Descoperă Calella

DIN Iaşi
înscris/ă în 26.07.17
JUL-2017

Eforie Sud de Spania

Am petrecut in Calella 7 zile in iulie 2017. Nu stiam foarte multe despre regiune (sau statiune) atunci cand am ales-o, ne doaream doar altceva decat Grecia (pe care am vizat-o in nenumarate ori in anii trecuti). Ne-a incantat si vecinatatea cu Barcelona si avionul direct din Iasi.

Drumul pana acolo a fost destul de usor. Asa cum spuneam, am avut avionul Iasi - Barcelona direct iar de la aeroport am luat un autobus de transfer pe care l-am platit de la agentie (35 de euro, 2 pers, doar dus), iar calatoria dureaza aprox 1 ora. La intors am luat trenul din Calella catre Barcelona (piata Cataluña) - 5 euro un bilet de pers, doar dus, iar orarul de la 6 dimineata pana la 11 seara, din 30 in 30 de minute. Am mai petrecut cateva zile in Barcelona apoi am luat un aerobus din piata Cataluña catre aeroport (6 euro de pers, din 10 in 10 minute). Din Calella am vizitat si Girona, un orasel cu cladiri si stradute medievale, la aprox 1 ora distanta.

Statiunea mi-a adus aminte foarte mult de concediile petrecute cu parintii pe litoralul romanesc, cea mai mare diferenta fiind curatenia de pe plaja si lipsa manelelor. La 8 seara, cand era deja pustie, nu era lasat in urma nici cel mai mic fir de ambalaj. Asta tine, cred, de calitatea oamenilor veniti in vizita si mai putin de organizarea statiunii. Oricum un plus.

Plaja seamana foarte mult cu ce mai vedem pe la noi (si nu are nimic in comun cu cele din Grecia, asa cum speram, fiind totusi Mediterana). Nisipul e din pietricele foarte mici care se incalzeste mult mai tare decat cel din scoici si devine incomod. Noi am purtat mai mereu papuci speciali de apa. Marea este destul de adanca la mal, in jur de 1,5 m si nu are acea nuanta turcuoaz a Mediteranei. Pe plaja sunt si sezlonguri (mult, mult mai putine decat la noi) la pretul de 18 euro un ansamblu (2 sezlonguri si o umbrela). Plaja este foarte aglomerata, aproape ca la noi (max 0.5 m intre cersafuri). E drept, am fost si in plin sezon. Sunt toalete pe plaja (aglomerate si hartia igienica mai mult nu-i), sunt si baruri pe plaja si puncte de salvamar si, din fericire, nu urla muzica (cel putin nu in mod oficial, pentru ca mereu este cineva cu un telefon fara casti).

Intre plaja si zona hotelurilor este o faleza foarte frumos amenajata cu palmieri, copaci, oleandri si alte plante mediteraneene. Un loc de promenada intr-adevar frumos, circulat intens atat de turisti cat si de localnici insotiti de catei (foarte cuminti si educati, cred ca spune multe despre calmitatea locului). Tot langa faleza este si linia de tren care face legatura intre Barcelona si statiunile de coasta. Nu e foarte comoda dar nici nu deranjeaza mult, dupa a doua zi te obisnuiesti cu idea ca trenul trece pe plaja (iar din tren este un peisaj superb, sunt zone unde ai impresia ca mergi cu barca pe apa).

Magazinele sunt foarte multe (kilometri intregi de magazine de haine, suveniruri, produse locale, supermarketuri), iar preturile sunt chiar acceptabile. In supermarket, preturile la alimente sunt comparative cu cele de acasa (ex. 0.2 euro o sticla de apa, 0.8 euro una de cola) iar preturile la haine si suveniruri sunt mult mai mici decat in Barcelona. Noi ne-am facut "stocul" de cadouri de aici (magnet - 1 euro, cana - 3 euro, rochie de plaja - 10 euro, evantai artizanal din lemn - 2 euro etc).

Din pacate nu sunt foarte multe optiuni de a petrece timpul liber. Sunt multe terase unde se poate manca (12 euro paella, 3 euro o bere, 5 euro burger) dar au aerul unei autoserviri romanesti. Cluburile seamana cu Vox Maris si sunt frecventate in principal de grupuri de adolescenti englezi si germani. Singurul loc care a meritat o vizita a fost farul din Calella, situat intr-o zona de belvedere, unde am avut panorama orasului si a coastei. Recomand o vizita la apus.

Daca iesi din zona comerciala, turistica, de pe linia plajei, peisajul este chiar dezolant. Strazi murdare, blocuri inalte, scorojite si inghesuite... cam ca la noi, in Eforie.

Turistii majoritari erau englezi si germani, adolescenti, veniti in tabara, care mi-au spulberat orice preconceptie ca occidentalii ar fi mai educati si cu mai mult bun simt decat romanii. Am resimtit aceeasi nesimtire, salbaticie, galagie si agitatie ca la Costinesti.

Angajatii au dat dovada si de mai multa nesimtire si nepasare. Toti, de la receptioneri, la ospatari, vanzatori sau angajati ai garii sau al aeroportului au reusit sa ne faca sa ne simtim in plus, ca si cum i-am deranjat de la siesta vesnica. Majoritatea refuza sa vorbeasca in engleza (desi stiu aceasta limba, pentru ca o vorbesc dupa indelungi insistente), te trateaza cu indiferenta, nu o data s-a intamplat sa gasesc ambalaje in mancare sau carnea sa fie cruda (nu in sange, cruda). La gara sau birou de informatii iti sunt aruncate 3 cuvinte in catalana, iar la hotel trebuie sa te lupti ca sa afli la ce ora e cina. Dezolant! Nici grecii nu sunt cei mai ospitalieri oameni, dar niciodata nu m-am simtit de parca am venit peste ei sa ii deranjez, mai ales ca nu am venit gratis. Pacat! Poate inafara sezonului or fi putin mai atenti, desi nu imi doresc sa mai revin in Spania... frumoasa tara, pacat ca e locuita (tot cam ca la noi, asa).

Impresii încărcate de Surik in 26.07.2017 15:50:52

Validat / Publicat: 26.07.17 19:58:09

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Belgia, Olanda, Grecia, Italia, UK, Franta, Turcia, Bulgaria

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Surik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 10 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Surik? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[26.07.17 19:57:57]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 40&ridAnt=79727

• Sejur în Calella (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 03.09.16 de Fly_away din TIMIşOARA) - RECOMANDĂ
  • O statiune draguta dar... (Jul.2015) - punctaj satisfactie: 7.67 (scris in 09.07.15 de ianna05 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • INFO: