ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2017
ÎNSCRIS: 31.07.12
JUL-2017

La Foisoare - Venus

Stiam de terasa La Foisoare de mai multi ani, insa nu mersesem niciodata. Pana anul asta, cand intr-o seara ne-a prins o ploaie si am intrat sa ne adapostim. Am luat o bere si am vizitat putin locul. Undeva la 22.00 inca aveau deschis si mancare calda.

In zilele urmatoare am trecut din nou pe acolo si ne-am incumetat sa luam niste cartofi prajiti si ciuperci la cuptor. Foarte bune amandoua felurile, ciupercile cu un iz foarte fin de usturoi.

Au cam de toate: supe si ciorbe, fripturi, garnituri, prajituri. Au si specialitati gen fructe de mare, budinca de spanac, fac la comanda multe alte feluri, inclusiv pizza, prepara tot felul de salate. Preturi ok si organizare buna. Multi turisti acolo, inclusiv cu copii. Mancarea proaspata si buna.

Prajiturile foarte-foarte bune si variate, le recomand cu mana pe inima. Nu le fac ei acolo, am vazut ca le vin de la o cofetarie din Constanta. Costa cam 4 lei majoritatea, mousse-urile in diferite curcubee de ciocolata sau cu fructul pasiunii costa 8 lei. Am incercat si specificul locului, nu se putea altfel, am luat baclava, cataif si sarailie. Bune-bune!

Recomand locul, mancare buna intr-o atmosfera placuta.

Trimis de Storia in 21.07.17 23:05:43
Validat / Publicat: 21.07.17 23:41:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 4819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Storia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Unul dintre foisoare, unde se putea servi masa.

danaeldreny*
[21.07.17 23:56:48]

Să testăm!

Mihai18
[22.07.17 14:14:44]

Din descrierea ta, îmi place terasa „La Foișoare” și pentru că în curând voi merge în stațiunea Venus (fără bilte) pentru 2-3 zile, te rog să-mi dai un punct de reper pentru a o găsi, de exemplu numele unui hotel din apropiere, a unei zone de agrement, etc.

Cunosc stațiunea Venus de mulți ani, am fost cu bilet (12 zile) - hotel Veronica, am avut timp să o cunosc și am mai fost și în urmă cu 3-4 ani, pentru 2 zile.

Mulțumesc.

StoriaAUTOR REVIEW
[22.07.17 15:38:22]

@Mihai18: Cum vii dinspre Cap Aurora spre Venus, treci de Hotel Melodia si Sunquest. Pe partea stanga gasesti un restaurant cu terasa, La caru' cu scoici. Dupa acesta urmeaza o parcare la strada (mai in fundal sunt diverse magazine cu suveniruri si produse alimentare), apoi este intrarea La Foisoare. Intrarea nu este chiar la strada, insa se vede cam la 10 m distanta. Sunt doua terase una langa alta, una se cheama Larisa iar cealalta este La Foisoare. Oricum, cand ajungeti in zona puteti intreba, oricine va poate ghida.

Daca veniti din directia cealalta, dinspre Venus, aveti ca reper Hotel Safir pe partea dreapta (pe stanga este hotel Orlando, cel albastru), treceti de el, ajungeti la o terasa numita Venusian, apoi cum treceti de aceasta drumul principal face la dreapta. Pe colt se vand clatite, treceti de ei, imediat dati de intrarea La Foisoare. Repet, nu este chiar la strada, insa se vede de acolo (10 m).

Sunt bune reperele?

misa80
[22.07.17 15:56:42]

@Review: Buna ziua! este exact vis-a-vis de hotelul veronica mai bine spus intre hotelul iulia resort si hotelul veronica dar pe partea opusa, e simplu de ajuns si noi tot sejurul de acolo am mancat desi am avut grija ce in special pentru copil pt ca mai zbura si pe acolo cate o musca, la terasa LaLarisa de vis-a-vis zbura cate o musca cel putin la fiecare vitrina. Sejur placut!

Mihai18
[22.07.17 20:30:21]

@ revieW și @misa 80

Va mulțumesc. Ați fost foarte amabili

Mai clar ca astfel nici ca se putea.

Toate cele bune pentru amândoi

danaeldreny*, Mihai18, misa80, Storia
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Venus? :