ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2017

Libertate, relaxare,
Bauturi racoritoare
Doar aici le poti avea
Asta-i viata… olaalaaa

Cantecelul acesta imi vine in minte atunci cand ma gandesc la minivacanta petrecuta la aceasta pensiune.

Pensiunea Domnitei se afla pe Valea Oltului in statiunea Caciulata la drumul principal, Calea lui Traian. In aceeasi incinta este si Hotelul Domnitei.

La parterul pensiunii se afla receptia, un mic loc de joaca interior, restaurantul si doua terase in aer liber (una spre strada si cealalta spre curtea interioara). La parterul hotelului se afla piscina interioara incalzita, minipiscina tip jacuzzi, un dus, sauna finlandeza, sauna cu infrarosu si minisalina. In interiorul hotelului la etajul 1 sunt vestiarele si un bar pe a carui terasa se afla piscina exterioara. In curte este parcarea si un loc de joaca, destul de spatios, pentru copii. In rest, iarba verde, flori multe si copaci mari si umbrosi; voie buna sa ai ca restul, dupa cum se vede, iti ofera locatia.

Cum intri in pensiune, la receptie, te intampina o “tanara domnita, dulce si suava ca o garofita”, un manechin bineinteles, dichisit si aranjat ca in vremurile demult apuse.

Personalul atat de la receptie cat si din intreaga locatie este primitor, binevoitor si atent la cerintele clientilor.

Locul de joaca interior este micut, dar plin de jucarioare de toate felurile si carti pentru copii.

Camera este spatioasa, iar pe langa dotarile standard pe care le gasesti in orice camera de pensiune este dotata si cu feon, 2 prosoape colorate pentru piscina (cele pentru camera sunt albe) si 2 halate albe tot pentru piscina. Balconul este mic, dar pentru cat sa usuci costumele de baie si prosoapele, este ok.

Ce as mai fi dorit sa fie in dotarea camerei si pentru asta au un minus de la mine, este un racitor in camera. Este adevarat ca la capatul holului exista un frigider mare cu congelator, dar mi s-a parut destul de incomod sa parcurg noaptea tot holul sa imi iau o apa rece din frigider.

Camera in care am stat era pozitionata lateral fata de strada si nu am avut probleme cu zgomotul dinspre strada, daca geamurile erau inchise.

Terasele amenajate rustic si restaurantul curat si frumos. Un detaliu mi-a atras atentia in restaurant, o minibiblioteca in care gaseai cateva carti, pe care le puteai rasfoi pe parcursul sederii.

Micul dejun bogat si diversificat cam cu tot ce ar putea sa isi doreasca un om sa manance dimineata, de la paine alba, paine neagra cu seminte, cereale, iaurt, salam, sunca presata, rulada de pui, cascaval, branza, oua (fierte, ochi sau omleta), branza topita, pate, unt, miere, dulceata, crenvursti, carnaciori, mustar, salate cu maioneza, rosii, castraveti, masline, prajiturele de casa, foietaje, cutiute mici in forma de inimioare cu finetti, pachetele mici cu halva, lapte rece, lapte cald, ceaiuri, zahar alb si brun, cafea la expressor, apa, suc, pana la mere, oricum cred ca am mai sarit cate ceva. Am observant ca produsele cu ambalaj erau de la firme cu renume.

Restul meselor se serveau in regim a la carte cu mancare buna si portii mari. Cel mai des am ales platourile (gratare din diferite tipuri de carne, salata si garnitura) de 2 persoane din care puteau manca de voie 3 persoane, pretul fiind undeva la 59 de lei. Mi-a placut faptul ca pe meniu erau mentionati si timpii de asteptare pentru fiecare preparat, timpi care erau respectati.

In locatie exista si scaune de masa pentru copii.

Locul de joaca exterior cu gazon, spatios si bine intretinut, cu 2 tobogane, 2 leagane, o casuta si suficient spatiu verde.

Am lasat la final partea de SPA care este bestiala. Piscina interioara incalzita, curata si suficient de mare raportat la numarul de turisti posibili din pensiune si hotel, Jacuzzi nota 10, in sauna finlandeza, sauna cu infrarosu si salina era muzica ambientala de relaxare. Minisalina avea totusi un subtil miros de lemn umed si putin mai racoare fata de restul incaperilor, lucru normal de altfel.

Concluzie: Super fain, mai venim cu proxima ocazie.

Alte informatii actualizate din zona: La cascada Lotrisor accesul este permis doar pietonal contra cost, 5 lei de persoana adulta, copiii au gratuitate.

PS: Multumesc colegilor AFA care au mai scris despre aceasta locatie si cu ajutorul carora am ales aceasta locatie.

Trimis de TaniaT in 15.06.17 10:37:28
Validat / Publicat: 15.06.17 12:04:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 4775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TaniaT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Piscina interioara, dusul si intrarile catre vestiare, saune si salina.

[15.06.17 14:57:24]

@TaniaT: Am citit cu mare placere si tentata fiind am cautat pensiunea si pe net si din pacate nu au decat camera duble (m-ar fi interesat o tripla), dar ceea ce spui tu aici nu poate fi decat de lauda pentru cei care gestioneaza aceasta pensiune si sa speram ca asa o vor mentine.

Felicitari, votat cu placere.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [15.06.17 15:19:37]

@TaniaT: Este foarte interesant și util articolul tău referitor la această locație de cazare. În urmă cu aproape doi ani am petrecut un sejur de 5 zile la Căciulata și, neavând rezervare făcută dinainte, ne-am cazat atunci în două locații diferite: am stat două nopți la Vila Crinilor și următoarele trei nopți ne-am mutat la Pensiunea Bucura. Noi am fost nevoiți să plecăm de la Vila Crinilor deoarece un grup făcuse rezervare dinainte și urma să ocupe vila în întregime. Oricum, nu am regretat, Bucura fiind o locație excelentă, amplasată peste drum de intrarea în curtea Cozia AquaPark.

Locația în care v-ați cazat voi se află lângă Vila Crinilor și o remarcasem de atunci (doar că nu avea camere libere, fiind în plin sezon). Mă bucur că v-ați simțit bine acolo; am reținut și această variantă de cazare în caz că vom ajunge din nou la Căciulata.

Numai bine și călătorii plăcute!

TaniaTAUTOR REVIEW
    [15.06.17 15:30:24]

@mishu: Multumesc.

Camera cred ca este suficient de mare pentru un pat suplimentar. Pentru o noapte, doua n-ar fi problema, dar pentru o perioada mai mare s-ar putea sa fie putin cam incomod.

TaniaTAUTOR REVIEW
    [15.06.17 15:32:47]

@Crazy_Mouse: Multumesc, asemenea va doresc!

[15.06.17 16:23:50]

@TaniaT: Cand vorbin de 3 adulti, deja un pat suplimentar vorbim de un pat incomod. Mi-a placut insa pensiunea.

mishu, TaniaT
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Domniței [Căciulata]: