Pensiunea 'În Deal la Ancuța'

înscris/ă în 11.06.11
JUL-2017
REGIM MASĂ DP
aproape 1000 lei, 220 euro

Concediu excelent într-o locaţie de vis!!!

Dupa un drum foarte lung si obositor, incepand din Braila, cu o noapte de cazare in Gura Humorului si traversare spre Maramures prin Pasul Prislop (nu recomand, drum jalnic cu cel putin 3 ore de gropi si nervi, alegeti Pasul Tihuta), am ajuns In Vadul Izei la Ancuta, tinut al traditiei, portului si cantecului romanesc, al frumesetilor plaiurilor maramusene si al bunului simt prezent in permanent in sufletele locuitorilor acestor meleaguri.

Aici, usor usor am descoperit ca suntem intr-o loc minunat, cu oameni minunati, veseli si muncitori, care ne-au facut sejurul sa fie cel mai frumos concediu pe care l-am avut vreodata.

Si haideti sa va spun de ce: pentru ca am gasit gazde zambitoare care in permanenta au grija ca sa nu iti lipseasca nimic pe perioada cazarii la ei, pentru ca am mancat cea mai buna mancare de care am avut parte vreodata, pentru ca ne-au tinut in permanenta sufletele incantate cu voie buna, dansuri si cantece cu porturi traditionale maramurene, bancuri de am ras cu hohote, dar nu in ultimul rand, pe langa toata acestea au contribuit si horinca cu afinata care au fost la discretie.

Nu mai vorbesc de peisajul superb pe care il ofera toata curtea pensiunii, dealuri, munti si fanete la tot pasul. Recomand si o urcare pana in varful dealului la stana (noi am gasit-o inchisa pentru ca oile erau in muntii Gutai) de unde puteti admira imprejurimile zonei.

Privind preturile recomand atat cazare cat si masa, mic dejun si cina (nu va mai ganditi la dieta cat stati aici). Avand in considerare faptul ca ma plimb si calatoresc foarte mult, va spun ca nu gasiti nicaieri in tara, cazare si masa la preturi atat de bune, facand un raport intre pret si calitate.

Astept cu nerabdare sa revin aici, daca se poate de sarbatori Paste sau Craciun, pentru ca am inteles ca au niste obiceiuri foarte faine. Voi reveni si cu foto!!!

Va multumim oameni buni si frumosi pentru faptul ca ne-ati facut viata mai frumoasa!!!

Impresii încărcate de narcisbr* in 17.07.2017 22:02:14

Validat / Publicat: 17.07.17 22:34:47

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: toata tara

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (narcisbr*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 9 voturi) nota2

[17.07.17 22:34:00]

Cu ocazia primului review încărcat pe sait, îi urăm lui @narcisbr: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=79321

Dupa un drum foarte lung si obositor... cu o noapte de cazare in Gura Humorului...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- Mihai18
[17.07.17 23:12:22]

Pasul Prislop, un traseu de vis, parcurs de mine cu mai mulți ani în urmă cînd drumurile, chiar județene, erau normale, adică bune, dar oare acum ce mai este bun în infrastructură și disciplina rutieră. Este foarte regretabil.

Am întîlnit în service auto un proprietar de autoturism care venizse să-și repare direcția după ce a parcurs acest traseu. Mi-a spus, ca și tine, că drumul este groaznic. Plătim rovigniete și uite rezultatul.

Cît privește siguranța în traficul rutier este și mai rău. Zilnic sunt accidente rutiere, cauzate de depășiri ratate sau pierderea controluluiu volanului. Mă înteb, unde sunt șoferii de altă dată. Cînd plec din țară, mă rog la Dumnezeu să ies cu bine din Romînia.

Își urez drumuri bune.