ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2010
DIN: Titu
ÎNSCRIS: 09.04.10
JUL-2009

Descoperind Plzen

A fost o experienta minuanta. Cu toate ca stiam ca voi sta la Marriot am fost destul de reticenta ca era vorba de un Marriot dint-un orasel micut din Cehia. Dupa ce am aterizat in Praga drumul pana in Pilsen a fost destul de lung (aproape 2 ore cu un autobuz). Autobuzul ne-a lasat fix in centrul orasul, care e in fata Marriotului. Ajunsi acolo am fost intampinati la intrarea in hotel de angajati ai hotelului care ne-au carat bagajul pana la receptie ne-am facut cazarea si am plecat spre camera. Camera era super, si view-ul destul de dragut pentru un orasel de provincie. Am fost placut impresionata, dar o sa las pozele sa vorbeasca de la sine despre cum arata camera. Curatenie in camera era facuta in fiecare dimineata, adik schimbat lenjeria, schimbat toate cele 6 prosoape, schimbat sticlutele cu gel de dus, lotiune de corp, sampon si balsam, aspirat, aerisit. Camerele sunt dotate cu aer conditionat care e destul de silentios, internet contra cost, cablu tv, minibar.

In ceea ce priveste mancarea aceasta era extraordinar de difersificata. Noi am fost cazati sub regim allinclusive si m-am intors mai plinuta cu vreo 2 kg. Mancarea era de tip bufet si: micul dejun putea satiface pana si cele mai pretentioase gusturi, pranzul avea cel putin 15 feluri de mancare gatita (porc, pui, berbec, oaie, peste, mancare pt vegetarieni) si supe, iar cina era bazata pe specialitati de-ale lor dar nu numai.

Orasul nu este spectaculos, dar sunt de vazut ceasul lor faimos, fabrica de bere pilsen (unde se pot face degustari), biserica, primaria, o sinagoga, mall-ul, outlet-ul cu preturi super mici, si centrul de atractie este gradina zoologica situata la 1, 5 km de oras care este cea mai mare din Cehia.

In ceea ce priveste discotecile, muzica este execrabila, toate melodiile sunt traduse in ceha, dar in schimb bautura e foarte ieftina si oamenii sunt foarte fun.

Noi am incercat o seara sa mancam o inghetata la o terasa din oras si a fost de "vis": oamenii nu vorbesc deloc engleza, noi obisnuiti ca la Marriot nu stiam ce se intampla, am comandat ceva iar chelnerita ne-a adus ce a vrut ea.

In ceea ce priveste banii, moneda lor e coroana. Noi ne-am schimbat banii din tara, dar se putea face si in Praga unde sunt o multime de case de schimb. In schimb in Pilsen nu aveai unde sa schimbi euro in coroane.

Trimis de aalinutza18 in 09.04.10 10:55:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 2529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aalinutza18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 dormitorul meu

biancuta
[09.04.10 10:58:00]

Amanunte utile, ai un vot.

piti
[09.04.10 11:05:54]

Pai daca e Cehia atunci e bere. Daca erai barbat sigur scriai mai multe despre fabrica de bere, pe care, deduc eu nu ai vizitat-o. Nu-i nimic, util.

Cu engleza ai dreptate. Saptamana trecuta in Slovacia, incercand sa vorbesc cu oamenii intr-un orasel mic la poalele muntilor Tatra, se uitau la mine ca la urs.

aalinutza18AUTOR REVIEW
[09.04.10 11:17:04]

Am vizitat fabrica de bere, chiar am degustat berea, dar e dragut sa lasi oamenii sa isi traiasca propriile experiente.

Si in plus chiar nu sunt barbat sa spun povesti despre bere. Te las pe tine sa faci treaba asta

Dragoș_MD
[09.04.10 12:16:13]

in tarile slave (Cehia, Slovacia, Polonia, FYR oricare, Bulgaria, Rusia&CSI) singura limba cu care te poti descurca sigur este rusa... dar mie mi-au placut oamenii din locurile unde am ajuns; sunt un "neam" cu totul aparte. Mai poeti, chiar boemi, dar si parca mai harnici si mai ordonati (mai ales cei care au fost sub stapanire germanica).

+1 vot

aalinutza18, biancuta, domidoc, piti