ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2017
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 19.07.17
AUG-2016

Vila de vis - perfecta pentru familii sau grupuri de prieteni

Buna ziua!

Desi va citesc demult, mi-am facut curaj sa imi creez un cont si sa va scriu din experienta noastra in Grecia in urma lecturarii unor impresii negative ale unei fete despre Olympic Kosma, impresii pe care nu le consider indreptatie. Și voi veni cu argumente si poze. Povestea este lunga, deci spor la lectura! ;)

In vara lui 2015 am fost in luna de miere in Platamonas. A fost o rezervare facuta de azi pe maine, din cauza unor probleme de familie. Nu am ajuns in cel mai stralucit loc pentru o luna de miere, insa ne bucuraseram ca am reusit sa plecam.

La recomandarea agentiei, inainte de a ajunge la destinatie, am facut o deviere de la traseu pana la Sani Beach, Kassandra. Ne-am indragostit de plaja si am hotarat ca in vara lui 2016 acolo trebuie sa ajungem. Bineinteles ca nu stiam atunci ce costuri ar presupune o cazare la Sani. Am aflat pe urma si, deoarece nu ne permiteam, am ajuns in Hanioti, la Bomo Club Olympic Kosma Hotel &Villas.

Trebuie sa mentionez pentru a se intelege foarte bine (noi am inteles mai greu la prima vedere a ofertei, apoi ne-am „luminat”): Bomo Club Olympic Kosma detine atat hotelul, aflat aproximativ la 150m de plaja, cat și vilele, situate pe un deal, la aproximativ 800 m de plaja, 600m de hotel.

Am fost un grup de 9 persoane. 7 dintre noi am fost cazati la una din vile, iar un alt cuplu, care s-a hotarat sa ne insoteasca in ultimul moment, s-a cazat intr-una dintre camerele hotelului.

Cu totii am fost cazati in regim ALL INCLUSIVE. Noi, cei cazati la vile, luam masa la hotel. Unii pot privi acest lucru drept un inconvenient, dar stiam care este situatia si pe noi nu ne-a deranjat deloc. Venind spre plaja, ne opream sa luam micul dejun. De multe ori, la amiza luam cate o gustare pe plaja sau eram plecati spre alte statiuni si mancam acolo. Noi suntem mai plimbareti, dar chiar si mancand in alta parte, oferta pentru all inclusive era perfecta pentru noi din punct de vedere al costurilor...

Nici drumul spre hotel pentru a lua cina nu era o problema, oricum veneam pentru plimbarea de seara prin statiune.

Vila decorata cu bun gust, spatioasa, superba, curata, apa din piscina la fel. Ce ofereau in plus vilele? Intimitate pentru nopti tarzii la un pahar de vorba și de vin, la o canasta sau un remmy. Piscina la dispozitie doar pentru noi la orice ora. Am facut baie in piscina si noaptea! Panorma! Poate nu cea mai buna, dar superba! Voi lasa pozele sa vorbeasca de la sine.

Vila are un living mare, bucatarie, 2 bai (un mica jos, una mare la etaj), si trei dormitoare la etaj. Doua dormitoare spatioase, dotate cu aer conditionat si unul mic, fara aer conditionat. Eu sunt genul care doarme toate noptile calduroase de vara cu aerul conditionat pornit. Nu as fi rezistat in dormitorul cel mic. Insa acolo ar putea dormi copii sau persoane care nu agreeaza aerul conditionat. Noi il porneam si pe cel din living si pe cele din dormitoare inainte de a merge la culcare, cat stateam pe terasa sau la piscina, si se racorea in toata vila.

Prietenii nostri cazati la hotel stateau cu noi la vila pana tarziu in noapte. Ei au fost multumiti de dimensiunea camerei de hotel, de curatenie, de micul balcon, insa spuneau ca mobila era un pic demodata. Nu rupta, nu incomoda, doar demodata.

În ceea ce priveste mancarea pot sa spun ca am avut ce manca la fiecare masa in toate cele 7 zile cat am fost cazati acolo. Bineinteles ca nu am avut asteptari de all inclusiv ca la turci sau ca la croati. Stiam la ce mergem si, totusi, nu am facut foamea. Sucuri la discretie. Nimeni nu se uita urat la tine nici daca cereai a 4 a oara un pahar cu suc. Și, în ciuda faptului ca mesele erau pline, mereu aveai de unde sa iti iei mancare. Se reumpleau in permanenta tavile. Nu cred ca am asteptat mai mult de 3 minute pentru vreun anumit sortiment. Coada era, intr-adevar, la pizza. Dar toata lumea astepta frumos, civilizat, fara nicio problema.

Dezamagiti de mancare vor fi doar cei cu pretentii de Turcia la preturi de Grecia.

Uitasem sa mentionez ca primirea a fost una foarte calduroasa. Noi am ajuns la 8 dimineata in fata hotelului, iar cei de la receptie ne-au invitat sa luam micul dejun, apoi ne-au condus la vila. Toate acestea desi chek-in-ul se facea in jurul amiezii.

În concluzie, noi am fost placut surpinsi si ne-am simtit atat de bine incat la sfarsitul lui august vom fi iar acolo, de data aceasta ocupand doua vile, suntem 12. :)

p. s.: Sugerez adminului sa faca in asa fel incat cele doua subiecte Bomo Club Olympic Kosma Hotel și Bomo Club Olympic Kosma Villas sa devina unul singur. ;)

Trimis de OanaMaria86 in 19.07.17 18:23:34
Validat / Publicat: 19.07.17 19:07:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Platamonas, Hotel Morpheas

VIZUALIZĂRI: 1319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (OanaMaria86); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Vila din exterior, partea din fata

[19.07.17 18:38:20]

@OanaMaria86: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

------

-------

Negativ, sunt 2 unitati de cazare diferite, care chiar daca au acelasi proprietar, se vand separat, individualizate.

OanaMaria86AUTOR REVIEW
[19.07.17 18:59:43]

@webmasterX: Ok! Greseala mea! Imi cer scuze!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.07.17 19:55:01]

@OanaMaria86: Felicitari pentru acest prim review promitator, scris cu multa obiectivitate.

OanaMaria86AUTOR REVIEW
[19.07.17 22:49:21]

@Carmen Ion: Multumesc! ????

OanaMaria86
Alte impresii din această RUBRICĂBomo Club Villas Kosma: