ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2017
ÎNSCRIS: 08.07.10
APR-2017
multi AD. + cativa COPII -- v: nu stiu

Pensiunea Pongal, Maria si marea

Nu stiu cum sa incep, dar nu pot sa nu remarc ca aici la pensiunea din Eforie Sud, Maria a reusit sa adune cativa prieteni de pe AFA la un pahar de vorba si cateva plimbari din care fiecare a ramas cu amintiri frumoase. Niciunul din noi nu cred ca a venit la Pongal in minte cu un program anume dar sigur numitorul comun a fost revederea cu prieteni dragi si marea. Citind pe cei care au scris inaintea mea despre intalnire nu pot sa nu remarc si eu ca Marea Neagra este de fapt albastra.

Pensiunea.

Se afla exact pe DN, vis a vis de o cladire cu un Loc de joaca la parter, strident colorat in contrast cu micuta reclama a pensiunii Pongal

Cum spuneam pe 29.04,2017 am plecat la drum in jurul orei 7 dimineata, am alimentat auto pe drum, am mers in parametri normali, am trecut de podul Agigea cu cutia de fursecuri si alune in brate, apoi am intrat pe varianta la in Efore Nord dupa care am incetinit viteza masini la intrare in Eforie Sud cu gandul de a fixa GPS, dar din intamplare sau norocul mi-a scos in cale Pensiunea Pongal.

Am parcat masina cu un mic incident din cauza Euforiei cu ajutorul Domnului C si apoi am dat piept cu pupaturile, lipseau la apel doar Diana 2015 si Carmen Ion.

Cristina a fost cea care ne-a cazat. Maria s-a ocupat de receptie

Asadar, un lucru foarte bun la pensiune este faptul ca intrarea este separate de restaurant si fiecare turist primeste alaturi de cheia camerei si o cartela de la intrare.

Noi am ocupat camera 11 de la etajul 3 al pensiunii, urcarea treptelor este de fapt o incantare a ochilor, mici obiecte decorative si multe flori te insotesc pana la ultimul etaj (3).

Camera noastra a fost una micuta, stil masarda cu trapa functionala, extem de curata, incalzita cu un convector pe care l-am scos din functiune (facea prea mula caldura).

Patul la camera 11 este unul matrimonial destul de mare invelit in asternuturi albe si placute la atingere.

In camera mai aveam o masa si un scaun, un frigider, un TV, 2 noptiere si un dulap mare de haine.

Recunosc pentru ce aveam noi nevoie a fost o incapere ideala. Scaunul l-am folosit pe post de treapta pentru a putea savura in liniste privelistea care ni se oferea prin trapa (am fost draguta din cand in cand ma urcam pe scaun si admiram lacul Techirghiol de la inaltimea camerei) . Unii dintre noi au auzit cucurigul cocosului din vecini, dar noi recunosc ca nu l-am auzit, sa zic ca cel mult trenu’ mai facea un zgomot dar si acela foarte discret)

Baia cam micuta, functionala, apa calda la orice ora, ca si consumabile am gasit 2 suluri de hartie, un fas cu sapun lichid si 4 prosoape albe., doua mici si doua mari. Am spart un pahar asa de bun venit si imediat ce am anuntat s-a rezolvat si problema cioburilor. Curatenie exemplara s-a facut a doua zi adica duminica.

Micul dejun

S-a servit pe principiul “ cam ce ai manca si ti se aduce”, recunosc nu am fost politicoasa si m-am uitat prin farfuriile si recipientele altora si am vazut, oua ochiuri, omlete, salam, crenwusti, branza, rosi, etc. In recipiente am vazut ceai, cafea, lapte, bere …

Mesele de seara (au fost doua)

Ce sa spun oamenii acestia s-au intrecut in feng shuiuri vizuale si gustative. In prima seara aperitivul a fost comun la toata lumea si a continut, legume, icre, branzeturu, masline frumos asortate iar felul 2 fiecare l-a cerut din menu asa dupa pofta inimi.

A doua seara, a fost una mai pescareasca, gazdele, au facut salata de fructe de mare si saramura cu mamaliguta la aperitiv, cine nu a vrut peste a primit o ditamai salata cu gratar de pui din care colega noastra @Nicole33 a mutat rosiile dintr-o farfurie in alta (cica nu mananca rosie) de m-a ametit., Felul doi a fost servit tot pe pirincipiul ce doresti din menu. Plus celebrul Paharnic Ulea cu margelutele din sticla, - ce mai, ne-a convins cu licoarea lui.

Menu-ul zilei

La parnz restaurantul serveste un astfel de menu care costa 16 lei si in cele doua zile a constat in:

1. Ciorba de pui si felul doi piure cu carnacior + muraturi.

2. A doua zi s-a servit ciorba de legume si ciulama de pui + muraturi.

Localul avea in lista de menu, multe feluri de mancare si deserturi din care familia noastra a mai inercat de trei ori gustosi papanasi si ciorba de burta care se pare ca ar fi varful de lance al bucataresei.

Intotdeauna servirea a fost exemplara atat ca personal cat si ca aspect si gust al continutului din farfuriei.

In fata si pe lateralul restaurantului sunt amenajate doua terase frumoase pentru turisti care doresc sa socializeze in aer liber, Grupul nostru a preferat terasa din intrarea restaurantului pentru cafele, berica, socializare si binenteles fumat.

Plaja

De la pensiune pana la plaja statiunii faci cam un sfert de ora mers pe jos lejer, cu traversat de artera de circulatie principala si coborat de pe faleza la plaja.

Plaja de la Eforie Sud este destul de lata, cu nisip, intrarea in mare este lina si personal as recomanda statiunea si Pongalul binenteles, familiilor cu copii mici.

Si am incalecat pe o sea si v-am spus povestea mea.

Rog frumos web sa ataseze Dorian- Mare albastra (Official Video) . Multumesc !

Trimis de adrianbogdan in 06.05.17 16:43:40
Validat / Publicat: 06.05.17 20:11:08

VIZUALIZĂRI: 2151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Marea Neagra este de fapt albastra

[06.05.17 17:12:46]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii

ANILU
[06.05.17 20:24:55]

@adrianbogdan: Nu-mi vine să cred am prins primul vot.

Da, mai pune și tu sare pe rană, aveam destulă până acum, că nu am reușit să fiu cu voi la Eforie.

Doamne ce frumos a putut să fie și ce frumos v-ați distrat.

Am citit toate articolele despre întâlnirea de la Eforie și îi spun soțului, uite cum s-au distrat, uite ce frumos a fost... dar ce dragă la Baia de Fier nu ți-a plăcut? ... ba da, dar eu vroiam la Eforie...

Da recunosc, mi-ar fi plăcut să fiu cu voi... dar știi cum este nu le poți avea pe toate.

Felicitări că ați reușit să ajungeți la Eforie, știind ce program aveți.

Toate cele bune.

maria55 †
[06.05.17 20:41:25]

@adrianbogdan: m-am distrat citind...

Auzi, feng shui, cătărat pe scaune, ba mai mult decât atât, eu cred ca poza cu lacul si turnul de televiziune, cre ca ai făcut-o cătărată???????? E reusită tare!

Bravo Roxi, un articol care a cuprins si surprins exact atmosfera de acolo!

maria55 †
[06.05.17 20:44:13]

@ANILU: să regreti! Pentru că nici nu stii ce ai pierdut! Exact cum a spus si Roxana, nu am avut un plan conturat pentru cele 2 zile! Totul a venit de la sine... si ma bucur tare ca a fost o mare distractie, mai ales dupa ce ne-am intors din Bulgaria!

[06.05.17 20:49:32]

@maria55: Imi pare rau ca nu am putut sa tin pasul cu colegi mei care au mai scris despre intalnirea noastra dar am avut o saptamana foarte agitata si am inceput sa scriu review-ul in word asa cum am mai discutat cu @Carmen Ion dar se pare ca pentru mine nu este asta solutia.

In fine dupa desistarea problemelor si amanrea lor cu inca o luna am dormit azi vreo doua ore la pranz si dupa... uite ce a iesit. Ma bucur ca iti place si prin intermediul tau vreau sa mai multumim odata pensiunii.

Cu bine!

ANILU
[06.05.17 21:04:46]

@maria55: Da Mărie regret că nu am putut fi alături de voi. Dar când olteanul meu zice NU!!! eu ce pot să mai zic.

Am citit tot ce s-a scris despre întâlnirea voastră de la Eforie și îmi dau seama ce frumos și bine a fost.

Pongal, restaurant, petrecere, plimbare în Bulgaria, morți de foame, Rața sălbatică...

Da recunosc, a fost bine și la Baia de Fier unde am fost cu prietenii din Craiova, dar eu vroiam să fiu cu voi la Eforie.

Ce vrei nu le poți avea pe toate.

Dar sper să ne mai vedem și cu ocazia altor întâlniri, nu în Gara de nord între două trenuri.

Să fim sănătoase și poate ajanjezi o întâlnire la căsuțe, așa la sfâșit de vară.

Te îmbrățișez cu drag.

Zoazore
[06.05.17 21:55:14]

@adrianbogdan:

Acea alta a fost farfuria mea! Eu-n extaz, tiza fericita, toata lumea ZEN! (ca sa fiu in trend cu feng shuiul tau!)

Dar de pandispanul @dianei2015 de ce nu zici nimic?

Auzi, cumva tu mi-ai platit papanasii? Ca io de mancat i-am mancat, dar de casit pe bon... ntz! Buuni papanasi!

Multumesc Pongal pentru trei zile de vis!

Dan&Ema
[06.05.17 22:00:21]

@adrianbogdan:

Bine punctat. Mi--a placut si titlul tau. Si melodia ce doresti a fi atasata. Ne-am amintit cu drag de intalnirea cu cei dragi de la Eforie Sud. O iesire bine aleasa ca moment de timp in calendar. Cel putin noua ne-a picat la un moment favorabil. E fain ca gasim tot mai dese prilejuri sa ne ontalnim (cu un mic avantaj pentru bucuresteni).

Felicitari pentru articol

[06.05.17 22:07:39]

@Zoazore: Io imi aduc foarte bine aminte de tiza ta care a mutat o parte din rosi la barbasu in farfurie si o alta parte la tine in farfurie, dupa care sotul i-a facut cadou farfuria lui cu tot cu rosi, dupa care iar a-ti mutat rosiile din farfuria sotului la tine in farfurie, na sa mai zici ca nu au fost plimbate destul.

Stai linistita papanasii au fost platiti, nu furati cum crezi tu.

Pe @diana2015 putem sa o mai punem la treaba ca nu se supara!

Pupacesc zanele!

[06.05.17 22:17:49]

@adrianbogdan: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[06.05.17 22:19:47]

@webmaster26: multumim pentru muzica!

Zoazore
[06.05.17 22:26:47]

@adrianbogdan:

na sa mai zici ca nu au fost plimbate destul

Nu mai zic, piticel, ca-mi amintesc si ma ia ameteala! Dar iar mi-amintesc pe la ce mese se treceau cheltuielile si iar ma buseste rasul!

[06.05.17 22:29:41]

@Zoazore: da, mi-a comfirmat Carmen de vreo doua ori ca Adrian are cardul la el.

AZE
[07.05.17 00:37:04]

@adrianbogdan: Ma bucur pentru excursia voastra foarte reusita.

Ilustratia muzicala de la inceputul articolului este si preferata mea. O ascult destul de des in special iarna cand visez sa ajung la mare, iar vara este foarte departe.

Cine spune ca marea noastra nu este albastra? Si Dorian din clip si eu spunem ca este albastra. Si daca nu este o facem sa para albastra. Punct.

[16.05.17 16:02:30]

@adrianbogdan: Se spune ca cei din urma vor fi cei dintai. Nu stiu daca este adevarat dar acum am descoperit si eu acest articol, asa ca imi fac mea culpa si incep comentariile.

Una dintre afirmatiile tale din text:

se vede ca erati la venire pentru ca dupa ce luai masa erai asa cum spune poza P10

lungul drum catre camera

. Asa ne-am simtit noi dupa ce am luat pranzul, incat niste scripeti mi-ar fi fost de mare ajutor .

Nu pot decat sa-mi aduc din nou aminte de clipele petrecute acolo, de bunataturile pe care ni le-ai adus pentru a compensa cele uitate acasa si sa stii ca data viitoare inainte sa pleci la drum am sa te sun ca sa nu mai uiti .

Felicitari, votat cu mare drag.

[16.05.17 16:35:42]

@mishu: Buna!

Desi nu eram in cea mai buna forma sportiva tot am urcat cele trei etaje cu mult drag uitandu-ma dupa muscate si nu numai.

Vezi tu Mishule eu am stiut sa am in vedere partea frumoasa dar si practica a treptelor. Sper sa ne mai unim macar odata o parte din echipa AFA anul acesta...merita.

Multumesc ca m-ai descoperit!

Va imbratisez cu drag!

[16.05.17 16:39:00]

@adrianbogdan: Pai si mie pe "gol" imi era usor, insa dupa bucatele servite acolo, mai ales ciorba de burta de care mi-e pofta si acum, era ceva mai greu, dar am razbit , si as lua-o oricand de la capat, chiar si la mansarda .

adrianbogdan, ANILU, AZE, Dan&Ema, maria55, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pongal: