ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2017
    MAY-2017
    1 AD. + 2 COPII -- v: 4, 8

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Galeria de Arta - Calea Victoriei 33

Am citit despre Picasso, am citit despre Rembrandt, azi… si mi-a placut :)

Fara sa-mi dau seama, ieri - alaltaieri, m-am pomenit intr-o galerie de arta pen’ca ploua si se facuse cam frig si brusc m-am trezit in vizita la artisti sa ne dezmortim si pana sa-mi trag sufletul am devenit admiratoare… cred…

O fi anotimpul artelor…

Pe langa colosi, mai traim si-n zilele noastre printre conationali ce-au de achitat facturi… :)

Zilele astea putem vizita si admira la Galeria de Arta din Calea Victoriei 33 Expozitia de Pictura si Grafica REFLECTII CROMATICE.

Putem admira tablouri cu peisaje, natura moarta intr-o abordare cromatica originala, in culori vii, optimiste precum si reprezentari ale unor cladiri, am recunoscut cladirea Cercului Militar National, a Ateneului si altele.

Apar si cateva portrete.

Semneaza pictorul Vitalie Butescu.

Ne informam: “Vitalie Butescu (n. 3 octombrie 1972, Ștefan Vodă, Republica Moldova) este un pictor român de origine basarabeană... ”

“În anul 1999 Vitalie Butescu s-a stabilit în capitala Angliei, la Londra, fiind acreditat de Bayswater Road Artists Gallery pentru expunere și vânzare lucrări profesioniste.

Perioada de colaborare cu Bogdan Pietriș

Revenit în România, în anul 2005, Vitalie Butescu l-a cunoscut pe pictorul Bogdan Pietriș cu care a legat o strânsă prietenie. Pietriș i-a ascultat confesiunile și i-a înțeles frământările și i-a spus: „Dragă, în Occident, dar mai ales la Londra, oricât de mult și oricât de bine ai lucra, nu poți depăși stadiul de meseriaș sau, dacă vrei, de mare meseriaș, pe când în România, la un moment dat, ai șansa să te simți pictor. ” Spusele lui au fost înțelese și asimilate de Butescu pe parcursul vizitelor pe care le făcea în atelierul maestrului sau în timpul ieșirilor pe care le făceau în Delta Dunării, la munte sau la ședințele de plein-air unde mergeau împreună.

In septembrie au participat la cea de-a IV-a ediție a atelierului de creație “Pictori peisagiști in grădina Palatului Cotroceni”, finalizat in perioada ianuarie – februarie 2006 cu o expoziție de grup in cadrul Muzeului Național Cotroceni. ”

sursa: ro.wikipedia.org/wiki/Vitalie_Butescu

Dupa nenumarate expozitii, ajungem in zilele noastre cand avem ocazia sa-i admiram opera si sa facem achizitii.

Pe unul din peretii Galeriei de Arta gasim lucrari realizate de elevi ai Scolii din Valcea constand in icoane pe sticla.

Detalii putem afla la fata locului.

Avem acces in galerie de marti pana vineri, intre orele 14:00 si 19:00, sambata de la 12:00 la 19:00 si duminica intre orele12:00 si 15:00. Luni este inchis.

Trimis de danaeldreny* in 11.05.17 20:45:19
    Validat / Publicat: 11.05.17 21:31:22
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaeldreny*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Galeria de Arta - Calea Victoriei 33, Vitalie Butescu

[11.05.17 21:20:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC TEMPORAR/RESTRÂNS!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [12.05.17 18:03:00]

Am admirat minunatele picturi ale basarbeanului Vitalie Butescu într-o seară geroasă de iarnă, înaintea unui spectacol de revistă la Tănase. Mi-au încălzit sufletul peisajele pictate la Balcic. Balcicul care are un loc special în sufletul meu... voi merge la Balcic de Rusalii ca să mă bucur de splendoarea trandafirilor înfloriţi şi de farmecul inegalabil al Mării!

Floria
    Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: