ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2017
ÎNSCRIS: 16.06.10
MAY-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 6,11

Croaziera Mediterana de Vest 13-20 mai 2017

Cost - Croaziera Mediterana de Vest 13-20 mai 2017, cabina interioara clasic, 4 persoane, 2 adulti si 2 copii - 1350 eur la care se adauga bacsisul 210 eur (se plateste pe vas la final).

Pe vas am beneficiat de masa in regim de bufet cu autoservire sau a la cart.

Apa este gratuita la bufet (dozator) si se cumpara in restaurant. Nu este inclusa nici o alta bautura. La micul dejun este cafea (foarte americana) si suc de portocale sau ananas.

Micul dejun - in special in stil italian - 4-5 feluri de preparate de carne, branzeturi, fructe (3-4 feluri minim), cornuri, pandispan (excelent), masline, etc. Pranz - paste - 3-4 sortimente, friptura, peste, specialitati, salata, fructe, prajituri. La cina la fel. Mancare foarte gustoasa si suficient de variata. Ca minus - aglomeratia din anumite momente ale zilei in sala de mese. Nu stai la rand mai mult de 5 minute, dar te copleseste numarul urias de oameni din jurul tau. Pe vas pot fi aproape 5000 de turisti. Curatenia din camera impecabila, este cel mai tare punct, camera suficient de spatioasa avand in vedere si paturile suspendate pentru copii. Vasul este fabulos, nu are sens sa-l descriu, voi posta fotografii. Distractii pe vas: piscina - sunt doua dar mici cu apa foarte sarata si pline de copii care sar tot timpul - agitatie maxima. Jacuzzi exterioare, spectaculoase dar aglomerate - trebuie sa le pandesti indelung pentru a prinde loc.

Toate procedurile de imbarcare si debarcare sunt foarte simple, sunt persoane care iti explica si arata tot ce trebuie sa faci.

Traseul:

am urcat in Savona - unde am ajuns din Bergamo cu trenul (cost total 70 eur - 4 persoane)

Marsilia - am ajuns in portul vechi cu taxiul - 8 persoane - 25 eur. Am vizitat orasul la pas.

Barcelona - transfer cu autobuzul pana la statuia lui Columb - 3 eur de persoana. Metrou - 10 eur - 10 calatorii.

Palma de Majorca - in fata portului este transport in comun - 1,5 eur / persoana.

Din Civita Vechia am luat un tur organizat cu autobuzul - local, nu de pe vas - sunt la iesirea din port pe alese - 25 eur de adult, 13 eur de copil - tur ghidat al Romei.

La Spezia - 40 eur - 4 persoane - bilet de o zi pe tren (poti schimba de ori cate ori vrei), trenuri la interval de 20-30 minute pentru cele 5 localitati din Cinque Terre-Monterosso (merita vizitate toate).

Este un scurt rezumat. Pentru mai multe detalii va rog sa puneti intrebari.

A fost o experienta incantatoare si as repeta-o oricand cu placere.

Trimis de adriador in 01.06.17 13:36:45
Validat / Publicat: 01.06.17 22:49:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 4070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriador); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Yolanda
[06.06.17 08:35:57]

Buna,

despre Palma de Majorca: as dori informatii suplimentare. Transportul in comun din fata portului are trasee diferite, exista un panou cu schemele de traseu, câte statii poti merge cu 1,5 €? multumesc.

Pe vas se poate cumpara un pachet pentru apa minerala?

[07.06.17 23:28:00]

Ar fi bine sa mai descrieti si alte distractii in afara de piscina si jacuzzi, adica despre: spectacolele de la teatru, petreceri tematice, cursuri de dans, concursuri, clubul pentru copii, programul de la tv, etc.

[10.06.17 15:39:52]

@dianamea: Buna ziua. Distractii gratuite: spectacol zilnic, seara - am avut muzica, dans, circ, concurs (vocea marii) - si recunosc, au fost la o calitate la care nu ma asteptam, jos palaria. Piscina, jacuzzi, programul animatorilor la piscina, am pictat pe tricouri, diverse alte activitati, sala de fitness cu aparate de toate felurile, basket, fotbal, ping pong, sala speciala unde se poate juca carti, dans in baruri tematice - rock, pop, oldies, lounge bar, pian etc... pe toate gusturile. Cu plata: inghetata, excelenta si accesibila - 1,5 eur cupa, dar doua cupe erau greu de terminat, restaurant japonez unde prepararea mesei era un spectacol - 25-30 eur, restaurante cu plata, bar, shopping - sunt magazine cu orice, casino - daca ai cu ce, bingo, SPA, masaj, make up, lectii de dans, berarie, excurii organizate. Nu ai timp sa le faci pe toate, mai ales daca ti-ai propus sa cobori de pe vas in fiecare port. Voi posta si o fotografie cu un program.

[10.06.17 16:00:21]

@Yolanda: Buna ziua. Da, pe vas se poate cumpara apa, la pachet sau la sticla. Recomand sa o faceti inainte, e mai ieftin. Pe vas m-a costat 42 eur un pachet de 13 sticle de apa la un litru (sau jumatate). In Palma de Majorca: chiar la iesirea din port sunt autobuze la 3 eur de persoana (dus) - aveti link - tinyurl.com/yaxpheja . goo.gl/maps/u9HzMffcBZq

Pentru ca nu ne-am informat de unde trebuie sa-l luam pe retur am luat transportul public spre port care, culmea, este mai ieftin. In fata portului se poate lua spre oras de aici: goo.gl/maps/H9BXG95NMJK2 (la 1,5 eur)

si te lasa aici:goo.gl/maps/yt5oMxF21272

Sunt harti cu trasee in toate statiile sau pe net - emtpalma.es/en/lines-timetables

O varianta grozava este inchirierea unei biciclete - la iesirea din port - undeva la 20 eur / persoana adulta (au si duble).

liviudavid
[15.06.17 18:35:50]

Buna,

Peste 2 saptamani vom pleca si noi intr-o croaziera cu Costa Diadema si am cateva intrebari.

Am vazut cateva opinii despre apa, apa de la robinet din camera este potabila?

De asemena am vazut ca este necesar un card cu care platesti peste tot pe vas. Care este procedura, trebuie sa fac un transfer din contul meu catre acest card? Pot sa platesc si cu cardul bancar pe vas?

Multumesc!

Liviu

[15.06.17 20:03:15]

Da, apa de la robinet este potabila, pentru ca este obtinuta in instalatia de desalinizare a apei de mare prin evaporare si recondensare. Dar nu are un gust prea bun.

La imbarcare ti se da un card care functioneaza ca o cheie de deschis usa cabinei, ca act de identificare prin scanare la coborarea si urcarea inapoi pe vas, dar si ca portofel, adica platesti cu cardul de pe vas tot ce cheltuiesti pe vas. La imbarcare ai posibilitatea sa declari un card bancar care sa fie atasat la cardul de pe vas sau sa depui la casierie un depozit cash. In seara dinaintea debarcarii se inchide contul de pe vas, se trag banii din cardul atasat sau daca a fost depozit cash ori depuneti diferenta daca ati cheltuit mai mult decat depozitul, ori vi se restituie suma necheltuita. Este preferabil sa depuneti cash, caci altfel cursul de schimb din lei in eur din cardul dvs. ar putea fi cam de 4,75 lei.

[16.06.17 11:48:46]

@liviudavid: Buna ziua. Pe vas am baut apa doar din zona restaurantelor cu autoservire. Nu m-am gandit niciodata sa consum apa din alta sursa pentru ca fiind in concediu imi doream sa ma simt bine, sa fiu sanatos si sa ma bucur de vacanta. Exista posibilitatea de a rezolva cu apa potabila si fara sa cumparati pachet de apa de pe vas. La urcare sa aveti in bagaj o sticla de apa pe care sa o umpleti apoi de la dozatoare. Noi am facut acest permament desi am avut si un pachet apa cumparat. Nu eram singurii si nu am avut restrictii in acest sens. Pe langa apa, la revenirea pe vapor am avut 2-3 cutii de bere in rucsac si nu am deranjat pe nimeni. Nu sunt nici ei absurzi, vor ca lumea sa se simta bine si nu creeaza tensiuni sau conflicte din chestiuni minore. Noi am depus cash pe cardul de pe vas. Se poate face si transfer de pe cardul personal pe cardu COSTA. Singura modalitate de a plati ceva pe vas este acest card COSTA. Din aceasta suma se retrage la final valoarea bacsisului. Restul se returneaza de la un automat - e simplu si sunt permanent persoane care sa te ajute sa te descurci. Pentru orice alte detalii va stau la dispozitie.

liviudavid
[16.06.17 22:54:31]

Multumesc frumos pentru informatii! Am vazut in review-urile de pana acum ca lumea a tot cumparat apa inainte de imbarcare si de accea vroiam sa ma lamuresc cum este situatia. Nici eu nu sunt adeptul de a bea apa de la robinet in concediu dar incerc sa fiu pregatit daca ma apuca setea noaptea si nu am apa in camera

As mai avea cateva intrebari:

- imbarcarea o vom avea din Roma, mai precis Civitavecchia, care este modalitatea cea mai buna de ajunge acolo si cat de usor voi gasi locul de imbarcare.

- am vazut cateva opinii despre dimensiunea piscinelor de pe vas dar nu m-am lamurit total. Este aglomeratie ca la "strandul din Crangasi" sau este loc sa te relaxezi.

- zona de SPA (saune, jacuzzi) este integral cu plata sau este si ceva free.

- cam care sunt preturile din restaurante baruri? Nu ma astept sa vad preturi de Bucuresti dar sunt in marja capitalelor din vestul Europei sau mult mai ridicate

- am citit ca wi-fi-ul este cu plata, cat costa acesta?

Multumesc anticipat!

[17.06.17 11:46:32]

Apa puteti bea de la dozatoarele aflate la bufet, dar la Costa, acest lucru se poate numai cat timp este bufetul deschis. La alte linii de croaziera se poate lua apa la orice ora din zi si din noapte, la altele doar din zi, nu si din noapte. Este o idee foarte buna sa luati apa de la dozator in sticla de 0,5 l, sau mai bine intr-o cana tip termos cu capac, si sa o pastrati in camera pentru orele la care bufetul e inchis. La Costa mai e problema ca nu aveti apa la carafa gratis la masa de seara de la restaurant, asa cum e la alte linii de croaziera si nici nu aveti voie sa veniti cu apa in sticla adusa din afara restaurantului. De aceea recomand sa luati inainte de croaziera sau in momentul imbarcarii pachete de sticle de apa, sau pachetul de apa cu vin, compus din 7 sticle de apa de 1 l si 4 sticle de vin de 0,75 l, la pretul de cca 70 eur. Vinul ramas nebaut dintr-o seara este pastrat la frigider de chelner si adus in seara urmatoare. Aveti voie sa urcati cu sticle de apa cumparate din porturile unde coborati, cu conditia sa le beti doar in camera. Daca va apuca setea noaptea si nu aveti apa depozitata in camera, puteti bea si apa de la robinet fara grija. Mai exista sticle de apa in camera, la pretul de 2,50 eur sticla de 1 l, la minibar. De asemenea se pot cumpara sticle de apa de la baruri, la acelasi pret. Preturile la baruri vi le spun aproximativ: 2,50 eur: o cafea, o cutie de coca cola, o sticla de apa, o inghetata pe bat, 4 eur: o bere, un pahar de vin, un cocktail nealcoolic, un suc de fructe, 7-8 eur o bautura alcoolica, de la 10 eur in sus o sticla de vin.

Piscina de obicei nu e aglomerata, pentru ca are apa rece. Daca exista piscina interioara, atunci are apa mai calda si e aglomerata. Piscinele sunt mici, dar au in jurul lor o zona cu apa pana la glezne, care dau impresia ca ar fi mai mari. Jacuzzi de langa piscine sunt gratis si sunt foarte aglomerate tot timpul. Este locul unde unii intra si stau cu orele pentru a face conversatie. Saunele si jacuzzi din zona de SPA sunt contra cost. Aparatele de fitness sunt gratuite, dar orele de fitness cu antrenor sunt contra cost.

Wi-fi costa mult, si nu va sfatuiesc, cel putin 10 eur pe ora. In porturi sunt zone de wi-fi gratis. Feriti-va de a da sau primi telefoane pe vas, nici macar sa nu dati mesaje, caci va costa cam 6 eur minutul, si la telefoane date si la primite, si la mesaje date. Tine-ti telefonul pe mod avion si nu il deschideti decat cand ajungeti in port, dupa ce coborati.

In Civitavecchia ajungeti din Roma cu trenul si cand coborati este aproape portul.

lupu2006
[14.07.17 12:30:19]

@adriador: Buna, saptamana viitoare am si eu aprox acelasi traseu cu 2 copii mari, Bergamo tren Savona, Marsilia, Barcelona, Malorca, Cagliari si Civitavechia.

Poti sa ma ajuti cu cateva detalii, de unde ai luat trenul din Bergamo sau Milano si de unde ai luat bilete (online sau din gara), apoi in Marsilia cum se poate ajunge la biserica aceea mare si in portul vechi (sau daca mai e ceva de vizitat) si la fel in Malorca.

Multumesc pentru amanuntele foarte bune si o vara placuta!

[14.07.17 13:36:13]

@lupu2006: Buna! Din aeroport Bergamo este autobuz direct la gara - foarte OK, din fata aeroportului.

Bilete online de tren am luat de aici: http://www.trenitalia.com/tcom/Informazioni/Acquisti-online

Am luat tur retur si le-am avut la noi printate. Nu trebuie validate pe peron daca le cumperi online - te urci pur si simplu in tren. Am schimbat in Milano trenul - simplu - numarul de tren este afisat pe panou. In Savona puteti face o plimbare pana in port sau cu autobuzul pe care-l puteti lua din stanga garii. Plimbarea a fost placuta - am mers pe malul marii si am facut popas - s-au jucat copiii. Treceti pe langa fortul Priamar si portul vechi.

In Marsilisa de la vas (chiar de langa vas) pana in portul vechi am mers cu un taxi (eram 8 si am negociat un pret bun) - dar sunt si autobuze. In fiecare port se poate face transfer in oras cu transportul in comun, doar iesirea din port uneori trebuie sa o faci pe jos. In functie de port drumul de la vas la iesirea din port poate dura 15-20 minute de mers pe jos. Exista in portul vechi un trenulet care face turul orasului si opreste si la catedrala dar noi am optat sa mergem pe jos. Pare departe, dar se poate face. Nu stiu cat de mari sunt copiii vostri - ai nostri de la 6 la 10 ani si au rezistat. Oricum fiecare zi a fost un maraton - dar a contat la pofta de mancare . In MARSILIA am mers apoi pe langa primarie in zona veche a orasului care nu trebuie ratata, pana la Cathédrale La Major. Autobuzul pe retur spre port l-am luat de aici: https://goo. gl/maps/XGuGWTm6ryA2. In Palma de Majorca am plecat cu autobuz de la iesirea din port cu 3 eur / persoana si pe retur cu 1,5 eur / persoana transport public. Am vizitat centrul vechi - care este fabulos, catedrala de Mallorca si plaja. Este si Castell de Bellver dar nu ne-am incadrat in timp. Timpul te limiteaza si trebuie sa fii selectiv. O varianta buna este sa luati de la iesirea din port biciclete - sunt si duble si cu carucior tractabil pentru copii mai mici. In foarte mare astea ar fi sfaturile. Daca mai doriti si alte informatii, intrebati.

lupu2006
[14.07.17 16:23:24]

@adriador: Multumesc mult!

CLAU D
[25.04.23 18:38:56]

Buna ziua. Dupa o lunga asteptare de ceva ani a venit si ziua de plecare in cea mai frumoasa si asteptata calatorie. Se pare insa ca nu am ales bine compania italiana. Preturi enorme la tot si nejustificate. Incepand de la o simpla apa si pana la un meniui la un restaurant cu ceva stele. O industrie de stors bani foarte bine organizata pana in cel mai mic detaliu

Am achizitionat cabina cu balcon si bineinteles ca am primit cele mai proaste cabine cu balcon de pe nava. Adica la deck 2 sub barcile de salvare. O priveliste superba...

dianameaPHONE CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[25.04.23 19:43:40]

@CLAU D: Trebuia sa va inscrieti in club pe site inainte de a rezerva croaziera, direct de pe site, nu prin agentie, si in acest fel va puteati alege amplasarea cabinei, in functie de disponibilitati. Daca nu v-ati inscris inca in club, inscrieti-va acum, pentru ca vi se adauga puncte si veti avea reducere la urmatoarele croaziere si alte avantaje.

adriador, dianamea, liviudavid, lupu2006, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Costa Diadema: