ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO

Sa fie bine ca sa nu fie rau - sau planificarea distractiei

Un articol de zStratosfera, deoarece nu puteam sa-l leg de altceva, dar este despre bucuria de a oferi unei echipe mari momente dragi de care sa isi aduca aminte.

Anul trecut va povesteam despre cum am petrecut in team-building impreuna cu colegii din încă câteva tari in Bulgaria, anul acesta s-a ocupat de aceasta organizare echipa din România astfel încât îmi doream sa fie și mai bine organizat. Știam oarecum cam despre de va fi vorba, dar cum va fi umplut timpul încât sa nu se plictisească nimeni nu erau lucruri decât intuite.

Astfel in prima zi știam ca vom avea o degustare de vinuri, nu știam însă ca și in camera ne va aștepta pe fiecare câte o sticla de vin, și nu pot spune ca am fost dezamăgiți.

Dar sa va povestesc cum a decurs degustarea de vinuri Lacerta.

Despre aceste vinuri nu știam foarte multe decât ca sunt bune și nu tocmai ieftine (de fapt și ieftin și bun e mai rar întâlnit), cel mic al meu a comandat o sticla de Cuvee IX pentru un cadou si era sticla 80 de lei si provin din podgoriile Dealu Mare. Despre asta nu am sa spun mai mult deoarece mi-as dori sa ajung la crama si apoi sa va povestesc.

Revenind la degustare, aceasta era programată la ora 19.00 intr-o zona pregătită special, cu mese înalte îmbrăcate din cap pana-n picioare in alb și pe care se găseau câte 3 pahare de fiecare, ceea ce ne-a trimis cu gândul la 3 vinuri (erau de fapt 2 vinuri de pahar) și o farfurie cu brânzeturi diverse, struguri și ceva biscuitei).

Era câte un ospătar la câteva mese astfel încât când era de pus in pahare, acestea erau numaidecât încărcate cu noul sortiment de vin. Fiecare sortiment de vin ne era prezentat, și pe măsura ce se schimbau sortimentele și veselia noastră era tot mai mare acoperindu-l. Am incercat sa fiu atenta insa cum nu eram in primul rand de mese e clar, tentativa esuata, am putut doar sa ma bucur de gustul vinului. La starea noastră de veselie contribuia și întâlnirea cu colegi pe care ii știam doar din corespondenta in cadrul firmei.

A fost o ora minunata in care ne-am simțit relaxați, ei acum cârcotașilor sa nu spuneți ca era de la vin, acesta a fost doar liantul întâlnirii. M-a amuzat ca ospătarul care ne punea noua in pahare când l-am rugat sa-mi mai pună încă o data primul vin si mi-a mai pus dar mi-a spus ca mai avem încă 5 de gustat ????dar după cel de-al 6-lea am cerut din nou supliment dintr-unul dintre sortimentele care îmi placusera mai mult.

A urmat cina și apoi discoteca care a fost minunata dar de la care am plecat repede din cauza de picior, ca altfel ce-as mai fi topait.

A doua seara (ca ziua v-am povestit ce am făcut aici și aici) după cina a venit parada costumelor populare (alta tema decisa de organizatori), un eveniment care nu ma așteptam sa iasă atât de bine. Nu a fost toată lumea îmbrăcată in costume populare, însă cei care au fost îmbrăcați in costume tradiționale sau ceva reprezentativ pentru țara lor au facut deliciul serii. Am vazut ii comerciale (dar dragute) dar si costume autentice vechi de zeci de ani care erau superbe. Nu mi-am imaginat ca acest moment va iesi atat de bine si ca va fi atat de apreciat de toti colegii de pretutindeni.

Momentul nu a insemnat doar imbracarea unui costum popular ci punerea lui in evidenta printr-un moment artistic, astfel incat pe rand fiecare tara interpreta un dans in care spre final se mai adaugau si multi alti colegi.

Atat in prima seara cat si in a doua seara dupa toate aceste evenimente s-a organizat discoteca de unde s-a plecat spre dimineata (eu nu pentru ca am avut scutire) cu picioare rupte (de oboseala).

Recunosc cinstit ca am avut unele retineri in ceea ce priveste reusita acestui team-building, insa colegele care s-au ocupat de organizare chiar au pus suflet in tot ceea ce au facut astfel incat la final toata lumea a concluzionat ca a fost cel mai reusit team-building din ultimii ani.

Ce va urma, nu stiu, sa lasam insa sa treaca anul acesta si vedem ce va urma, insa voua va doresc sa aveti parte in continuare de o vara frumoasa asa cum v-o doriti.

Trimis de mishu in 21.07.17 15:22:26
Validat / Publicat: 21.07.17 17:21:17

VIZUALIZĂRI: 644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Un vin medaliat si pe merit.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[21.07.17 17:20:49]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări... turistice, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Zoazore
[22.07.17 11:03:32]

@mishu: Hac! Woow! Hac! (io-s de la carcotasi, da?)

Tare interesant trebuie sa fi fost. Ca si senzatia plutirii pe mare, nici senzatia degustarii nu se poate reda in cuvinte.

Cat despre faptul ca n-ai auzit mare lucru din prezentare... ce conteaza? Important ramane gustul care ti-a placut!

Vinurile primite erau dintre cele ce ti-au placut?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
sunflower
[24.07.17 15:09:08]

O singura data am avut parte de o experienta oarecum asemanatoare, la Cramele Țelna, din judetul Alba. Mi-a plăcut, așa cum intens mi-a plăcut fiecare cuvânt citit aici!

sunflower, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: