ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2017
MAY-2016

încărcat de pe telefon!

Edine – Uc Serefeli camii; Eski camii; Selimiye camii

Edine – Uc Serefeli camii; Eski camii; Selimiye camii

Edirne se afla la 420 km de Bucuresti si reprezinta o destinatie accesibila, deoarece timpul mediu de atingere a acestui oras este de 7 ore.

Cele trei moschei reprezinta puncte de atractie ale centrului, fiind accesibile la pas, distanta dintre ele fiind in jur de 700-800 metri.

Uc Serefeli camii

Este cea mai aproape de hotelul unde am stat si este pozitionata pe strada Hukumet caddesi (continuare a strazii Saraclar – strada pietonala si centru).

A fost construita sub domnia sultanului Murat al II-lea tatal lui Mehmed cuceritorul.

Aceasta are trei minarete (fiecare cu alt model), din care unul cu trei balcoane, acesta fiind primul minaret de acest fel. Diametru cupolei este de 24 m si este sustinuta de 6 stalpi.

A fosta proiectata construita de arhitectul Muslihiddin si de asistentul sau Sahabettin Usta intre 1437 si 1447 (exista si o legenda frumoasa in linkul de mai jos). Se poate bea ceai in curtea moscheii (cum priviti intrarea pe mana stanga, dupa colt; barbatii si femeile separat).

Sursa: tourmakerturkey.com/uc-se ... eli-mosque.html

Merita vizitata, atasez cateva poze. Ca o paranteza, vorbind cu vanzatorul de kokoreci, acesta a caracterizat mosheea ca “cok guzel” (foarte frumoasa). Are dreptate.

Eski camii

Cum iesiti din Serefeli, faceti stanga si ajungeti in intersectie, iar stanga. In dreapta oblic (vis-a-vis) se afla Eski, sau moscheea veche.

Localizare Talat Pasa caddesi

A fost construita intre 1403 si 1414, fiind cea mai veche moschee din Edirne. Are 9 cupole si doua minarete, unul cu un blacon, unul cu doua balcoane.

(cum priviti intrarea, pe mana stanga este zona unde se poate manca; stand cu spatele la intrare in stanga fata (vis-à-vis, este statuia lui Sinan, arhitectul moscheii Selimiye, Suleymaniye, Mihrimah, etc.)

Atasez cateva poze

Selimiye camii – patrimoniu UNESCO

Iesind din Eski camii, chiar in fata, se vede Selimiye.

Intrarea de face prin bazarul Arista (aflat la baza moscheii), cam pe la mijlocul acestuia.

Scarile sunt destul de abrupte si va duc in gradina aferenta moscheii.

Este ce mai mare moschee din Turcia si capodopera inginereasca a arhitectului Sinan.

Istoria l-a retinut pe fiul lui Suleyman legiuitorul (in opinia mea… legiuitorul; sultan sub domnia caruia imperiul otoman a atins intinderea maxima, atat ca suprafata, cat si ca inflorire) ca Selim betivul.

Arhitectul Sinan a dorit sa ridice o moschee cu 1000 de ferestre, dar sultanul s-a opus. Atunci s-a proiectat doar cu 999 ferestre.

In interior exista si doua muzee. L-am vizitat doar pe cel din dreapta (cum priviti intrarea in moschee), cu pret de intrare 10 tl. Acesta este format din camarute mici, in care se regasesc: ceramica, caligrafie, o bucatarie (oale, cratite, etc), o sala de proiectie cu istoricul moscheii si a muzeului (filmul ruleaza non-stop), etc.

Aveti de a face cu cea mai mare suprafata, cea mai mare cupola si patru minarete cu cate trei balcoane, dispuse echidistant fata de centrul moscheii.

Recomand moscheea si cele doua muzee, daca aveti timp si bani.

Vinerea in islam este zi sfanta si recomand vizitarea dupa orele 14:00. Tinuta este impusa.

Cele trei moschei se pot vizita in 3-4 ore, la pas.

Va rog priviti cele cateva poze.

Enjoy

Trimis de danyo in 21.07.17 13:02:36
Validat / Publicat: 21.07.17 13:50:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adrianbogdan
[22.07.17 12:15:32]

Buna!

Acum vreo 4 ani am vizitat si eu moscheea Selimiye dar am intrat pe undeva prin capatul opus bazarului mai exact masina am parcat-o pe undeva pe lataralul parculetului intr-o zona de case.

Astia ai mei in timp ce eu vizitam moscheea au avut sarcina sa schimbe niste euro in lire dar in loc sa se preocupe sa avem lire pentru ferry si card KGS mi-au papat si alea cateva lire care le aveam prin geanta.

Selimiye o moschee mareata cu un interior monumental care pe care si eu recomand spre a fi vizitata.

Felicitari pentru articol!

adrianbogdan