ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Vacanță la Roma - (partea a II-a)

În review-ul anterior am promis că voi scrie şi despre „hotelul” la care am stat în vacanţa noastră de şapte zile. Rezervarea am făcut-o pe la sfârşitul lui decembrie, on-line, printr-un sait de rezervări hoteluri. Ne-am orientat spre un loc care să fie nu prea departe de Vatican – obiectivul nostru principal -, care să aibă o notă bună în comentariile clienţilor şi, bineînţeles, să ne avantajeze ca preţ. După câteva căutări am găsit ce ne doream: preţ bun la cazare şi mic dejun inclus. Hotelul se numește ”Royal – B&B”.

Am ajuns târziu, puţin după ora 21.00, ora Romei, când se înserase, deja. În schimbul de e-mail-uri cu doamna la care am făcut rezervarea, am cerut să ni se dea câteva repere pentru a identifica mai uşor locul, având în vedere că ajungeam pe înserat şi că pe Google Earth, opţiunea „street view”, nu vedeam nici un înscris la adresa indicată, care să arate vreo intrare în hotel. Noroc cu partenerul meu care este atât de meticulos și de atent la detalii, mai ales atunci când întocmește itinerariile şi programul pe care vrem să le urmăm! Ştia dinainte ce linie de metrou trebuie să luăm, la ce staţie să coborâm, pe ce parte a gurii de metrou trebuie să ieşim, ca să nu mergem cu bagajele mult pe jos, până la hotel, ce mai încolo şi-ncoace, om de nădejde, nu glumă! .

De la gara Termini am luat metroul până la staţia „Baldo degli Ubaldi” și, după ce am ieșit de la metrou am mers cam 100 m până la colţul străzii indicate, „Girolamo Vitteli”. Aici nici urmă de vreun indicator de hotel. Clădirea este un bloc de locuințe, impunător, cu șase etaje, cu balcoane pe cele două laturi stradale. Mergem spre latura mică a lui și, …..... surpriză! , la nr. 13 găsim o uşă de intrare cu geamuri în patru canaturi, înaltă, care părea, mai degrabă, uşă de acces într-o instituţie. Pe peretele exterior de lângă ea doar o plăcuţă mică, aurie, are scris cu litere negre „Royal”şi dedesubt, mult mai mic „B&B” (care vrea să însemne, tradus din limba engleză „Pat și Mic dejun”). Ni se deschide după ce spunem, în limba italiană, cine suntem şi ce vrem. (a răspuns la interfon unul din oamenii de serviciu, care nu înţelegea ce vrem; proprietara se descurcă în engleză şi franceză).

Pătrundem în bloc şi, în partea dreaptă vedem într-o nişă mare „camera” portarului, despărţită de holul principal de un geam. După urcarea cu liftul la etajul 2, dăm de o uşă de apartament de bloc, cu o plăcuţă care ne spune că am ajuns la destinaţie: „Royal – B&B”. Intrăm în apartamentul al cărui hol mare (cam 10 mp) ţine loc de recepţie. Proprietara este Doamna Eliana, are 45 de ani, este un om plăcut la vedere şi foarte amabilă. După ce achităm sejurul de şapte nopţi (280 euro, plus 49 euro taxa de oraş), ne spune, la cererea noastră, parola de acces la internet prin „wi-fi”. Apoi ne prezintă camera cu pat dublu, foarte mare, cu lenjerie curată, şifonier cu uşi cu oglinzi, balcon mare cu vedere la strada principală. De zgomot am avut parte până târziu, deoarece tâmplăria nu este din termopan, deci nu este antifonică. Din păcate baia, cu cabină de duş, lavoar, şi bideu, este la comun cu încă două camere, . aflate în imediata vecinătate a camerei noastre. Ne spune că mai este o baie, cu lavoar şi vas de W. C., pe un alt hol, în caz de nevoie. Ne arată şi bucătăria, pe care ne spune că o putem folosi când vrem, şi ne invită să folosim aragazul şi frigiderul. Deasemenea, ne spune că putem să folosim şi maşina de spălat, dacă dorim. Toate camerele, cinci la număr, pe care le putea închiria „hotelul” aveau şi al treilea pat, mai îngust. Deasemenea, livingul, spaţiul cel mai mare din apartament putea fi, la nevoie, separat printr-un paravan tip „armonică” şi astfel se obţinea încă o „cameră de dormit". La venirea noastră spaţiul obţinut astfel era ocupat de două fete tinere, rusoaice. În jumătatea rămasă se putea servi micul dejun, privind la un T. V. cu ecran plat şi diagonală mare.

Obosiţi după o zi de voiaj, încercăm să vedem (şi auzim) ceva ştiri la T. V., dar, ... pauză. mai bine zis purici pe ecran. Doamna Eliana ne spune că va rezolva problema, prin mutarea noastră în camera de lângă noi, care va fi eliberată a doua zi.

Dimineaţa la micul dejun avem iar o surpriză neplăcută. Obişnuiţi din alte părţi cu un mic bufet suedez care să ofere ceva mai consistent (ex. un ou fiert, ceva mezeluri sau brânzeturi, unt, roşii sau castraveţi), pe masă găsim, doar, un bol cu fulgi de porumb, lapte la cutie, două tipuri de gem la borcan, nutella, croissante (din cele din pungă, la kg.), nu prea proaspete, un fel de tartă-plăcintă, cu gem (un blat subţire, copt, deasupra căruia era întins un strat de gem de caise) şi, ...... cam atât.

E adevărat că puteai face ceai, sau ness la pliculeţe, acestea erau la discreţie. Cafeaua o pregătea Doamna Eliana, cum o doreai: expresso (lung sau scurt), capucino, sau cu lapte. Ne-am „regalat” cu fulgi de porumb înmuiaţi în lapte şi cu câte o cafea. Uitându-mă la vecinii noştri de masă observ că nici ei nu erau încântaţi de ce li s-a oferit drept „mic dejun”.

După micul dejun facem schimbul de camere şi încercăm, din nou, televizorul. Nici acesta nu funcţiona cum trebuie, însă era ceva, ceva mai bine. Cred că nu funcţionau cum trebuie prizele. S-a întâmplat să fim acolo când se transmiteau semifinalele concursului „Eurovizion”, de aceea ţineam să funcţioneze T. V. -ul. Spre deosebire de camera „veche”, aici becurile de la veiozele de pe noptiere, funcţionau amândouă. Două, trei sau mai multe pagini citite înainte de-a adormi sunt excelentul meu „somnifer”, de aceea ţin (şi cer, dacă e nevoie), să am lumină pe noptieră.

După ce am terminat programul primei noastre zile de vacanţă, ne-am întors la „hotel”, nu înainte, însă, de a ne aproviziona, de la un magazin aflat la parterul blocului, cu ceva de mâncare pentru viitoarele noastre dimineţi, produse pe care le-am pus la frigider. Dimineţile luam ce trebuie din frigider, mâncam mai consistent în cameră şi, apoi, mergeam să bem cafeaua şi să luăm ceva dulce din „sala de mese”, unde ne întâlneam câteodată şi cu ceilalţi turişti. Unii ar putea spune că am fi putut, desigur, să luăm ce aveam de mâncare şi în sala de mese, însă, ne-am gândit că în felul acesta îi făceam un „afront” doamnei Eliana, că noi, ceilalţi turişti ne-italieni (dacă pot spune aşa), ne aşteptam să mâncăm, la micul dejun pre-plătit, ceva mai multe proteine.

Transmisia „Eurovisionului” am văzut-o, doar după ce am „priponit” cablul antenei de un scaun. Numai în poziţia aceea „prindea” semnalul. Despre canale, ce să mai spun (?!), doar vreo două se vedeau fără purici.

Dacă recomand acest „hotel” şi altor doritori? . Şi „da”, şi „nu”. Depinde la ce vă aşteptaţi să găsiţi!

-La minus-uri pot să punctez: lenjeria nu este din bumbac 100%, baia cu duş este la comun, fără consumabile, (doar hârtie igienică şi uscător de păr), zgomot de afară, fără aer condiţionat în prima cameră, unde nu funcţiona cum trebue T.V-ul (doar un ventilator agăţat de lustră), T. V. cu intermitenţe, micul dejun fără proteine şi neîndestulător. Dacă sunteţi diabetici, se cheamă că aţi plătit micul dejun degeaba, cum a fost cazul şi pentru unul din noi.

-La plus-uri: camere mari, luminoase, cu un pat pentru copil sau chiar pentru a treia persoană, acces prin "wi-fi" la internet (noi nu l-am accesat decât foarte puţin), amabilitate din partea proprietarei, acces la bucătărie, la maşina de spălat şi, contra cost, transfer la şi de la aeroport). Nu este de neglijat nici preţul de 40 euro/noapte pentru o cameră. Presupun că „taxa de oraş” este încasată la orice hotel, şi că valoarea ei poate fi alta. Nu ştiu dacă este inclus în preţul camerei patul pentru a treia persoană şi micul dejun. (presupun că nu este, că trebuie plătit în plus).

Trimis de doinafil in 15.06.17 23:06:51
    Validat / Publicat: 16.06.17 08:55:51
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 15. Locul micului dejun. Pe pardoseală se vede linia unde poate fi montat paravanul-armonică, pentru a obţine încă un spaţiu de dormit
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[16.06.17 05:11:48]

Mutat în rubrica "B&B Royal Hotel, ROMA" (nou-creată pe sait)

elviramvio
    [16.06.17 09:13:54]

@doinafil:

Incredibil dar adevarat, am prins primul vot! Deja ma ingrijorez!

Chestia cu baia la comun m-a stresat si pe mine la rezervarile de anul acesta, cu atat mai mult cu cat unele locatii amintesc foarte putin acest fapt si surpriza poate fi la fata locului.

Micul dejun sarac e specific italienilor, asta e. Noi la Trieste am avut ceva combinat, suficient pentru noi.

[16.06.17 10:06:13]

@webmasterX:

Mulţumesc pentru validare şi pentru rubrica nou creată pe sait!

Coordonatele sunt, ca de obicei, exacte!

Să aveţi o zi şi un week-end excelent!!!

[16.06.17 10:25:19]

@doinafil:

Mă bucur că ai prins primul vot!

Da Elvira, ştiam că italienii mănâncă mai nimic la "colazione", însă, autoritatea în domeniul hotelier, cea care dă O. K. ul acestor "pensiuni la domiciliu", ar trebui să le impună să dea la micul dejun ceva mai consistent turiştilor de pretutindeni, europeni sau "de aiurea"!

Mă întreb dacă la hotelurile mari, cu "ştaif", din Roma sau de oriunde din Italia, există bufet de tip suedez. Poate îmi spune cineva, chiar sunt interesată să aflu de la colegii noştrii AFA-işti!

Te pup, îţi mulţumesc pentru Vot şi urez să ai o zi aşa cum vrei!

[16.06.17 22:01:42]

Taxa de oras este de 3,5 euro pe zi. Eu am refuzat s-o platesc, pentru aceasta, completand un formular, cu care gazda s-a justificat, la randul ei.

Nu am fost data afara din oras fiindca nu am platit taxa. Mie mi s-a parut prea mare pretul de 3,5 euros, si asta am si scris in acel formular.

Cat despre micul dejun, eu nu l-am avut inclus decat in Bologna. Si am fost intrebata ce doresc: am vrut omleta. Pe langa omleta, mi s-a mai servit sunca, branza, croissant, paine prajita si cafea.

[16.06.17 23:03:54]

@cristina47:

Mulţumesc pentru informaţie! Nu ştiam că se poate refuza taxa de oraş. Dacă ştiam acest lucru, aş fi plătit şi eu mai puţin, printr-o declaraţie, aşa cum ai făcut tu. Cred că 1 euro/zi/persoană ar fi fost suficient.

Îţi mulţumesc şi pentru vot! Să ai un week-end cum îţi place!

[17.06.17 00:18:35]

Cu placere.

Uite asa arata:

DICHIARAZIONE DI OMESSO VERSAMENTO DEL CONTRIBUTO DI SOGGIORNO

Il sottoscritto/a _________________________,

(cognome e nome)

consapevole che con Delibera n. 67/2010 e ss. mm., il Consiglio Comunale di Roma ha

introdotto, a decorrere dal 1/1/2011, il contributo di soggiorno previsto dall’art. 14, comma

16, lett. e) del D. L. n. 78/2010, convertito con modificazioni dalla L. n. 122/2010;

consapevole che per l’omesso, ritardato o parziale versamento del contributo si applicano le

sanzioni amministrative di cui all’art. 8 del Regolamento n. …... del … …... (“Regolamento sul

contributo di soggiorno nella città di Roma Capitale”)

DICHIARA

• che ha soggiornato presso _____________________________________________________

(tipologia ricettiva e denominazione)

sito/a in ________________________n. _______, scala ________, in

dal giorno______________al giorno_____________;

• che, al termine del soggiorno, ha ritenuto di non

corrispondere al gestore della struttura ricettiva presso la quale ha soggiornato il

contributo di soggiorno.

Detto contributo era dovuto per un importo di euro________________, calcolato sulla

base dei giorni di durata del soggiorno e della misura del contributo diversificata secondo le

modalità di cui all’art. 4 del Regolamento n. …... del … …... (“Regolamento sul contributo di

soggiorno nella città di Roma Capitale”)

• che l’omissione del versamento del contributo di soggiorno è

dovuta ai seguenti motivi:

(l’indicazione dei motivi della mancata corresponsione del contributo di soggiorno

è facoltativa)

_____________

Luogo e data

Dichiarante

Intr-adevar, 1 euro este un pret rezonabil, dar 3,5 euros mi se pare enorm, mai ales ca Roma nu mi-a dat mie nici macar o harta turistica gratis.

krisstinna
    [17.06.17 00:31:18]

@doinafil: Am ajuns și aici

Ce pot să spun: groaznic e un cuvànt delicat, cu toată toleranta care mă caracterizează

Nu sunt un om pretentios, nici noi nu am avut o cazare wow la Roma, dar nu suport baia...comună.

Sigur nu aș rezerva așa ceva, sincer îți spun, nici dacă m-ar plăti nu aș putea sta acolo. Fiecare cu "băile" lui sau cu păsăricile, cum vrei să îi spui.

Micul dejun extrem de sărăcăcios, domnul C, diabetic fiind, intra în hipo

E bine totuși că ați știut unde mergeți și care sunt condițiile, altfel nu vă vedeam bine.

Prețul din caseta tehnică e pentru tot sejurul, cu avion, cu tot?

Vacanța in sine a fost o reușită, mă bucur că v-ați atins scopul.

[17.06.17 11:40:04]

@krisstinna: Mulţumesc pentru vot, Krisstinna!

Referitor la baia comună: NU ni s-a spus din start că va fi aşa, altfel, în mod categoric, nu am fi făcut rezervarea!

Este un truc pe care ei îl ascund, ca să nu rămână fără clienţi.

Mihai ţine şi el diabetul sub control cu o pastilă (sau două?!).

Tocmai de aceea am cumpărat şi mâncat în cameră produsele cu proteine. Acasă la noi micul dejun este variat, pe lângă ouă, mezeluri, brânzeturi, etc., nu ne lipseşte o salată consistentă, cu de toate!

Pupici mulţi şi dulci!

[17.06.17 11:47:40]

@cristina47: Mulţumesc pentru formular, eşti foarte amabilă!

Am să-l printez şi să-l păstrez pentru o dată viitoare (cine ştie?!), sau am să-l dau şi prietenilor care vor ajunge pe acolo.

Nu ştiu dacă în oraşele noastre se taxează şederea şi cu ce sumă.

Dacă aş fi primar al oraşului nu aş impune nici o taxă, aş fi bucuroasă că străinii îşi cheltuie banii aici, la noi. În cel mai rău caz, aş pune o taxă modică, tot de 1 euro, cum mi-ar fi plăcut să fie şi la Roma.

Îţi urez să ai vacanţe frumoase şi vreme bună!

[17.06.17 13:39:33]

@doinafil: Nu am fost prima, insa ma bucur ca a fost Elvira, am vazut articolul ieri insa ca si Krisstinna nu am apucat sa il studiez atent. Acum sunt intr-o mica pauza "tehnologica" si fur cateva minute astfel. Nu cred ca as alege baie la comun desi am facut-o odata si a fost ok, pentru ca instinctiv noi fiind 5 intr-o camera si in cealalta tot 5 iar bai doua, noi am o upat o baie si vecinii pe cealalta ????si pentru 3 nopti (in prima chiar am fost doar noi) a fost ok.

Trebie sa ma mobilizez si eu si sa pun Roma pe o lista scurta, avand in vedere care ar fi cea mai buna perioada de vizitat (toamna sau primavara) si sa iau masuri.

Felicitari, votat cu mare drag, si astept si alte povesti in continuare.

[17.06.17 14:48:23]

@mishu:

Aştept să îl citeşti şi să-mi spui ce părere ai, dacă ţi-a plăcut restul cazării şi, mai ales, ce crezi despre micul dejun şi despre taxa de oraş de 3,5 euro/zi/ persoană.

"cristina 47" a scris în ecou că ea a refuzat să plătească (vezi ecoul ei mai sus).

Să ai o zi bună!

[17.06.17 16:46:12]

@doinafil: Am citit si eu faza cu taxa refuzata si ma gandesc daca ar face toti turistii la fel cum ar fi. E ca si cand taxa ar fi optionala, doar justificarea refuzului de a plati mi se pare putin ceva la genul: Ok, daca nu vrei sa platesti imi spui de ce (si aici pot fi justificati o multime) si este suficient. Nu stiu exact, dar poate cei care au mai trecut pe acolo si au aceasta experienta ne pot spune mai multe.

[17.06.17 17:12:37]

Iata alte informatii despre "taxa de oras".

****

[17.06.17 17:16:14]

@mishu: Daca ar face toti turistii la fel, probabil ca ar pune o taxa de oras decenta. Insa, la Roma se profita de faptul ca au mereu turisti, si de ce sa nu ceara acest pret? Am platit, la Barcelona, in jur de 1,5 euro taxa de oras, si mi s-a parut o suma rezonabila. Exact asta am scris si in refuzul de plata, ca sunt de acord cu faptul ca Roma este un oras special, insa ca eu pe unde mai fusesem nu am platit asemenea taxa, iar ca unde stateam, plateam inclusiv texa de servicii si taxa pentru curatenie, separat de plata pentru camera propriu zisa. Cate taxe sa mai platesc?

[17.06.17 17:42:09]

@cristina47: Nu neg ca ai dreptate sar este prima data cand aud asta si de asta rog si alti useri care au facut ca tine la Roma sau in alta destinatie sa povesteasca, aceasta informatie poate fi utila.

Andox
    [17.06.17 18:14:49]

Taxa de oras este obligatorie si fiscalizata!! Daca refuzi sa o platesti, completezi o declaratie pe propria raspundere, ca sa poata propietarul hotelului/pensiunii/casei sa se justifice la fisc de ce nu a incasat taxa.

Pe urma, Primaria are tot dreptul sa recupereze taxa de la tine prin mijloacele legale.

Ca o face sau nu, nu stiu, insa fiind in UE cel mai probabil ca o recupereaza.

[17.06.17 18:47:09]

@cristina47: "asemenea taxa" = atat de mare.

Andox: Inca nu m-a dat in judecata primaria orasului Roma fiindca am refuzat sa platesc taxa de oras.

Andox
    [17.06.17 19:00:11]

@cristina47: Inca nu este timpul pierdut

Acu, serios, nici nu cred ca o sa te dea in judecata, insa este posibil sa o regasesti la serviciul taxe si impozite unde esti arondata, la fel ca si amenzile de circulatie primite in UE.

krisstinna
    [17.06.17 23:14:49]

@mishu: Eu am fost la început de Decembrie și au fost 26 de grade fără ploaie, am stat în tricou cu mânecă scurtă.

Roma e interesantă și pe ploaie, cred eu.

cristina47*, doinafil, elviramvio, mishu