ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2017

• TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel Capitol din Bellaria. Afară gardul înăuntru leopardul

16/17 mai 2017.

Circuit Italia, 13 zile.

Ziua a treia din cadrul circuitului a cuprins deplasarea în Veneția și tur pietonal la Bologna, insa voi scrie separat impresii despre acestea. Pentru noapte cazarea, inițial, la Hotel Jolie din Bellaria. O stațiune la Adriatica, în Provincia Rimini, Regiunea Emilia-Romagna. În apropiere de află orașul Rimini și Republica San Marino.

De ce am spus, initial, Hotel Jolie? Deoarece acesta era trecut în graficul nostru întocmit de agenția contractoare. La sosire in Bellaria, orele 21:50, ghida ne-a comunicat că vom înnopta la Hotel Capitol. OK! Sa vedem cu ce ne-am pricopsit.

Hotelul Capitol este situat in sectorul San Mauro Mare, vis-a-vis -vis de plaja, pe Via Levente 3. Autocarul nu a avut loc să parcheze in fata și a tras în spate pe esplanada. Noi, turistii, am fost obligați să parcurgem pe jos aproximativ 100 metri până la intrare cu bagaje cu tot. Cum se intra in fata este Recepția, în stânga doua lifturi mici și scara de acces, la dreapta spațiul de așteptare cu patru fotolii, o canapea si o masă pentru internauți. Un loc extrem de strâmt pentru atâția turiști. Să ținem cont că eram încă în extrasezon. Formalitățile de cazare au durat puțin și recunosc meritul recepționerei, româncă de-a noastră. Fata ne-a spus că are camere in folosință doar la etajele 3, 4 și 5, restul fiind în renovare. Întreaga stațiune se pregătea pentru sezonul estival care bătea la ușă. Mi-a fost repartizată camera nr. 418, etajul 4, la capăt de culoar. Pentru acces am primit o cheie legata de o cartela aceasta din urma fiind pentru sistemul de iluminare.

Cum pot descrie locul in care mi-am odihnit oasele pentru o noapte! Nu am cuvinte. O cămăruță de serviciu mai bine zis. Deschizi ușa și ce observi: în stânga o măsuta tip birou cu scaun, un pat pentru o singură persoană și noptiera; în dreapta găsim baia și cuierul pentru haine. Pe jos gresie fara mocheta sau vreun covoraș. Un spațiu, să zicem, de 3,5 x 2,5. Nu știu cum am reușit să parchez trolerul între a noptiera și ușă de la baie. Un miros pătrunzător de aer închis parfuma încăperea, însă am reușit să deschid geamul din termopan pentru aerisire. Printre altele utilități: uscător de par, telefon de cameră și televizor suspendat deasupra ușii încât stand întins în pat nu prea aveai cum să privești la el. Wi-fi inexistent chiar dacă beneficiezi de parola. Baia de serviciu avea în dotare chiuveta, dus fara cabina și bazin cu dubla folosință: toaletă și bideu. Economie? În aceste condiții nici nu am simțit când s-a făcut de dimineață. Cu bagajul strând am coborât în holul de la Recepție, predat cheia și pas la sala de mese.

Micul dejun a fost acceptabil: feliuțe de parmezan și șuncă, cereale cu lapte, unt și margarina, bruscheti sau chifle la alegere, ceai, cafea (hmmmm... aproape băubilă), lapte și sucuri la dozator. În timpul dejunării toti turiștii romani făcea haz de necaz în privința camerei in care s-au cazat peste noapte. ,,Cu greu se putea evita sa nu calci partenerul pe picioare", a spus cineva. Eu care am fost singur în cameră și abia mi-am găsit loc in spatiu, dar două persoane în aceeași metri patrati ?

Ieșind afară pentru a duce trolerul la autocar am contemplat mediul care înconjoară hotelul. În dreapta și la stânga mici străduțe care duc la plajă. Clădirile sunt aproape una de alta. Plaja este destul de mare și mi-a făcut plăcere să fac câțiva pași pe nisipul umed de dimineață. Era liniste, doar câteva persoane. Vara sigur este full. Se poate face un sejur in această stațiune, dar trebuie căutată altă locație de cazare.

Întors acasă, în țară, am căutat recenzii despre Hotel Capitol și, cu stupoare, am găsit cu totul altceva. Ce sa mai cred ? Dezinformare pe toate planurile. Fotografiile pe care le-am atașat sunt autentice, de la fata locului. De aceea mi-am notat articolul cu acest titlu.

Cine a mai fost in această locație îl rog sa scrie un mic review sau un ecou. Părerile tuturora contează.

Mulțumesc!

Trimis de ovidiuyepi in 08.06.17 14:15:25
    Validat / Publicat: 08.06.17 15:52:45
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1323 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P17 Clădiri învecinate cu Hotel Capitol.

[08.06.17 15:40:47]

@ovidiuyepi: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

ovidiuyepiAUTOR REVIEW
    [08.06.17 15:54:28]

@webmaster26: Hotel Capitol San Mauro Mare, Bellaria, coordonate: 44.161938,12.448971.

[08.06.17 16:02:12]

[08.06.17 17:45:40]

@ovidiuyepi: Mutat în rubrica "Capitol Hotel [San Mauro Mare], RIMINI" (nou-creată pe sait)

[13.06.17 12:40:24]

@ovidiuyepi: Vad ca inca nu a mai pus nimeni comentarii ca ar fi stat acolo, in orice caz avertismentul tau este bine venit.

Felicitari, votat cu placere.

mishu, ovidiuyepi