Premiere Classe Marne La Vallee Hotel [Bussy Saint Georges]

Avatar MaraPara
DIN Galati
înscris/ă în 12.04.13
MAY-2017

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” — (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment); — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ impus unei astfel de selecție. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Un hotel bun(icel)

Excursia noastră la Disneyland Paris, despre care am scris impresii într-un alt review, a inclus cazare la acest hotel. Inițial rezervasem un hotel în Val d'Europe, dar tot explorând împrejurimile am dat peste acesta cu review-uri multe și bune și preț mai mic cu vreo 60-70€ plus mic dejun inclus și m-am gândit că dacă tot e să plec cu trenul de la Marne la Vallee, ori o stație, ori două nu-i mare diferență.

Bussy Saint-George e un oraș micuț, curat, liniștit (poate prea liniștit) pare relativ nou, o fi răsărit deodată cu atracția turistică, ne gândeam noi...

La ieșirea din gară se găsește un supermarket Carrefour destul de mare, cu de toate. Mai există o patiserie foarte faină în apropiere, câteva magazine mici.

Hotelul e la distanță de 10-12 minute de mers pe jos de gară. Personalul de la recepție foarte prietenos, vorbesc engleză bine, ajută cu orice e nevoie legat de cazare (harta zonei, cum să ajungi la gară, reduceri pentru cină la restaurantul hotelului de alături etc.).

Camera extrem de mică, dar știam din review-uri și poze la ce să ne așteptăm. Jos o masă îngustă, un scaun, două paturi pe care le-am unit, o noptieră minusculă. La etaj, un pat amplasat de-a curmezișul celor două de jos. Copilul încântat în primă fază, apoi când am văzut cât de incomod era scara laterală de urcat, dar mai ales de coborât în toiul nopții, plus vreo două ridicări bruște, cu tavanul în cap, s-a lovit rău și a hotărât că doarme cu noi. Loc a fost destul, lenjerii albe imaculate, nu am sesizat dacă era vreun sistem de A/C, noi am lăsat puțin geamul deschis să intre aer curat și a fost ok.

Baia foarte mică, practic un singur pas puteai să faci în ea, ca o capsula turnată din plastic, cu duș, chiuvetă și wc, dar nu ne-a deranjat. Apă caldă, rece permanent, totul funcțional. Atâta doar că nu au săpunele mici de unică folosință, gel de duș, șampon și ce alte cosmeticale mai poți găsi la un hotel. Nu uitați să vă luați de-acasă. Există doar un dispenser de săpun lichid în perete.

Camera nu are un dulap, are doar o bara scurtă pe care încap câteva umerașe.

Curățenie se făcea zilnic, schimbat prosoape, lenjerii, hârtie igienică, nu am ce să reproșez la acest capitol.

Micul dejun același în fiecare zi, dar totul proaspăt, compus din croissante, baguette parisienne proaspete, miere, gemuri, iaurt, cereale, lapte, unt, suc de portocale natural, cafeaua foarte, foarte bună și espresso și latte. Nu sunt brânzeturi sau preparate de niciun fel, dar ne-a fost de-ajuns. Atmosfera foarte plăcută, cești, pahare foarte curate, o terasă drăguță unde se putea ieși.

Per total, curățenia, amabilitatea personalului și micul dejun sunt punctele forte ale acestui hotel.

Puncte slabe:

* lipsa unui dulap în cameră

*orașul e plictisitor de liniștit, nimic de făcut, dar asta doar în prima seara când am ajuns, că apoi veneam târziu, doar pt duș și somn.

Poze nu am, din păcate.

P. S. o informație importantă: RER-ul circulă pănă după miezul nopții, așa că puteți sta liniștiți la focurile de artificii de la ora 23.00 care țin vreo 20-30 minute, că este tren de întoarcere.

Impresii încărcate de MaraPara in 05.06.2017 14:29:42

Validat / Publicat: 05.06.17 17:57:06

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în FRANȚA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (MaraPara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7000 PMA (din 7 voturi) nota2
NOU! În colaborare cu Aero Shutle Paris, AmFostAcolo vă oferă posibilitatea rezervării unui transfer privat (cu limuzină sau microbuz) spre/dinspre Paris sau Disneyland, de la orice aeroport.
  • Se vorbește limba română!
    • sait oficial al acestei destinații:
    • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 48.83238420 N, 2.70373600 E - CONFIRMATE
    • Ai fost acolo, la Premiere Classe Marne La Vallee Hotel [Bussy Saint Georges]? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
    • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de MaraPara? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[05.06.17 17:56:06]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

=

Mutat în rubrica "Premiere Classe Marne La Vallee Hotel- Bussy Saint Georges, PARIS" (nou-creată pe sait)

=

- MaraPara
    [05.06.17 19:15:57]

@webmaster39: Da, poziția e corectă. Sunt două sau trei hoteluri în aceeași curte.

[05.06.17 21:23:21]

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

pagină generată in 0.651211977005 sec