ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2010
ÎNSCRIS: 06.11.08
APR-2010

Paste la Iberostar

Cristos a inviat!

Am luat sejurul pentru Paste la acest hotel deoarece ne-am trezit destul de tarziu ca dorim sa repetam experienta de anul trecut, adica sa ne petrecem Pastele in Bulgaria. N-am mai gasit locuri la alte hoteluri bune din Nisipuri sau la Duni si iata-ne la Iberostar, hotel f. mare, la care am mai gasit bilete. Consolarea noastra a fost ca vom vedea Nessebarul vechi.

Sunny Beach n-a fost pe gustul meu, inghesuit, hotel langa hotel, imi imaginez ce zgomot si haos este in plin sezon. Ne-am dorit sa ne plimbam, si-am facut-o. N-am avut ce sa vedem... o imagine dezolanta, nu stiu daca mai erau si alte hoteluri deschise, dar totul era neingrijit, nimic frumos, magazinele inchise, nu spatii amenajate, macar o bancuta, un parculet sau o gradina... nu stiu, ceva care sa-ti bucure privirea si sufletul. Faptul ca a fost sejurul de Paste poate, dar si-n Albena am fost tot de Paste si curatenia, verdeata, padurea alaturata... incomparabil. Pentru gustul meu, Sunny Beach nu este un loc in care as mai reveni.

Asta ca sa fac o introducere la ceea ce urmeaza despre hotel, desi puteam incepe direct cu hotelul, imi pare importanta si locatia lui.

Aproape de plaja, treci pe un podet din lemn cam subred si vai de el, ici colo cu cateva scanduri rupte, vechi ca si-un gard batrinesc de la sat. Plaja frumusica, apa limpede. Pentru cine prefera un hotel mare, cu zgomot si forfota, este un hotel frumos, poate cel mai frumos hotel mare din statiune. Camerele mari, baia de asemenea, muzica de ambianta a lipsit in camera noastra si-a celor cu care am fost. Nu in toate camerele merge, desi aparatul este prezent, rotesti de el si... nimic. Ordine se face in fiecare zi, amuzant este ca ne-au dat zilnic hartie igienica, la fel se schimbau si prosoapele. Femeile de serviciu maturau holul dimineata vorbind in soapta.

Pentru cine doreste post romanesc la tv, nu exista nici macar romania international, sau ca mocheta era patata pe ici pe colo. Astea sant cateva nimicuri, dar pentru unele persoane sant importante, de aceea le-am mentionat. Ca sa spun tot, gasesti in dulap pana si ata colorata de cusut, pe masuta, chibrituri. Pilote ne-au dat cate am cerut, toate noi, scoase din tipla, am rupt cartela de la usa si mi-au schimbat-o imediat zambitori, spunand ca nu-i nici o problema (fara sa platesc nimic).

Parcarea se plateste 7 leva pe zi, iar masina este in siguranta. Tot personalul este zambitor si politicos, desi putini stiu engleza.

Acum sa ma iau si de masa si bautura. Sala de mese suficient de mare, curata, debarasau imediat, mirosea a mancare ca doar era sala de mese, dar daca nu suportai mirosul, zumzetul continuu si zdranganitul de farfurii din sala mare, era o sala mai retrasa si linistita, alaturata, cu acelasi decor, in care intr-o seara am ascultat colinde. Era amuzant sa asculti colinde de Paste, dar le-am apreciat efortul. Mancarea buna, destul de variata. N-am sa ma leg acum de faptul ca in alta parte avea clatite, iar aici nu. A avut mancare suficienta, salate, cartofi in toate formele. legume, carne si-n sos la tava si gratar. Prajiturile cu si din cacao la bulgari sant inexistente. Nu le discut pentru ca nu prea am mancat dulciuri. Sant cu crema... totul tine de gusturi. Momentul cel mai bun pentru a merge la masa este cel de la deschidere. Liniste, poti alege orice fara sa stai la coada.

In ziua de Paste au decorat frumos (voi posta poze), iar pe la piscine si in restaurant s-au plimbat trei animatori imbracati in costume traditionale cantand la un instrument traditional. Iarasi le-am apreciat efortul. Bauturile, vesnic coada la lobby barul din receptie, cat si la cel de la piscina. Sucurile slabe (am baut numai apa si bere), dar am vazut persoane care consumau. Cafeaua din restaurant la micul dejun, apa chioara. Daca voiai cafea buna trebuia sa astepti sa deschida barul la ora 10. Bauturile alcoolice, puturoase (scuze de expresie), dar mirosul intepator si gustul te faceau sa le lasi pe masa. Am baut de acasa, inspirati au fost cei cu care am mers, sa ia o sticla. Berea bunicica.

Per total te puteai simti bine, daca nu esti mai pretentios. Animatorii f. draguti, dar din punctul meu de vedere si aici exista ceva... trei zile aceeasi muzica, aceleasi dansuri. In rest draguti si plini de viata.

Programul de seara incepea la ora 20 pentru copii cu cantecele si dansuri frumoase (bine-nteles aceleasi), iar la ora 21 incepea, , distractia''pentru adulti si nu numai, care includea si manele gen, , de esti ardelean, moldovean ''si nu mai stiu ce, , te ador te ador''si aveau mare succes. Intr-un colt mese de biliard, in alt capat barul. Si uite asa printre manele, muzica de club si altele, printre copii care stau in fum cateva ore bune, ne-am distrat noi de Paste.

Eu personal (fara suparare pentru cei carora le place), n-as tine-o asa o saptamana, daca ar fi sa-mi petrec concediul intr-un asemenea resort. As merge la munca mai obosita, intoxicata de mancare, bautura si fum, iar de zgomot ce sa mai vorbesc. Spunea cineva chiar aici, pe forum, ca sant turisti de Grecia si turisti de resorturi all inclusive. Eu fac parte din prima categorie. Gusturile nu se discuta, sant multe persoane care prefera astfel de hoteluri, sau resorturi. Pentru mine a fost o experienta si atat.

Am punctat bine locul pentru ca este un hotel bun, dar numai pentru persoanele care prefera acest gen de sejur. Asa cum exista paralele Thassos -Corfu si pentru Bulgaria s-ar putea face. Ajuta f mult in alegerea statiunii, in functie de personalitatea, nevoile si gustul fiecaruia. Una peste alta, mi-a placut ca si experienta, serviciile hotelului, dar nu am afinitate cu locul.

Concediii cat mai placute, caci mai este putin si vine vara, veselie maxima indiferent de micile nemultumiri si drum bun catre destinatii!

Trimis de sniga in 07.04.10 09:56:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albeana, Hotel Ralitsa***

VIZUALIZĂRI: 2698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 decor de Paste in restaurant

magdalena
    [07.04.10 10:09:51]

In primul rand, adevarat a Inviat!

Si Pastele la Iberostar in ce a constat? Ca asta e important, sa stim ce se intampla de Paste in astfel de locatii.

Din pacate, a petrece un concediu in extrasezon la mare, fie la bulgari, fie la romani - am fost de un Paste la romani in Eforie Nord, acum 20 de ani... -, iti imprima o atmosfera dezolanta asupra statiunii.

Am fost si de revelion in Nisipuri si nimic nu e la fel ca vara. Multe sunt neterminate, altele neincepute... Ai senzatia ca esti intr-un loc parasit, daca nu ai auzi ici colo glasul unui turist disperat in cautare de un bancomat, sau un loc unde sa manance de pranz.

Nu se merita, decat daca mergi intr-un loc care este si sat, cum ar fi statiunea Sfintii Constantin si Elena sau in Varna, daca ne referim la bulgari, pentru ca mai sun localnicii care te trezesc din amorteala, mai simti pulsul strazii.

Daca te intereseaza doar sa mananci si sa stai in piscina poti merge oriunde...

Important este sa stii ce vrei de la un concediu, sa te informezi bine cu privire la ce poti face acolo si sa alegi in cunostinta de cauza.

Cat mai este vaporasul pentru Nessebar?

Oricum, ai un vot mare pentru toate informatiile oferite.

biancuta
    [07.04.10 10:10:34]

Foarte multe detalii. Pentru efortul tau, ai un vot.

[07.04.10 10:16:11]

Experienta placuta de anul trecut m-a facut sa merg la bulgari si acest an. Numai ca locatia difera de la cer la pamant. Acolo erau multe hoteluri deschise, mult mai aerisit, curat, verdeata multa, te puteai plimba cu bicicleta prin padure. Apropo de atmosfera... in afara de cei cu cimpoiul si restaurantul frumos decorat, nimic. Nimic nu se compara cu sarbatorile in tara noastra. Pentru la anul, sa fim sanatosi, vom alege un Paste traditional in Moldova.

Dragoș_MD
    [07.04.10 10:16:34]

de-ar scrie toti aici asa... +1 de la mine!

[07.04.10 10:19:43]

Multumesc mult, sper sa nu supar pe cineva, sunt doar pareri personale.

[07.04.10 10:44:40]

Am omis sa spun despre drumuri. Nu ma pricep la sosele, noi nu avem masina, dar am mers cu un cuplu care au. O portiune de drum pe autostrada (ei spuneai ca sunt 40 si ceva de km autostrada), este praf, rupta. Au fost tot pe acolo anul trecut si a fost bune. Poate o vor repara bulgarii pana-n vara. Este ciudat sa mergi pe autostrada pe banda de urgenta, ceea ce am si facut la intoarcere, dupa ce la dus s-a strambat janta in dreapta si pe fata si pe spate si-a trebuit sa caute service sa le indrepte. Daca nu erau prinse capacele le pierdeam pe drum. Un alt cuplu cu care am vorbit despre asta, au schimbat doua cauciucuri (asa am inteles), au dat 100 si ceva de euro pe cele mai ieftine la bulgari. Deci mare grija, sper sa o repare pana-n vara, dar sa mergi cu 60 pe autostrada sau pe banda de urgenta... In rest, portiuni si bune si rele, nu trebuie decat adaptata viteza si atentie.

[07.04.10 10:49:00]

Scuze, acum am vazut intrebarea referitoare la vaporas.

In nessebar am mers cu masina, dar am vazut un ponton cu o tablie vai de ea, cu vopseaua cazuta si ruginita pe alocuri, pe care scria programul spre nessebar. Nu i-am dar atentie deoarece la un moment dat chiar ne intrebam daca este functional acel loc de plecare, deoarece arata rau.

VIO
    [07.04.10 10:52:45]

buna,

imi pare rau, dar eu am avut o camera super ok... canale la televizor asa este nu prea sunt,dar sincer eu nu merg sa stau la televizor in camera... muzica asa este nici la mine nu a functionat, ... caldura in camera functiona numai daca aveai cartela introdusa in locul indicat pt ea, sucurile de la barul de la piscina au fost ok... noi am baut multivitamin mai mult... care dupa parerea mea a fost ok... cel de portocale este adevarat ca nu a fost prea concentrat iar in ultima zi au fost ff slabe... este adevarat... in fine... eu am nimerit sa beau sambata si duminica cate ceva bunicele, iar luni la plecare nu am consumat prea mult lichid deoarece urma sa plecam, oricum am plecat devreme pe la 10. 00 pt ca am mers in VARNA unde am mai cascat gura prin oras... ca si oferta este un hotel bun... dupa parerea mea... nu se compara cu TURCIA sau GRECIA este ff adevarat, dar poti gasi si acolo tepe, pt 4* eu zic ca este ok... sa fim seriosi... poti gasi si locuri mult mai rele cotate de 4*... care de fapt au 2* sau 3*... din cate am citit eu si aflat de la prieteni... asa ca sa nu fim carcotasi... totusi... parerea mea...este de 4* hotelul indiferent cat de nemultumiti au fost unii,tinand cont ca este inceput de sezon...a fost ok...

cat despre drumuri sincer o duc mult mai bine ca noi...hai sa fim seriosi si sa nu carcotim...oameni buni...ne vede d-zeu...!!!...

[07.04.10 11:01:56]

Am dat toate informatiile pentru cei interesati, dar am cotat bine hotelul. Nu inseamna ca m-a deranjat ca n-am avut muzica sau altceva. Sant pure informatii care trebuiesc mentionate. Climatizarea a fost f buna, scuze am uita sa scriu si despre asta. Nu pot scrie ce minunat a fost sau ce rau a fost. Mentionez toate aspectele, ca sa fiu obiectiva si sa ajute intr-adevar informatiile mele, iar fiecare persoana sa aleaga ce-i place si sa tina cont de toate aspectele.

VIO
    [07.04.10 11:13:49]

pt sniga,

nu m-am contrazis, pur si simplu am avut o alta opinie vis-a-vis de acest hotel referitor la aspecte, daca tinem cont ca este inceput de sezon, eu zic ca s-au comportat ireprosabil... asta este parerea mea... si daca la vara nu va fi plin de romani, pot alege aceasta locatie pt vacanta, desi cred ca va fi destul de aglomerata statiunea... din cate am citit eu... oricum este o locatie buna... nu pe plaja dar este aproape de ea... la 50m... cred... daca se afla pe plaja era si mai bine... hotelul ca aspect este frumos... mie una mi-a placut... curat nu miroase a igrasie si tacamurile, vesela ok... lenjeriile albe... ok... fata de masa schimbata la restaurant de fiecare data... noi ne-am asezat la aceeasi masa sa mancam de fiecare data era alba imaculata, deci CURATENIE... iar primul lucru dupa parerea mea ca aspect conteaza.asta.... apoi cum esti tratat ca turist, iar eu nu am ce reprosa...

aa...inca ceva felicitari sniga pt pozele tale...!!!.. eu am avut camera video la mine si voi vedea daca am si poze... le voi posta si eu... brava....!!!

cc_iordachescu
    [07.04.10 11:55:28]

Un vot cu felicitări pentru obiectivitatea cu care ai scris acest review!

Normal, totul depinde de gusturile şi cerinţele fiecăruia!

[07.04.10 12:09:05]

Multumesc frumos!