ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2017
    JUN-2017

Extrem de nemulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Locatie frumoasa, DAR...

Am citit impresiile despre aceasta pensiune chiar pe acest site inainte de a merge acolo si am fost incantata de ce am aflat. Nu la fel de incantata am ramas si dupa ce am plecat de acolo.

DA, Pensiunea Pentru Tine Prietene este o locatie placuta, amenajata cu bun gust si foarte verde in vecinatatea Cheilor Sohodolului. Cu siguranta si una in care te poti bucura de multa liniste cu susurul paraului de munte pe fundal DACA nu ai ghinionul sa te suprapui cu un weekend cu petrecareti pana la ore ce depasesc cu mult miezul noptii, insa probabil pe principiul clientul nostru (platitor), stapanul nostru, unele lucruri se accepta tacit. Trecem peste.

DAR, pensiunea nu indeplineste nici pe departe asteptarile pe care le ai de la o locatie care te intampina din poarta cu sloganuri precum "Mancare ca la mama acasa", "Bei ca la tata la crama". La cativa pasi in curte acestea capata deja formulari mai occidentale "Family Bakery & Home Products". O dulce amagire.

Vinul exclusiv (!) din comert imbuteliat inseamna bautura ca la tata la crama? Cartofii prajitiwedges congelati (lidl) si abundenta de mezeluri la micul dejun inseamna mancare ca la mama acasa? Paine feliata din comert inseamna home bakery? Un banal sirop de fructe de-am fi putut primi macar in locul "traditionalelor" pepsi & cappy. Natura a fost generoasa, le-a dat din plin soc in propria curte. Ni s-a spus insa ca pentru socata nu au avut timp. Tind sa cred ca nici nu au luat in calcul. Pe scurt si fara exagerare tot ceea ce am mancat cu exceptia unui tort de crema de zahar ars (facut in casa e drept, ma inclin! vorba lui A. Moisescu) a fost de slaba calitate si prost pregatit (crud).

Poate cei care nu au avut privilegiul de a avea bunici la tara sunt usor de impresionat cu acesta tentativa de agroturism traditional. E adevarat ca nici la ai mei nu trecea paraul prin fundul curtii dar in rest... nu exista termen de comparatie intre autentic si acesta replica nereusita. Cel putin gastronomic vorbind.

In ceea ce priveste cazarea un sigur sfat util pentru cei care totusi aleg sa mearga la aceasta pensiune: alegeti o camera la etaj. Daca sunteti cazati la parter asigurati-va pe cat posibil ca deasupra voastra nu sta nimeni, caci atunci cand se merge prin casa pardoseala de deasupra (blani?) trosneste foarte rau iar somnul este compromis in totalitate.

Ar mai fi de mentionat si alte detalii care nu fac cinste locatiei dar ma opresc aici pentru ca telul acestui review nu este acela de a defaima ci acela de a impartasi o impresie realista si de bun simt cu cei care intentioneaza sa treaca pragul acestei pensiuni tocmai pentru a nu pleca de acolo cu dezamagirile cu care am plecat noi.

Trimis de Maria Epure* in 05.06.17 14:42:25
    Validat / Publicat: 05.06.17 18:11:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARCANI GJ.

VIZUALIZĂRI: 977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maria Epure*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[05.06.17 18:10:28]

@Maria Epure: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 80&ridAnt=77972

pensiunea PT
    [08.06.17 14:30:02]

@Maria Epure:

Buna ziua

Am citit review-ul dvs si regret sincer dezamagirea dvs atribuita pensiunii noastre.

Inainte de a va prezenta punctul nostru de vedere cu privire la cele relatate de dvs v-as ruga sa ne comunicati si celelalte detalii pe care v-ati abtinut sa le puneti in review.

Am aceasta rugaminte pentru ca sunt aspecte care pot fi corectate - cel putin pe viitor - sau sunt altele pe care nu le putem rezolva din cauze obiective - cum ar fi reglementari legislative pe care clientii nu le cunosc (si nici nu incearca sa se informeze inainte de a-si exprima nemultumirile) insa de care noi suntem obligati sa tinem cont.

Cu stima

NB pensiunea PT este (sau a fost) reprezentant al unității
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    pensiunea PT
    [16.06.17 21:45:03]

@Maria Epure:

Buna seara.

Revenim cu precizarile promise:

1. ''Tentativa de agroturism traditional''. Ne pare rau ca ati avut aceasta asteptare si nu stim de unde a aparut. Pensiunea noastra e clasificata ca pensiune turistica nu ca agropensiune. Puteati remarca asta din certificatul de clasificare afisat in receptie.

2. Intelegem ca bucataria v-a dezamagit asteptarile insa cu putin efort intelectual puteti sa va raspundeti singura, si anume nefiind agropensiune si neavand ferma proprie ar fi trebuit ca acele produse traditionale sa le aprovizionam de la producatori-producatori care nu sunt acreditati sau daca sunt, preturile de achizitie conduc la preturi de vanzare de 2-3 ori maai mari fata de cele la care ati fost serviti. Pe de alta parte, in pensiune pe durata sejurului dvs au fost 3-4 feluri de ciorba iar ca fel secundar sarmale cu mamaliguta, tochitura, ciolan cu asole sau varza si ciulama de ciuperci cu mamaliguta. Ne bucuram ca v-a placut tortul de crema de zahar ars dar sa stiti ca ceilalti clienti au apreciat si tortul cu ciocalata si visinae, prajiturile asortate si fursecurile, toate facute in casa. Painea toast era prezenta la micul dejun ca supliment la cea facuta in pensiune pe considerentul ca se comporta mai bine in prajitorul de paine. In pensiune exista variante de supermarket sau de casa, se pare ca dvs ati ales varaintele de supermarket sau a fost o neintelegere la preluarea comenzii.

3. In privinta alcoolului-vin, tuica, etc-e bine de stiut ca sunt produse accizabile iar variantele fabricate in curtea casei sunt strict interzise prin legislatie.

In rest, avand in vedere ca activitatea pensiunii este sezoniera iar personalul este angajat abia cu 1 mai, ne cerem scuze pentru neplacerile create.

Multumim pentru feedback si va asiguram ca vom depune eforturi pentru a ne mentine standardul de servicii la nivelul review-urilor anterioare.

NB pensiunea PT este (sau a fost) reprezentant al unității
    Maria Epure*AUTOR REVIEW
    [11.07.17 16:18:24]

Buna ziua,

atunci e simplu: dati jos din poarta sloganurile cu pricina ca nu-si au rostul.

Varietatea culinara de care povestiti nu are nicio legatura cu realitatea weekendului in care am fost noi si nu am niciun macar un motiv sa mint. Dvs. in schimb 1000.

Imi dau seama ca e deranjant un review negativ si observ ca il acceptati cu falsitate si jignind voalat, drept urmare pentru mine este un subiect inchis.

Eu, familia, prietenii si cunostintele mele cu sigurnata nu va vom mai trece pragul iar dvs. cu siguranta nu ne veti simti lipsa caci veti avea clientela suficienta.

Asa ca toata lumea este fericita!

Numai bine!

Maria