ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2017
ÎNSCRIS: 28.02.17
MAY-2017

Una peste alta, destul de mulţumit

Am fost in vacanta in Tenerife, la sfarsitul lunii mai-inceputul lunii iunie 2017, fiind cazat la Interpalace by Blue Sea din Puerto de la Cruz/Tenerife.

In pofida parerilor exprimate anterior de alti turisti, in diverse comentarii pe diferite site-uri, as spune ca, in opinia mea, hotelul, chiar daca nu ofera conditii similare unui hotel de patru stele, nu se poate spune ca ar trebui clasificat cu doua, ci mai degraba trei stele. E adevarat ca sunt multe de facut pentru a reveni la o clasificare de patru stele, cum ar fi schimbatul mochetei, televizoarelor, introducerea paturilor duble matrimoniale, internet wireless in camere etc.

Curatenia este multumitoare, se face zilnic in camere.

Mancarea, dimineata si seara (doar atat am avut eu in pachetul cumparat), stil bufet suedez, este variata si, pentru cei nepretentiosi, cum sunt si eu, este din destul cantitativ. Nu cred ca se poate nimeni plange ca nu are ce manca.

Cel putin in perioada in care eu am fost cazat acolo, in hotel si in oras era o foarte mare abundenta de persoane peste saizeci de ani, cred ca este o statiune dedicata cu precadere lor.

Ca locuri de plaja in Puerto de la Cruz, accesibile cu transportul in comun din oras saucu taxi (desigur, variant mai scumpa), recomand Plaja Martianez cu nisip fin, negru si intrare lina in Ocean (nu e nevoie de papuci speciali pentru ca nu exista deloc pietre la intrarea in apa), Plaja le Jardin, care se afla in imediata apropiere de Martianez, ambele in zona Loro Parc, cu nisip negru, fin, dar cu inconvenientul ca sunt pietre la intrarea in ocean.

Un aspect mai putin placut, deranjant, a fost faptul ca la masa de seara, chelnerii se preocupau mai mult de a masura lungimea pantalonilor turistilor barbati la intrarea in sala cu mese, decat sa spele vesela, care era deseori spalata destul de prost. Sincer, chiar nu inteleg si nu vad ce rol are lungimea pantalonilor barbatilor la intrarea in sala cu mese la cina (si asta unde? , intr-o statiune aflata la ocean) in cresterea calitatii serviciilor hotelului.

Mai bine ar pune chelnerii sa spele vasele, decat sa ii puna sa masoare lungimea pantalonilor barbatilor, asta chiar ar putea aduce un plus in atragerea turistilor. Cred ca oamenii nu vin la parada modei, ci vin in vacanta, vor sa se simta lejeri, nu sa umble in frac, chiar si la masa de seara.

Seara nu sunt posibilitati de distracite in hotel. Serile se pot petrece la un restaurant/bar la hotelul de peste drum sau intr-unul din cele mai placute locuri pe care l-am identificat, mai aproape de hotel, si anume restaurantul/ barul Intermezzo, situat pe Calle Haya, la cativa pasi distanta de hotel, unde este muzica live si se danseaza in fiecare seara. Recomand acest loc cu placere, nu veti regreta.

Trimis de dumitru1967 in 19.06.17 19:55:45
Validat / Publicat: 19.06.17 22:22:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dumitru1967); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 47.66 EUR pe cameră

[19.06.17 22:21:55]

@dumitru1967:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 38&ridAnt=78383

[19.06.17 23:33:49]

@webmaster45: confirm coordonatele

[20.06.17 07:48:27]

nicole33
    [21.06.17 06:39:27]

@dumitru1967:

Chiar dacă în opinia ta hotelul nu se ridică la nivelul stelelor afişate, este îmbucurător faptul că unele reguli de bun simţ încă se mai aplică.

Nu cred că este treaba chelnerilor să spele vesela. Peste tot există maşini de spălat vase.

Nu ţi-a cerut nimeni nici să faci parada modei şi nici să umbli în frac în vacanţă. Ca bărbat, a purta un pantalon lung la cină ţine de un minim respect atât faţă de tine, cât şi faţă de cei din jurul tău şi este o situaţie perfect normală la un hotel/restaurant decent, indiferent de ţară.

Personal, nu mi se pare normal să întâlnesc la cină bărbaţi în şlapi, maieu sau cu pantaloni mai scurţi decât fusta mea

[21.06.17 09:19:51]

@nicole33: Era vorba de un hotel pozitionat in apropierea tarmului unui ocean, nu stiu cat era el de “restaurant decent”. In principiu, tinuta se adapteaza circumstantelor, iar la mare/ocean este de presupus ca tinuta sa fie una lejera, chiar si la cina. Eu nu am mers acolo in slip si probabil nici intr-un pantalon mai scurt decat fusta ta (la care tu ai facut referire ca termen de comparatie), pentru ca nu ii cunosc lungimea si nu ma ocup cu masurarea lungimii nici a fustelor altora, nici a pantalonilor, asta si din motiv de minim bun simt. In acest context, referitor la portul pantalonilor lungi la cina de catre un barbat, ca semn sau regula de… “minim respect” pentru sine si ceilalti din jurul sau, tin sa iti precizez, poate spre dezamagirea ta, ca cei de acolo nu aveau cunostinta de acest lucru sau nu intelegau “minimul de respet de sine”, in sensul in care il intelegi tu, deoarece accesul la cina era permis in bermude, problema era lungimea acestora, care se incadra intre doua degete si o palma deasupra genunchiului, niciun deget mai mult, iar eu “indraznisem” sa am o lungime a pantalonilor cu doua degete in minus fata de… standardele admise “pe podiumul” din restaurant.

In privinta spalarii vaselor, nu as sti sa iti spun foarte exact daca e treaba chelnerilor, a picolilor sau a masinilor de spalat existente peste tot (care, intre noi fie spus, daca inca nu stiai asta, nu se actioneaza singure), dar ceea ce am vrut eu sa transmit, a fost faptul ca intr-un “hotel decent”, atentia ar fi trebuit totusi concentrata mai mult pe curatenia farfuriei/veselei in care ti se serveste cina (oricine ar fi acela care s-ar ocupa de curtenia ei: chelnerul, picolul, masina de spalat sau oricine altcineva), si nu pe "manuirea centimetrului de croitorie", deoarece spalatul veselei nu e o chestiune ce ar tine numai de bun simt, de respectul de sine tradus in mentinerea staifului unui hotel etc., ci si de securitatea sanatatii clientilor.

O zi frumoasa!

C&C
    [20.07.17 10:40:54]

@dumitru1967: Tot in acest hotel am fost si noi in iulie 2016 si stiu regula lor in privinta tinutei de seara, regula pe care o aplica si alte hoteluri, in Antalya de exemplu. Ciudat este ca pentru femei nimeni nu a pomenit de lungimea rochiei si daca ne gandim bine si acolo poate fi vorba de indecenta, dar se trece cu vederea...

Referitor la hotel, noi am avut o camera cu vedere la ocean la etajul 6, care ne-a placut mult si care a fost foarte buna, de 4* chiar. Am vazut in schimb si camere mai putin curate si cu vedere la o curte interioara, deci nu toate sunt la fel. Mancarea a fost chiar buna, am avut paelia cu iepure, fructe de mare si peste bun in cateva zile, iar statiunea este plina de familii cu copii. Cred ca conteaza si perioada anului in care mergi, vacantele copiilor.

[20.07.17 11:12:03]

@C&C: asa cum am lasat sa se inteleaga si din titlu, nu pot spune ca nu a fost ok sejurul la acest hotel, cu anumite minusuri, pe care le-am mentionatdeja. probabil ca fetelor nu li se aplica o anumita regula privind un dress cod la servirea cinei, poate si pentru ca se apreciaza ca e agreabil pentru ochi (chiar si pentru ochiul unei alte femei) o tinuta mai lejera din partea acestora, mai ales atunci cand liniile sunt cele potrivite.

subscriu in ceea ce priveste varietatea si calitatea alimentelor servite la mese. aveai de unde si ce alege. la capitolul bauturi insa..., pentru cei care nu erau inscrisi in programul all inclusive, cel mai bun suc, la masa de dimineata era... apa. macar erai sigur de ce bei. nici cafeaua nu prea era cine stie ce si optam pentru a o cumpara de la o cafenea de peste drum de hotel, unde ni se servea pe terasa..... dar poate sunt prea subiectiv...

O zi frumoasa!

C&C, dumitru1967