Despre transportul aerian

înscris/ă în 24.01.10
MEMBRU: PREMIUM
MAY-2017

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Tarif call center Wizz Air 0,62 Euro sao 0,012 Euro/minut

Eeee...

Nu am calatori eu foarte mult cu avionul, dar pe masura ce timpul trece, omul este supus invatarii. Asa am facut si eu cand am inceput sa rezerv bilete de avion low cost (Wizz Air, Blue Air).

La Blue Air am invatat prin comparatie. Am aflat ca cele mai ieftine bilete de avion se obtin nu prin rezervarea on-line, nici prin achizitionarea de la punctele de vanzare de prin Mall-uri ci prin apelare telefonica la 0374.281.841, numar cu tarif normal.

La achizitionarea de pe site se plateste o taxa de administrare site, la achizitinarea de la punctele de vanzare se plateste o taxa de agentie dar telefonic este mai ieftin.

La Wizz Air lucrurile nu stau asa pentru ca la rezervarea telefonica se plateste o taxa de 15 E plus ca tariful pe minut pentru apel este de 0,62 Euro. Aici am sa ma opresc un pic pentru a va spune si un paradox.

Am achizitionat la Wizz 3 bilete de avion pentru Londra dar din motive de sanatate nu mai putem ajunge, asa ca am incercat 2 variante»

1. Schimbarea pasagerilor

3. Schimbarea datelor de calatorie

In ambele cazuri se plateste o taxa.

In prima varianta lucrurile sunt chiar mai complicate intrucat au fost achizitionate prin Wizz Club Discount iar titularul acestuia nu poate fi modificat. La ceilalti pasageri taxa era de 422 lei / pers. Enorm.

Incerc a 2-a varianta si anume modificarea datelor de calatorie. Aici intervine paradoxul. Pentru a schimba datele de calatorie costul ar fi fost de 1381 lei (biletele initiale au fost 1528 lei). Cum astazi este o reducere de pana la 30% pentru zborurile Wizz am facut si o simulare si rezulta ca o rezervare noua in aceeasi perioada este mai ieftina decat modificarea unui zbor deja achizitinat (1180 lei vs. 1380 lei).

M-am gandit sa sun la Call Center Romania pentru a le prezenta paradoxul si pentru a-mi oferi alternative. Dar tariful este de 0,62 euro/minut. Mai mult decat atat, telefonul meu, abonat in reteau Digi Mobil nu formeaza. Asa ca am cautat il lista de tari de pe site-ul wizz si am vazut ca Malta nu are o suprataxa asa ca a noastra sau a altor tari pentru apelurile Call Center Wizz

Am format 2778 1054 cu prefixul +356 care m-a dus la un meniu de unde am ales tasta 3 pentru Limba Romana si uite asa, nu se plateste tariful de 0,62 Euor/minut. Tariful pentru apeluri internationale de pe abonamentul meu este 0.012 euro/minut, deci am facut o economie de 0.60 euro/minut :)

Poate ajuta pe cineva.

Impresii încărcate de dalumian in 18.05.2017 11:40:17

Validat / Publicat: 18.05.17 18:49:10

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  26 PMA (din 26 voturi) nota2

- msnd
[18.05.17 19:20:18]

Excelentă idee. De ținut minte.

O fi valabil și pentru alte companii?

- Zoazore
[18.05.17 19:39:29]

@dalumian: O, Doamne! Să râd? Să plâng?

- dalumian
[18.05.17 19:56:10]

@Zoazore: Razi, ca funcționează 😀

- doinafil
[19.05.17 09:56:34]

Mulțumim pentru informație! Noi rezervam on-line, acum o vom face telefonic.

Să aveți un week-end cum vă place! (și nu l-am copiat pe Shakespeare, chiar vă doresc asta).

- Aurici
[19.05.17 13:03:18]

@dalumian: Eu le-am facut reclamație la Protecția Consumatorului celor de la Wizz, pentru că efectiv la ei nu puteam să iau legătura cu nimeni, decât pe bani mulți. După sesizare, în maxim o lună am primit banii pe care îi reclamam (niște diferențe de curs apărute din neant) și scuzele de rigoare. Nici n-am mai călătorit cu ei de atunci, nu zic că n-o s-o mai fac, dar o să-i evit cât pot pentru că tare greu comunici cu ei... De fapt n-ai cu cine să comunici și urăsc să mă ia cineva de fraier (ă).

Mulțumim că ne-ai împărtășit și experiența ta.

- dorgo
[19.05.17 20:22:20]

@all... Tara noastra nefiind locomotiva Europei, suntem tratati si-n turism cam periferic si de multe ori fentati. Ni se rezerva avioane ce pleaca foarte devreme, pe la 7 dimineata (te scoli cu noaptea-n cap) sau ajung acasa la miezul noptii sau dupa. Anul trecut ma intorceam din Santorini si din aeroportul Otopeni dau un telefon... nu e semnal, decat de tip "modul avion", adica telefonul mobil cauta, cred, cel mai aproape avion ca sa poti vorbi cu cineva de-acasa sau nu stiu, poate mecanismul e altul... OK... cert e faptul ca am vorbit din aeropprtul din Bucuresti la Tg. Mures dar a ramas acel avion desenat pe ecranul teefonului meul mobil, vreo 4-5 zile. Am uitat sa-l sterg. Am platit apoi prostia mea la taxa lunara Vodafone. Alta chestie... Ce e ieftin e prost. Sau obositor. Caut acum, zilele astea, un Rhodos "low-cost", pentru toamna. Gasesc, la o firma la care-ti rezervi tu totul "on-line" ceva nemaipomenit: "O saptamana in Rodos, 159 euro/p (zbor + cazare + mic dejun". Super-ieftin. Privesc harta insulei din satelit. Aeroportul din Rhodos e pe partea stanga a insulei si cazarea din Faliraki, e pe partea dreapta. Nimeni nu-ti spune, la ora 20, cand ajunge avionul acolo, cum parcurgi cei 22 de Km, de la aeroport si pana la cazarea ta. Poti insa da un telefon la hotel sa vina sa te ia. Dar costa. Sau, alta oferta, la aceeasi firma, care imperecheaza cele mai ieftine zboruri cu cele mai ieftine cazari (ieftine, dar valabile doar 2-3 zile, apoi preturile cresc)... "O saptamana in Tenerife, 240 euro/p (zbor direct + cazare) "... Wow! zice eu. Super ieftin... da... dar din Bucuresti pana-n Tenerife (zbor direct?) faci 6 ore si 10 minue si inapoi, faci tot atata, dar ajungi acasa, la ora 3 noaptea... pai ce ma fac eu la acea ora-n Bucuresti? Eu nu rezerv on-line. Ci caut doar zboruri si cazari on-line, zboruri Wizzair, Bluair, Ryanair sau Skyeurope, de preferinta din Cluj, (dar nu toate pleaca din Cluj), apoi caut pe google map, o cazare "low-cost" in apropierea aeroportului (!!) (la o adica, ajungi in camera ta si pe jos)... si ma duc cu toate acestea notate pe-o coala de hartie la o agentie... poate ca dau un 8-10 euro, taxa de agentie... dar... gasesc ceva ce-mi convine. Si in caz de necaz, am cui sa ma plang. Mai e o "smecherie" pentru a vizita ieftin orase din UE. Alegi un "early-booking", la inceput de an... 3 "city-breack"-uri de 3-4 zile cu avioane "low-cost". La Roma, Paris si Barcelona, sa zicem, pentru luna mai-iunie..... fiecare, nu trece de 30-35 euro zborul dus-intors, la acea data. OK. Ti-ai asigurat transportul. Apoi, mai astepti si prin martie-aprilie, incepi sa pescuiesti ofertele de cazare. Tot ieftine. Cu masa te descurci. Si uite-asa, poti sa vezi capitale europene cu bani putini. Dar, adesea, castigi la bani si renunti la lux.

- giuliani
[30.05.17 16:24:52]

@dorgo: Nu dezavantajeaza nimeni romanii, doar unii dintre romani au impresia asta. Piata se pliaza pe cati bani are consumatorul din locatia respectiva, atata tot. Companiile aeriene, fie ele low cost sau nu, pentru a putea sa ofere consumatorului un pret cat mai mic ajunge sa zboare la ore de-astea exotice, sa utilizeze aeroporturi secundare ale oraselor mari, etc. De exemplu, Munchen are 2 aeroporturi: cel principal si cel de la Memmingen care e secundar. Nu te obliga nimeni sa alegi Memmingen-ul pentru un zbor din Cluj, doar ca fiind situat la vreo 150km de Munchen poate sa iti ofere un zbor low cost la un pret bun. Iarasi legat de low cost, totul se plateste... locuri, bagaje, imbarcare prioritara, etc - dar ai si optiunea sa zbori cu un ghiozdan la preturi infinit mai bune decat la Lufthansa sau Air France.

Legat de exemplele tale cu Rhodos sau Tenerife, oferta este buna, daca vrei sa platesti un pret mai mic te descurci, atat la aterizarea in Grecia cat si la ora 3 in Bucuresti. Poate nu-i fair play toata reclama aia cu "super-pret in locatia X", dar de multe ori merita sa faci un sacrificiu pentru a economisi multi bani, asa-i in orice domeniu nu doar in turism fiindca nimeni nu-ti da cel mai bun lucru de pe piata la pretul celui mai prost. De-aia e ieftin, pentru ca are o parte de care trebuie sa te ocupi tu suplimentar :)

- dalumian
[30.05.17 16:34:07]

As adauga astăzi un plus pentru Wizz. Dupa ce i-am contact telefonic prin Malta 😀 si le-am expus, cu 13 zile inainte de data zborului ca nu mai pot efectua calatoria din motive de sănătate ale copilului, s-au oferit sa-mi returneze 50% din suma in contul meu pe care ii pot ytiliza oricând prin achizitionarea de servicii wizz. In total 785 lei.

Nu mai aveam nicio speranta avand in vedere ca zborul era programat mâine dimineață!

Un plus pentru Wizz dar astept si banii in cont 😎

Puteți evalua (simbolic, +1/-1pma) ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos