Circuite în Peninsula Balcanică

DIN buftea
înscris/ă în 21.06.16
MAY-2017

Experiente comico triste

Buna ziua, tocmai m-am intors azi noapte 04.05.2017 din circuitul cu Serbia, Croatia Muntenegru, , Albania, Macedonia, Bulgaria, Romania. . Un circuit interesant, cu foarte multe lucruri de vazut, dar din pacate intr-un timp foarte scurt. In primul rand nu reusesti sa vezi tot asa cum ai vrea si cum ar trebui.

Serbia am vazut-o din masina, s-a ajuns seara la hotelul Elegance situat foarte departe de centru, doar un mic magazinas alaturi unde poti plati cu card. Hotelul ca si micul dejun sun foarte bune. Asta a fost prima zi.

Urmatoarea a fost traversare Croatia, apoi Muntenegru canionul Tara, fiordul Boka Kotorska, orasul Dubrovnic cu locuri extraordinare, merita vazul acesta. Seara cazare la Cetinje la hotel Europa o parte si la hotel Lovcen ceilalti, adica si noi.

FOARTE PROST hotelul LOVCEN. Ne-a bagat la beci, cu igrasie, miros infiorator, fara apa calda, mizerie, tineau toate usile si ferestrele deschise sa nu simti mirosul, Dupa 1/2 ora de discutii ne-a cazat la alt hotel in spatele acestuia, nou nout, am fost primii clienti, la 3minute cu masina (imi pare rau nu-i stiu denumirea). Dimineata micul dejun la Lovcen, foarte saracacios, pus deja in farfurie si daca ai cholesterol nu a-I ce manca.

A patra zi Albania, cam mizerie in port in orasul Durres, Tirana capitala,cu cladiri frumoase si ingrijite dar vazute din fuga autocarului.

Plecare spre Macedonia cu cazare la Scopje hotel Vip la care nu am ajuns decat dimineata la 8 la micul dejun, am facut un dus si am plecat prin Bulgaria spre Romania.

Nu am ajuns cu o seara inainte, deci sa ne cazam si sa dormim pentru ca s-a gresit drumul cu 300de km si am ajuns la granita cu Kosovo unde vamesii treziti din leneveala si buimaciti de vizita noastra im miezul noptii, foarte multi turisti fara pasapoarte (noi aveam) si de dorinta ghidei si a soferilor de a traversa Kosovo spre Macedonia, ne-au bagat la hangar si ne-au scanat pe toate partile, au deschis bagajele, aproape au dezmembrat autocarul sa vada tot si intr-un final ne-au pus sa facem cale intoarsa, sa parcurgem alti 3oo de km, sa ne ratacim a doua oara in Tirana si sa umblam ca bezmeticii toata noaptea pe sosele fara lumini, fara indicatoare si cu multe locuri periculoase. Am avut soferi extraordinari din Medgidia,.Jos palaria, Dumnezeu sa-i fereasca de rele asa cum ne-au ferit ei pe noi.

Recomand acest circuit dar cu intindere pe mai multe zile, altfel esti prea oboist si sunt prea multe informatii si nu faci fata In totalitate.

Sper sa nu fi incurcat orasele si tarile dupa doua nopti nedormite, caci in Bucuresti am ajuns aproape de ora 3 dimineata, iar in celelalte seri intram la cazare la orele 23-24, iar la 5.3o eram in picioare.

Impresii încărcate de ari1960 in 04.05.2017 14:13:03

Validat / Publicat: 04.05.17 15:57:17

• A fost prima sa vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ari1960); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5849 PMA (din 13 voturi) nota2

[04.05.17 14:37:04]

@ari1960: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 19&ridAnt=77409

&

cazare la Cetinje hotel Vip

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuite în Peninsula Balcanică, EUROPA" (deja existentă pe sait)

[04.05.17 14:37:52]

@ari1960: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

- emp
[18.05.17 16:32:18]

@ari1960: Imi pare rau ca ati avut parte de un asemenea circuit. Va rog sa-mi scrieti, evident prin mesaj personal, numele agentiei care organizeaza o asemenea catastrofa de circuit (in care incurca traseul si pierde cazarile fara sa rezulte ca v-ar fi compensat cu ceva timpul pierdut noaptea pe drumuri) - ca sa nu dam peste ea din greseala.

Va multumesc.

- ari1960
[19.05.17 16:39:40]

@emp: Buna Ziua, nu pot sa dau numele agentiei, dar pot spune ca ne-au returnat banii de cazare si ne-au dat si un voucher de 100 euro de 2 personae si eu chiar nu ma asteptam si nici nu ceream compensare... Spun si ca voi mai merge cu aceasta agentie si ca o consider mult deasupra celorlalte agentii

- adrianaglogo
[22.07.17 22:36:41]

@ari1960: prin mesaj personal poti spune numele agentiei.

Coresct din partea lor ca v-au despagubit cumva.

Dar cred ca circuitul a fost un calvar, nu o relaxare.

- crismis
[22.07.17 22:49:41]

@ari1960: Oribil! Am votat cu bine/util deoarece ceea ce ai povestit inseamna, cel putin pt mine, un exemplu de "asa nu"! Sunt convinsa ca daca v-ati fi organizat pe cont propriu, ati fi inteles mai multe din excursia asta. Si totusi, cum sa vezi 5 tari in 5 zile?!!