc intr-o harta a orasului realizata la 1257. Cladirea centrala a supravietuit pina in zilele noastre este vorba de Palatul Hainelor

(Sukiennice) de fapt o cladire comerciala cu multe arcade si coloane in care in trecut se desfasura o activitate de comert cu articole de imbracaminte. Practic toate cladirile,case,palate,biserici din aceasta piata sunt de interes istoric, acestea gazduiesc acum Muzeul de Istorie al orasului ,Centrul Cultural International cat si numeroase ,magazine,cafenele,restaurante. Cladirile sunt splendid conservate cu o multitudine de decoratiuni ale ferestrelor frontispiciilor si acoperisurilor, eu cel putin am avut impresia ca in aceasta piata timpul a stat in loc si nu ai de ce sa te grabesti, mai ales ca-n exteriorul pietei se afla o multitudine de restaurante cu terase inverzite,.pe strazile adiacente Tomasza,Poselska sau Karmelicka, cel mai celebru restaurant fiind insa “U Pani Stasi” de pe strada Mikolajska unde poti intalnii fregvent celebritati din Polonia si nu numai , eu drept sa spun m-am multumit cu un carnat exceptional cumparat de la standurile din Hala Targowa pentru ca citisem intr-un pliant ca nu trebuie ratat.

In aceasta piata au loc periodic manifestari culturale, spectacole de folclor ,muzica si una din atractii este plimbarea cu trasuri de epoca.

Kanonicza este strada principala aleasa de majoritatea turistilor pentru a ajunge pe celebrul deal Wawel , o strada ingusta si intortocheata care insa a ramas neschimbata de sute de ani , nu am putut sa nu observ cat de intretinute sunt toate aceste cladiri vechi , cat de autentice si in acelasi timp pline de “viata ”daca pot sa spun asa si m-am gandit la Sighisoara noastra! Sus pe dealul Wawel se afla Castelul Regal , locul de unde Polonia a fost condusa mai bine de 500 de ani un muzeu in inima unui oras muzeu . Nu am sa intru in detalii insa acest castel dupa mine este cel mai fin exemplu de resedinta feudala europeana, prin bogatia exponatelor , mobilier,tapiserii, armuri,obiecte de uz casnic te transpune in urma cu 500 de ani si este o oglinda vie a acelor timpuri, cele cateva ore petrecute aici nu au fost de ajuns, trebuie venit dimineata pentru a putea trece in revista toate obiectivele prezente aici inclusiv frumoasa catedrala.

De pe dealul Wawel foarte usor se ajunge in cartierul Kazimierz , in trecut o asezare suburbana a orasului insa acum face parte integrala din zona istorica , si aici fiecare cladire , fiecare colt povestesc o istorie specifica orasului Cracovia, aceea a evreilor polonezi, acest lucru este evident prin puzderia de stradute inguste, piatete si sinagogi si kirkuts(cimitire evreiesti). Cladiri minunat restaurate stau alaturi de altele aflate inca in ruina , victimele tragediilor celui de-al doilea razboi mondial, faima si popularitatea acestui loc are radacini adanci in spiritul tolerant al locuitorilor in capacitatea lor de a convietui pasnic in armonie de-a lungul secolelor,. bisericile gotice Sf Caterina ,Corpus Cristi, se inalta semete in buna vecinatate cu vechile sinagogi, iar nenumaratele galerii de arta , cafenele, baruri, anticariate fac din acest loc inima culturala a orasului si un refugiu pentru cei ce vor sa scape un moment de agitatia poate putin comerciala a pietei principale aflata in vecinatate.

Am fost cu multi ani in urma aici , amintirile mele sunt vagi si estompate de timp insa un lucru stiu alaturi de Praga,Viena,si Budapesta Cracovia este cea care complecteaza qvartetul oraselor de aur din Europa Centrala . Nu doresc puncte ,mai ales fiindca recunosc m-am inspirat din Wikipedia si Krakow.pl m-asi simtii satisfacut daca macar unei mici parti dintre dumneavoastra le-am starnit interesul si dorinta de a vedea acest oras pe nedrept ignorat cel putin pana acum,aici pe AmFostAcolo.

De asemenea , poze nu mai am, am insa o caseta filmata acolo si poate cumva voi reusii sa o trec pe cd si sa descarc imagini aici,

Si inca ceva , se pare ca din 2000 Cracovia se mandreste cu un Aqua Park , cel mai mare din Polonia si unul dintre cele mai mari din Europa care acum face parte inseparabila din oferta turistica a orasului , aceasta este adresa : click aici

Am ajuns la Cracovia plecand din Zakopane, iar pina acolo pe ruta Satu-Mare (Petea) –Nyregyhaza(H)-Kosice(SK)-Presov(SK)

Trimis de Cristian_h* in 10.04.10 19:13:43

VIZUALIZĂRI: 3324 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 poza incarcata de pe cracovia. free. fr, reprezinta o vedere spre castelul Wawel
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

biancuta
    [10.04.10 19:24:48]

O descriere frumoasa, chiar daca este inspirata si mai veche, pentru care meriti un vot.

[10.04.10 19:32:12]

am atasat aceasta melodie insa o putem schimba la cerere!

totodata datorita vechimii sejurului am retras punctele alocate automat de catre program!

pepsi70ro
    [10.04.10 20:05:37]

Dupa tot ceea ce s-a intamplat astazi cu avionul Presedintelui Poloniei, vazand pe site o impresie noua despre Polonia m-a facut sa tresar si sa o citesc cu teama oarecum.

Dar review-ul tau nu face altceva decat sa-mi consolideze impresiile bune care le am pentru Cracovia. Este un oras minunat, felicitari!

georgiana
    [10.04.10 23:58:35]

@Cristian H,

Bine ai revenit printre noi!

ileanaxperta*
    [11.04.10 20:22:14]

Of, Cristian, in sfarsit ai revenit cu impresii atat de interesante despre un mare oras polonez, mai ales acum cand peste acest popor s-a abatut atata nenorocire. Dar randurile tale mi-au umplut inima de bucurie si interes, ca o renastere, chiar daca impresiile poarta amprenta sfarsitului de secol trecut. De ce nu daca locurile sunt atat de vii si de frumoase in amintirea ta sa nu le asterni aici si pt. noi, doritorii de minunatii din lumea asta larga...

Si puncte, pret de doar 400, ca atat poate acest site sa dea...caci de la mine...dadeam mai multe cu toata placerea...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

biancuta, domidoc, georgiana, ileanaxperta*