ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2017
  • --- F ---
    DIN: Târgovişte [DB]
    ÎNSCRIS: 26.06.16
    JUL-2017

Adalya cu bune şi cu rele

Intoarsa de curand din vacanta, mi-am propus sa scriu primul rew despre acest hotel, cat amintirile sunt inca proaspete...

In prima zi, ajunsi la hotel destul de tarziu (18:30), am hotarat sa exploram putin imprejurimile. De la receptie/lobby se coboara 1 etaj pana la restaurant/accesul catre piscine, plaja, parc de distractii.

Cum iesi din hotel, in partea stanga se afla terasa restaurantului, duoa aceea, in partea dreapta o piscina de relaxare unde au voie doar adultii (scrie pe un panou adults only 18+), imediat pe stanga piscina principala, dupa aceea urmeaza o terasa/bar (Heaven Bar) unde se serveste si mancarea, piscina cu valuri carea re program doar 1 h/zi jumatate de ora la pranz, jumatate de ora dupa amiaza, dupa care urmeaza zonele dedicate copiilor (un fresh parc deschis de la 15-16), piscina pt copii f mici care e singura prevazuta cu umbrar, clubul pt copii, parcul de distractii pt copii prevazut cu un carusel, cateva masinute electrice, o roata si o caracatita.

Vis a vis de miniclub se afla o piscina cu topogane pt copiii putin mai mari... undeva mai in dreapta fata de acesta, se afla topoganele pt adulti (pe un panou scria 11 ani +) care sunt f tari:1 topogan in forma de U, un topogan pe care te dai cu colacul, inca 2 gen tub care sunt f tare si 2 mai abrupte (le-am incercat pe toate si senzatia a fost maxima). Mai in fata pe partea dreapta se afla o terasa unde se serveste masa de la 12:30-17-Riverside Food Court iar barul e deschis de la 10-18.

La intrarea pe plaja se afla paza hotelului (in partea stanga a hotelului se afla o plaja publica, asa aca am vazut tot felul de oameni care vindeau inghetata, porum fiert sau niste coronite, ceea ce nu e deloc ok), in partea dreapta sunt cateva baldachine fff frumoase toate sezlongurile sunt prevazute cu umbrare, iar pe ponton se afla beach bar-ul.

Spa-ul se afla la -1(r din lift),clubul de noapte,dupa ora 23,zona de entertainment(bowling si diferite jocuri),un bar,magazine cu suveniruri,masaj ,coafor,cabinetul medical se afla in partea stanga cum cobori din lift

Toate ok pana acum... La cina am fost placut surprinzi de faptul ca aveau un kids corner si ffff multe feluri de mancare... in special peste, sushi si tot felul de prajituri (soacra mea a numarat 67 de feluri) si fructe... mancarea fff buna si fff variata... Pt servit masa sunt 5 zone, din care una numai pt adulti, fiecare avand iesire pe terasa...

Camera este f spatioasa, dotata cu fierbator, ceai, cafele instant etc... la baie aveau f multe produse (kit barbierit, casac dus, burete baie, pasta periuta dinti, gel dus, sampon, balsam, pieptene), baia f spatioasa cu cabina de dus

Camera avea 3 oglinzi, din care o "oglinda era televizorul" :))), dreassingul f mare, dotat cu un senzor de miscare (se aprindea lumina). Seiful gratis, minibarul dotat cu fanta, sprite, cola, cola0,2 beri efes, 2 ape minerake, 2 ape plate si 1 cutie de suc...

Toate bune si frumoase a 2-a zi la plaja... mai putin temperatura... 54 grade la ora 12... fiind prea cald pt mine, am mers la lobby pt in cocktail (mojito, ca de obicei), am iesit afara pe terasa lobby-ului si cand sa fac o fotografie... panica mare printre angajati... toata lumea fugea catre hotel... cand ma uit in partea stanga... soc... iesea un fum negru din acoperis... pfff... asa ca am iesit afara din hotel sa vad daca nu cumva era langa hotel incediu... intreb un domn aflat in parcare daca incendiul e in hotel... la care imi raspunde ca nu... ciudat... am intrat din nou in receptie... panica si mai mare... unii tipau la altii... un haos... am iesit din nou pe terasa lobby-ului de teama sa nu se detoneze vreunul m-a linistit o doamna spunand ca nu e incendiul in hotel...

sotul ma cauta panicat stiind ca mi-e rau, de teama sa nu fiu in camera si sa ma intoxic cu fum deoarece camera noastra era la et 2 deasupra bucatariei... din cate stiu nu au fost victime (desi in fata hotelului au fost doar 6 ambulante), angajatii au gestionat fff bine incidentul, nu a fost nevoie de interventia pompierilor... se simte in tot hotelul mirosul acela de ars de plastic toxic... dupa o ora am mers in camera si era groaznic mirosul, dar pana seara totul a revenit la normal... pranzul s-a servit la terase, iar cina pe terase si pe marginea piscinei... a 2-a zi la micul dejun totul a revenit la normal... nu stiu cum au reusit... saracii angajati au muncit toata noaptea sa curete tot, demni de apreciat...

Despe animatie... au fost ok... la amfiteatru a fost spectacol in fiecare seara, volei pe plaja, dimineata aquagim, boccia, petreceri pe ponton la 22... a fost o seara turceasca, cu muzica live, cu dansurile lor traditionale, insa au lipsit celebrele petreceri cu spuma...

Dupa amiaza la piscina olimpica am vazut intr-o zi un spectacol cu dansuri latine si in alta zi o petrecere cu dansatoare, muzica de club, sampanie, multe baloane si niste mingii imense de plastic

Bauturile servite erau atat autohtone, cat si de import, numai ca trebuie sa specifici ce vrei sa bei...

Bazaruri sunt la tot pasul dar sunt fff scumpe... 2 euro 1 magnet pt frigider (anul trecut in Kemer am dat 1 euro) Anatolia Bazar este chiar vis-a vis de hotel si alte bazaruri sunt cam la 1 km in partea stanga...

Am vizitat Acvariul din Antalya si orasul vechi, dar voi scrie despre ele intr-un viitor review.

In concluzie, hotelul este f ok,arata fff bine ca toate hotelurile de 5*, la un pret decent pt serviciile pe care le ofera.

Trimis de elyutzaa89* in 14.07.17 17:55:44
    Validat / Publicat: 14.07.17 23:41:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elyutzaa89*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 sala de mese
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 95.00 EUR pe cameră

[14.07.17 18:24:28]

[14.07.17 20:23:20]

@webmaster45: este ok locatia!

[14.07.17 23:42:42]

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [14.07.17 23:53:48]

@elyutzaa89: pare a fi un hotel cu servicii foarte bune!

Ce ne poti spune despre spectacole si semnal net?!

[14.07.17 23:59:52]

@maria55 din pacate la spectacolele de la amfiteatru nu am fost...

si semnalul de la internet a fost inexistent in camere primele 5 zile din sejur... in ultimele 2 am reusit sa ma conectez din camera... aveau acoperire la net pana la barul de pe ponton...

este un hotel f bun, care cred ca va excela in timp... este deschis din 2016 asa ca mai au cate ceva de invatat...

Ce am uitat sa scriu in rev... ne-a surprins intr-un mod placut un sef de sala care pur si simplu iubea romanii... Mehmet se numeste... stia sa vb romaneste destul de bine si pe unde ne vedea ne intreba daca mai avem nevoie de ceva, bautura, pt copil, venea un ospatar din 5 in 5 min la noi la masa... mi-a facut cadou intr-o seara o gheata de fotbal dintr-un servet cu o floare in ea si ne-a trimis o sticla de vin intr-o frapiera si 2 pahare...

Si la receptie erau 2 fete turcoaice care vorbeau fluent limba engleza, lucru pe care nu l-am mai intalnit pana acum (aceasta a fost a 3-a vacanta in Antalya)

[15.08.17 15:05:12]

@elyutzaa89: intrarea in apa cum este? plaja este numai de nisip sau amestecat cu pietricele?

multumesc!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [15.08.17 15:24:31]

@rodicabotez:

Intrarea în mare este suficient de lină. Există un mic "şanţ" chiar la intrare, după care apa este mică din nou şi apoi se adânceşte treptat. Aşa este intrarea în mare în toată Lara, indiferent de hotelul ales.

Pe plajă găseşti nisip destul de grosier şi ceva pietricele foarte mici şi deloc deranjante pe măsură ce te apropii de mare. Copiii se pot juca fără probleme în acel nisip, dar la umbră, pentru că altfel soarele arde cam tare.

[16.08.17 15:57:48]

@nicole33: multumesc frumos ptr detalii!

[16.08.17 23:27:50]

@rodicabotez: nisipul este ffff fin, sunt f putine pietricele si oricum f mici...

intrarea in mare nu este chiar lina... dar e ok...

[17.08.17 08:31:03]

@elyutzaa89: multumesc!

[17.08.17 09:35:35]

@rodicabotez: cu drag!

laritani
    [26.08.17 13:39:43]

@maria55 @elyutzaa89: : Eu cred ca am fost in aceeasi perioadă, deoarece in dimineta când am ajuns noi tocmai se terminase cu incendiul, care fusese la etajul 7.

despre spectacole pot spune că este singura parte slabă a hotelului.

În rest totul este la superlativ. Merită toți banii.

[26.08.17 14:28:55]

@laritani: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

M'Liviu
    [18.10.17 20:29:58]

Buna am observat din poze ca au si un mini parc de distractii ptr seara. Era free?

Ai precizat ca aveau si bauturi de import. Poti preciza cateva. Erau free toate ptr ca la alte hoteluri in ultimii 2 ani nu mai tin la acest aspect.

hotelurile Royal acum 2 ani oferreau bauturi de import acum sunt cu bani.

Merci

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [18.10.17 22:56:12]

@m liviu:

hotelurile Royal acum 2 ani oferreau bauturi de import acum sunt cu bani.

Nu este chiar aşa.

Şi anul acesta au existat în concepturile UAI ale hotelurilor Stone câteva băuturi de import incluse, evident, mărcile obişnuite, nu băuturi premium.

Din propria experienţă din 2017 de la un Royal îţi spun că eu am băut şi băuturi de import, însă acestea nu erau la toate barurile, dar dacă cereai clar ce vrei să bei şi insistai pentru produsul original, îl primeai, fără costuri suplimentare. Dacă cereai doar generic, de exemplu whisky, garantat primeai varianta turcească. Acelaşi lucru l-am păţit şi în 2015 la un alt Royal, astfel că nu am sesizat mare schimbare în acest sens.

[05.11.17 01:21:33]

@m liviu: scuze pt intarziere... Da, au si un Mini parc de distracții gratuit si tot felul de activitati pt copii... ca si băuturi din import gratis:vodca absolut, J&b, aveau si un vin bunicel dar era de-al lor, înghețată algida si stau d bine la capitolul mâncare... fructe de mare, credeti, raci si tot felul de chestii suuper delicios de pe care nu le-am văzut la hotelurile la care am fost

tripyy
    [16.02.18 19:48:46]

@elyutzaa89:

As avea si eu cateva intrebari:

- deranjeaza in vreun fel pozitionarea langa acea zona cu apă? (nu îmi dau seama daca este râu sau ce anume). Sunt ceva insecte nedorite?

- înghețata se servea doar între anumite ore?

- acei vânzători de porumb fiert etc, ajungeau si pe plaja hotelului? Ar fi chiar deranjant.

[18.02.18 03:11:46]

@tripyy: buna!

Acel rau este de fapt un lac (cred) si nu am avut probleme cu niciun fel de insecte

Inghetata se servea dupa ora 16 din cate imi aduc aminte si eera de la Algida, ambalata, lada cu inghetata fiind pozitionata f aproape de plaja, vis a vis de Luna park, iar vanzatorii de porumb erau inexistenti fiind plaja privata... intr-o seara un domn de la paza m-a pus sa ii arat bratara, sdmn ca isi fac treaba si nu are acces pe plaja/ponton oricine...

Muri_tm
    [20.06.18 22:08:14]

Suntem o famile 2 adulti si un ccopil de 10 ani super activ si sportiv. Prin urmare toboganele sunt un must have. Noi mai vrem si leneveala si calitate la servicii.

Pana acum am fost in Royal Palace (de 2 ori), Royal Dragon, Royal Alhambra si Delphin Palace. + si - peste tot. Am vrea insa sa schimbam si ne intrebam daca poate face cineva o coparatie/recomandare intre acest hotel si cele mentionate sau Papillon (unul din ele), si Nirvana Lagoon.

Rixos ul il scot din ecuatie caci pare ca e full booked cu rusi.

Merci

[20.06.18 22:12:17]

@Muri_tm:

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[22.06.18 17:37:05]

@Muri_tm: scuze de întârziere (tocmai m-am întors din vacanta din Side-zona Sorgun) cu siguranță as veni la Adalya... și nu m-aș mai întoarce în zona Side decât pentru a vizita partea veche...

Adalya este mult peste majoritatea hotelurilor din Side — cât a durat transferul de la hoteluri-aeroport am auzit numai nemulțumiri din partea turiștilor din autocar

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [22.06.18 17:57:06]

tocmai m-am întors din vacanta din Side-zona Sorgun

Unde ați fost, la care hotel?

[22.06.18 19:07:11]

La bosphorus sorgun

[22.06.18 19:12:17]

La bosphorus sorgun

Mai ales că nu avem încă niciun review de acol: tare ne-am bucura să scrii impresiile tale de acolo ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[22.06.18 19:30:19]

@webmasterX: cu siguranță voi scrie, in weekend, mai ales că am pozat f mult tocmai pentru a scrie review

elyutzaa89*, laritani, M'Liviu, maria55, Muri_tm, rodicabotez, tripyy
    Alte impresii din această RUBRICĂAdalya Elite Lara: