ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2017
ÎNSCRIS: 21.08.11
MAY-2017
2 AD. + 3 COPII -- v: 13-17

Dragut, accesibil, dar linistea lipseste cu desavarsire!

Am poposit aici, conform planului, in prima noapte de cazare din turul Moldovei pe care mi l-am programat pentru vacanta de Rusalii, ocupand 2 camere (nr 5 si nr 6). Am facut rezervarea pe net cu vreo luna inainte si am confirmat inca odata cu cateva zile inainte sa fiu sigura ca nu am surprize.

In pozele de pe net, interiorul arata foarte bine. La fel si la fata locului, doar ca suma deficientelor o cam depaseste pe cea a avantajelor!!!

In primul rand, cladirea pe afara arata aiurea, nimic nu te duce cu gandul ca aici ar putea fi o pensiune. Si de fapt, nici nu prea este! Sunt doar 6 camere, dispuse pe un hol la etajul 1, al unei foste cladiri de birouri (asa presupun dupa fatada), unde au fost astupate toate geamurile, izolate si transformate in pereti, iar pentru camera in care am stat eu, tubulatura de scurgere necesara baii, era pe afara cladirii, chiar deasupra intrarii in cladire.

Intrarea se face printre o terasa si un restaurant, si daca nu esti atenti, nici nu-ti dai seama, iar parcarea se face in spatiile rezervate acestora.

In interior, holul este foarte interesant, cu oglinzi si jocuri de lumini. Camera, destul de spatioasa, este dotata si cu chicineta (frigider, chiuveta, plita, farfurii, tacamuri, ibric), asta fiind un plus. Faptul ca, in camera nr 6, frigiderul s-a dezghetat si a inghetat din nou de vreo 3 ori in timpul noptii, nu a fost un lucru bun, pentru ca dimineata, a trebuit sa arunc mancarea mai perisabila!!! Si faptul ca gunoiul nu era ridicat, n-a fost o problema, fiind doar o scapare, care a fost iremediata imediat!

In patul confortabil si destul de mare, am incaput cu cele 2 fete ale mele. Baia mica, foarte mica, era “marita” prin plasarea unei oglinzi pe un perete intreg, un efect interesant. In schimb, oglinda de deasupra chiuvetei era amplasata asa de sus, ca nu-ti vedeai decat varful capului in ea!!!

Mobilierul se vedea ca este nou, (inteleg ca abia au intrat pe piata) si camerele sunt aranjate cu mult bun gust. Din pacate, la atat se rezuma, pentru ca aparate de aer conditionat nu exista si camerele noastre, care au fost cu fata spre soare toata dupa amiaza, erau ca un cuptor! Ca sa te racoresti trebuia sa deschizi geamul, si de aici incepeau problemele. Jos este un restaurant care are si o terasa, deci zgomote, ras, muzica, fum de tigara, toate urcand rapid in primele 2 camere, in care am stat noi!

Fiind la strada/sosea, nu am avut adunate, decat vreo 4 ore de liniste, intre toate autobuzele, tramvaiele, motocicletele ambalate, sirene de salvari, vreo doi betivi care nu se dadeau dusi, plus cativa caini insomniaci si latratori de pe partea cealalta a strazii!!!

Bine ca a fost miercuri seara, pentru ca daca era in we, cred ca nu aveam nici macar 4 ore!!!

Trimis de vulpe mihaela in 08.06.17 15:18:46
Validat / Publicat: 08.06.17 16:06:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 1181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Chicineta - cam 5, chiar la intrarea in camera.

[08.06.17 16:05:48]

Mutat în rubrica "Pensiunea Valentin, IAȘI" (nou-creată pe sait)

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[08.06.17 16:13:33]

@webmasterX: Buna. Este ok.

[09.06.17 06:25:49]

vulpe mihaela