ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13

Mega Mall – Pierre de Coubertin, sau o viziune de sus a soferilor, la peste 40 de grade celsius

Stimati domni (a se citi cand nu este sotia atenta, de data asta vorbesc serios),

NU, nu va trimit in Franta, ci in Pantelimon, pe locul fostei fabrici Electro Aparataj, o dovada vie ca industria romaneasca de aspiratoare a evoluat spectaculos.

Articolul este incarcat in sectiunea AFA la “idei despre cum sa-ti pazesti banii fata de nevasta in malluri/alte locuri din Bucuresti, dar n-ai nici o sansa” (oricum webmasterul o sa-l mute la “sugestii pt timp liber”… cred).

Deci, va treziti la 8,9, 10

Sarutati cotofana, bondarica, ciocu’, pisi, pui, etc. (a se citi nevasta=iubirea vietii dvs.), va urcati in masina proprietate persoanala, puneti ochelarii de soare si purcedeti la drum, spre intrarea in Mega Mall de pe Pierre de Coubertin. Intrarea din stanga va duce la subsol (-2), cea din dreapta va duce pe acoperis-intrati pe ea (drive slow).

Odata ajunsi acolo si va intrebati ce-i cu titlu? ... Lasati-o dracului de viziune de sus, ca nu-i nimic de vazut, exceptand betoanele parcarii si va bate soarele in cap la peste 40 de grade.

Depistati intrarea de la scarile rulante (exista si lift) si intrati in mall. Este cazul sa va scoateti ochelarii de soare, deoarece sotia deja stie dupa ce va uitati si sincer nu mai este amuzant sa fiti ”cool” in locuri intunecoase.

(Paranteza, ca sa preintampin ecourile: “stimata doamna. Regret ca sotul v-a prezentat un certificat de la medicul de familie prin care demonstra ca este sensibil la lumina, iar la controlul de specialitate s-a dovedit altceva. Va asigur ca sper din toata inima ca aceasta fisura in armonia dvs., sa reprezinte calea spre intarirea relatiei dincolo de cuvinte si metafizic; cu respect Michelangelo Buonarroti, NU doamna, nu stiu, cred ca userul danyo a emigrat----- “stimate domn, aveti cuvantul meu ca nu am stiut ca mai exista femeie care sa creada asa ceva. Totusi, ca barbat, va rog sa va asumati fapta si sa faceti tot ce va sta in puteri ca sa impacati consoarta. Este foarte bine ca cititi pe ascuns AFA despre shopping si prezentati sotiei ca idee originala locul respectiv, dar nu este vina mea ca sotia dvs. are abilitati tehnice si din 2 facalete a facut un nunceag. In speranta ca cucuiele va vor trece rapid, cu stima, al dvs. Grecul Hipocrate... NU domnule, nu va pot spune unde a plecat danyo precis, cred ca tocmai a parasit sistemul solar)

Asa, ... inauntru este aer conditionat, iar dvs. blindat de bani si spunandu-i sotiei ca ati economisit pe acuns ca sa-i faceti o surpriza (a se citi: prietenii v-au dat teapa la partidele de pescuit, berici la gradina, etc, deoarece sunt toti in concediu pe litoral pe diverse meridiane, dupa ce au citit AFA despre locuri de cazare si au prezentat nevestii banii pentru shopping si … scanchi “voucherele surpriza”…. cam da, astia-s prietenii din ziua de azi), sa vedem ce ne rezerva Mega Mall

Etaj 2

Cinema: casele de bilete sunt bine puse la punct, cozile fiind aproape inexistente. preturile variaza in functie de tipul de vizionare (normal 3d, 4dx) si in functie de cat de nou este filmul. Am vazut 3 filme, adica am incercat cele 3 tipuri de sali. Scaunele mai bune ca in alte parti, locatia fiind destul de noua. Ochelarii la 3d se cumpara, dar poti fi folositi data viitoare daca o sa va mai duceti. Noi nu ne-am mai dus din iarna-primavara, din cauza a doua evenimente.

4DX – scaune prinse cate 4 (nu mai tin minte precis) intr-un angrenaj, care te zgaltaie, arunca, uda, derapeaza, etc. …. acum la intrebarea cam cat de prost poate fi cineva, dupa ce a citit anunturile mari despre cum este 4DX, sa intre cu cola la pahar si pufuleti la punga in acest tip de sala? ... chiar nu va pot raspunde, ci va trebui sa constatati pe propia piele efectul binefacator al bulelor din bauturile racoritoare – film: Logan; chiar bun, cu covor de floricele… la final

3D – Star Wars – super film, cu toate ca a deviat putin de la povestea initiala. A fost atat de bun incat cam aceiasi actiune se desfasura si-n sala, la propriu, doar ca nu aveau sabii.

Restaurante: primul, reprezinta o adevarata dragoste in RO – fast foodul – nu, nu mancarea, ci cozile; Noi am luat ceva de la un vietnamez – interesant, se preteaza cu gusturile mele – 2 pers…. cam 40 lei, te saturi.

In rest locuri de joaca pentru copii, o ghereta cu produse de patiserie, etc.

Etajul 1

Magazine diverse, in primul rand de toale de toate neamurile la preturi dilatate din cauza caldurii. Anul trecut am cumparat o camasa, grena, pe care am dat o galagie de bani in urma unui eveniment fericit, eveniment de care nu scapa nimeni… Casatoria (a se citi invitatie la nunta). Producator romanesc, calitate excelenta, sta in dulap bine merci. Un alt magazin este de viori, in care puteti intra doar daca prezentati la intrare vioara semnata, iar daca o prezentati, aveti si banii corespunzatori.....pentru haine In rest magazine la preturi piperate, pe care noi nu le folosim si strangem banii pentru vacante, deoarece pe etaj si ceva magazine turcesti (OMG, iar incepe asta… cenzurat).

Parter

Nelipsitele magazine de electronice, incaltamine, patiserie, cafenele, etc.

minus 1

Supermarket cu un raion din lumea larga (produse, asiatice, etc), banci, unul produse germane (vrajeala), cu un raion de cosmetice in care surpinzator vei gasi (da,. tu domnule) un creion de ochi cu culoarea pe care o visa de cand era in rochita cu bagheta de zana si astepta cavalerul sa o gaseasca (daca nu ati inteles, chiar nu mai vorbesc cu voi)

Magazin cu saltele, diverse accesorii – unde acum 14-15 luni “mi-au fost facuti cadou” o pereche de ochelari de sofat cu lentila galben-CLAR (eu v-am spus sa cititi articolul pe sest), care chiar isi fac treaba – ploaie, noapte, seara (maresc contrastul) – orice. numai la soare sa nu-i purtati (49 lei); un magazin cu cosmetice rusesti – sampoanele chiar bune.

siiiiiiiiiiiiii

Produse naturiste si suplimente alimentare, dar, of doamne….

Dragi soti, va vand pont, de pont. Stiti cand le durea capul si noi ne facem ca le credeam, ca oricum nu puteam verifica.

Fiti atenti: un produs, combinatie ardei iute cu venin de albine, ca de avem o varsta si mai doare genunchiul, piciorul, spatele. Va fi bataie la dus si nu “bataia aia” de cand aveam 25 de ani. Partea tragico-comica este ca nu conteaza, odata intrat in piele, se…. reeactiveaza (eu v-am spus sa-l cititi pe sest). Un produs bun si nu atat de radical, este venin cu arnica – daca nu s-a schimbat pretul, costau cam la fel-31 lei. De unde stiu? Pai sa va povestesc... cenzurat.

Alt produs bun: crema de ardei iute, bun pentru articulatii umflate si chiar rani …. era 9 lei cutia.

Un magazin bine aprovizionat si care aduce si la comanda. Sub nici o forma sa nu intrati acolo. Preturi usor marite, fata de altii.

minus 2, Parcare. Sub parcare, in functie de cat de precis sapati, India, China, Pakistan.

Daca ati avut rabdare sa cititi pana aici - varianta economica:

Va treziti, pupati soata, strigati:Surpriza, te scot la picnic, puneti oaresce mancare in portbagaj, NU gratar, plecati direct catre Mega Mall (consoartele sunt varza la orientarea in spatiu), auziti ceva la motor (idem despre sotii si la mecanica), trageti direct in parcarea de sus, invitati soata inauntru, sa nu stea in soare ci la aer conditionat), intrati si dvs dupa 10 min, deoarece va trebui sa asteptati depanarea si petreceti 6 ore la o masa cu papica de acasa. In acest mod placut veti economisi curentul din locuinta, deoarece aerul este oprit cat sunteti plecat, iar bani nu ia nimeni cu el la picnic.

In caz ca ati uitat pagina deschisa si va prins bombonica din doatare (da stiu... sanchi, aveti ciuda pe mine), ascultati https://www.youtube.com/watch?v=Bm_BoaDxhpE, ca nu-i vina mea ca nu sunteti in concediu, dupa ce ati studiat temeinic un anumit site (cenzurat) cu recomandari. (daca ajuta melodia la ceva? NU)

Da stiu ca-i scris in avans... incerc si eu sa pacalesc iubirea vietii mele si s-o duc maine acolo, sa economisesc ceva parale (doar nu credeati ca a mea nu citeste pe ascuns “un anumit site” si parca aud prin septembrie... Honey…. am o destinatie de la o prietena…... ce vrajeala).

Dupa o indelunga cugetare, recomand. Arhitectura... chiar imi place, aerisit... luminos. Etc. Bun de pierdut ceva timp.

Go for it.

Daca ceva este considerat deplasat...rog sa fie cenzurat de webmaster... il scriu pe ascuns in bucatarie... nevasta doarme.

Tips: are parcare si din Pantelimon... la umbra, ca nu ati inebunit sa lasati masina in soare la peste 40 grade.

PS: a fost omor inauntru? …. nasol

Trimis de danyo in 30.06.17 20:34:41
Validat / Publicat: 01.07.17 11:43:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

• Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi:

• pagină generată în 0.18726491928101 sec