ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2017
    ÎNSCRIS: 10.02.16
    1 AD. + 2 COPII -- v: 4, 8

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Verde Stop Arena

A fost stadion dar nu mai este. Acum terenul este folosit pentru picnic în masă.

Toamna trecută am găsit prin casă niste salteluțe foarte cochete, burete îmbrăcat în plastic ce erau accesorii la pătuțul de copii si le-am pus la păstrare în geanta de trekking în așteptarea picnicurilor din vară.

Picnicurile se întamplă pe la festivaluri sau prin parcuri dar nu mă asteptam să găsesc chiar picnic în sine, locatie pentru picnic.

Cum oamenii sunt tot mai ingenioși în ultima vreme, evenimentele sunt tot mai diverse și mai originale, în spatii și mai originale.

Așa am găsit Verde Stop Arena – spațiu pentu picnic unde vin preparatorii de mâncare profesioniști sau amatori să dea de mâncare la lume. Și stai la picnic.

Cum primăvara – vara se prezintă ploioasă ai putea crede ca picnicurile sunt compromise.

Ei bine, nu. Toata lumea râde, cântă si dansează în ploaie într-o sfidare colectivă. It’s a rainy day! Haleluia!

Pentru că a fost stadion, am crezut că e doar o curte largă cu iarbă unde vii cu paturica sau salteluța și te tăvălești pe gazon, mâncând ceva de pe la ei de acolo pentru că au informat că au ceva dughene ce oferă de ale gurii.

Ei bine, nu este așa. Sunt mai mult amenajări și mai putin de ale gurii.

Nu este conceptul clasic de grătar cu micii sfârâind și nelipsitele mese lungi de câmpenească, cu bănci.

Întreaga amenajare este gândită fantezist, cu niste perne imense de mușama pe care stai în loc de pătură de picnic, sunt și baloți de paie pe care stai când vrei, mese mici de picnic de vreo 30 de centimetri înălțime, din metal vopsit alb, rotunde, cu un picior si trei labe de picior în unghi de 120 de grade (desigur), cum eu nu am mai văzut astfel de mese - oi fi eu mai demodată… - dar mi-a plăcut mult de tot ideea, nu le-am folosit că le-am vazut dupa ce am mâncat dar sper să mai am parte vreodată de așa ceva…

Cam toate astea sunt în zona centrală și sunt acoperite de o copertină crem, impermeabilă și foarte rezistentă ce ne-a fost nespus de folositoare întrucât în momentul în care am intrat în curte – că-i mai mult curte decat teren de fotbal – cred ca e amenajat doar parțial – deci, când am intrat în curte a început o torențială de nu mai știam cum să ne adăpostim mai repede și-am găsit multă lume adapostită dar care s-a răsfirat după scurt timp.

Există și o scenă pe care era spectacol însă la începerea ploii spectacolul a continuat sub copertină, lucru care doar ne-a încântat.

Ambianță sonoră foarte placută și antrenantă!

Conceptul locului este că oferă exclusiv hrană considerată sanatoasă adică nu vom găsi mici aici. Bere vom găsi, nu stiu ce fel de draft, nu mi-am bătut capul – prea complicat.

Ne-au informat inițial – capacitatea locatiei este de 600 de persoane apoi au spus ca maxim 500 după care ne-au anunțat ca pentru confortul publicului, organizatorii vor limita accesul la cel mult 900 de persoane în același timp, eh, bine de știut, cert este ca eu n-am gasit mai mult de 100 la fata locului, dar era lume draguță, simpatică…

Alta ciudațenie, voi alătura două citate de ale lor:

Unu:

“Accesul cu bicicleta în perimetru nu este permis. Organizatorii vor asigura o parcare de biciclete, însă e necesar să vă aduceți propriul antifurt”

Și doi:

“Un stil de viață sănătos înseamnă nu doar un regim alimentar echilibrat, dar și ceva mișcare pe lângă, ca ingredient important;) Deci vă încurajăm să veniți cu bicicleta”

Ce să mai crezi? Parțial, ne-am lămurit.

Parcare nu ofera însă dupa poartă, în stânga, pe pietriș erau parcate multe mașini… chiar toate să fi fost de șmecheri…??

Povestea cu servelile e cam așa: sunt câteva rulote ce reprezintă restaurante cu pretenții însă asta face ca serviciile să fie cam nepractice pentru că restaurantele astea cu pretenții sunt cam rigide și au preparate împușcate dupa mintea lor si tre’ să cazi în extaz de cât sunt de sănătoase – nu c-ar fi cumva diferite de restul ofertei de pe piață ci așa vrea preparatorul sa creadă că ah, ce special sunt si tu – ca și consumator, dacă nu cazi în extaz apăi se supară pe tine.

Si tre’sa le iei fix așa cum sunt ca dacă scoți o frunză de patrunjel, nu mai respecti tiparul și – gata – nu mai e preparatul sănătos că nu-i ăla din meniu deci tre’ să mănanci ce-ți dă el și nu ce vrei tu.

Asta una la mană.

Doi la mană, îs un pic cam ciudate si pot avea uneori un gust bizar dar, de, sunt sănătoase,

Trei la mană – sunt nefiresc de scumpe, de ce? Pentru că preparatorul crede ca sunt de excepție și unic diferite față de orice altceva (din aceleași ingrediente).

Eu personal nu prea sunt dispusă să plătesc diferența de preț pentru balivernele ofertanților.

Am vrut sa iau un banal burger, e doar o dugheană cu burgare dar cu ifose multe, sunt două variante – pentru adulți si pentru copii, pentru adulți costa 23 de lei si pentru copii 17 lei și-ti pun tot felul de sosuri strange. Am zis pas. Stiu locuri de unde iau burger cu 5 lei sau chiar 4,5, stau la masa, frumos, locul e drăgut, gen fast food, lume dragută și pană si burgarul e consistent si gustos.

Mai era o dugheană ce facea pizza, mica, neinteresantă și scumpă astfel că am zis iar pas și Junior a avut o idee genială, m-a trimis la shoping la hypermarket că sunt două în vecinătate, cu billa nu prea m-am înțeles dar kaufland mi-a dat o sacoșa mare cu de-ale gurii de uzat la picnic, preparate calde, grill-uri, rotisoare si alte cele, m-am dus cu sacoșa asta mare (cam la pretul a doua burgere) în mijlocul curții, am găsit o masă, am întins o masă mare cu toate de trebuință, am servit zece la sută, restul la pachet după care ne-am dus fericiți acasă și – doar eu – am citit regulamentul unde zice că n-ai voie să vii cu mâncare de afară. Dar ce voie am avut!!! Si ce minuat a fost!!! Da, pot să spun că am mâncat bine la Verde Stop Arena :D, cu adevărat!

La fața locului doar am fotografiat regulamentul, nu l-am si citit :D

Hypermarketul mi-a pus în traistă și de băut că la fața locului am găsit patru variante de suc natural proaspăt creat, mix, una cu căpsuni-banană, alta cu fructe de pădure si-ncă nu mai stiu de care, un pahar mediu costă 15 lei si are un gust oribil. Iar am zis pas.

Berea nu am găsit-o și nici nu am căutat-o.

Personal era mult și roia cu multe treburi sau doar făcea prezentă.

In mod ciudat, vin acasă si găsesc lume isterizată că trebuiau să platească 10 lei pentru tobogan gonflabil și sunt tot mai uimită pentru ca nouă nu ne-a cerut nimeni nici un ban ba chiar ne-au dat pături polar că să se înfăsoare copilul și să se dea pe tobogan așa înfășurat.

Ne-au mai dat și baloane tematice moca. Ce-mi plac gratuitațile astea!!!

Poate, cu puțin noroc, data viitoare primim și burger moca.

Pe ansamblu însă mi-a plăcut mult atmosfera, mi-a plăcut locul, amenajările, o să mai merg cu mare drag.

Locul ăsta se află pe Barbu Văcărescu 162-164 și se vede frumos din stradă mergând dinspre Lacul Tei spre Pipera, pe partea dreaptă, după hypermarketuri și după o benzinarie, un gard brun închis, frumos amenajat, mult mai frumos decât m-aș fi așteptat și cu tot felul de firme explicite de identificare.

Trimis de danaeldreny* in 02.06.17 05:42:19
    Validat / Publicat: 02.06.17 11:35:29
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1491 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaeldreny*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P21 Verde Stop Arena - Barbu Văcărescu 162-164, București
    Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[02.06.17 09:04:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sugestii pentru timp liber, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

• Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi: