ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2017
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
APR-2017

La Serita Beach, din nou sub vraja Cretei

Oricare călătorie începe cu multe gânduri și vise frumoase. Pentru o primă doză de Grecia pentru anul acesta, deoarece aș repeta-o, așa, mai pe la început de toamnă, când și dogoarea se mai ostoiește, nu mi-am dorit o odisee, iar pentru sejur cuvintele de ordine au fost: relaxare și plăcere.

Picurată în Marea Egee, în sudul Cicladelor, Creta este cea mai mare și mai populată insulă a Greciei. Cum ajungi la ea? De vrei să conduci propria mașină, ar fi necesare 2-3 zile ca să ajungi pe insulă, plus un teanc destul de grăsuț de bani pentru a acoperi cheltuielile pentru combustibil, cazare, ferryboat. Cam obositor și cam incomod, nu-i așa? Nemaifiind nici măcar la a doua tinerețe, am optat pentru metoda mai facilă și mai sigură – zbor cu avionul, apoi închirierea unei mașini timp de cinci zile pentru vizitarea câtorva locuri cărora le rămăsesem datoare…

Era pentru a treia oară când pășeam pe tărâmuri binecuvântate de zei. Prima oară și doar pentru câteva ore, cât a acostat nava în portul Heraklion, apoi în primăvara anului 2015, într-un sejur agreabil petrecut în Hersonissos, la Hotel Michalis.

Magia Greciei are efect asupra mea din clipa în care pun piciorul pe pământul ei și de fiecare dată mi-a dăruit mai mult decât mă așteptam. Mi-am dorit de astă dată ca sejurul să cuprindă și perioada de sărbătoare a Paștelui când primăvara pare cel mai frumos anotimp și când grecii, popor credincios, își gătesc orașele și satele, au loc slujbe bisericești, apoi aromele bucatelor specifice care te împresoară de peste tot… Și poate cel mai plăcut este să fii înconjurat de grecii veseli, ospitalieri, iubitori de distracții și plini de un entuziasm contagios. Cum să nu te simți bine printre ei? Mai greu este să întâlnești un grec plictisit sau trist…

Zborul spre acest colț de paradis a durat mai puțin de două ore. Odată ajunși, hop în autocarul care deja ne aștepta în parcarea Aeroportului Internațional Nikos Kazantzakis. Am parcurs câțiva kilometri pe autostradă, apoi prin labirintul câtorva mici șosele, debarcând din autocar câțiva conaționali la alte două hoteluri, înainte de a ajunge la al nostru.

Unde ne-a condus firul Ariadnei de această dată? La hotelul Serita Beach 5* din Anissaras.

Anissaras se află în partea de est față de capitala Cretei, Heraklion, la distanță de vreo 24 km. Anissaras nu este nici sat, nici oraș, este un loc, un deal ce răsare la o aruncătură de băț față de Hersonissos – vreo 3 km le despart. Unii se referă la Anissaras ca la o suburbie a Hersonissos-ului. Nițel mai izolat, în preajmă nu există baruri, nici viață de noapte, doar hoteluri, în mare parte de lux, altele câteva mai mici, precum și apartamente turistice. Oaspeții au tot ce-și doresc în interiorul hotelurilor și a resorturilor, unii nici nu le părăsesc – acesta este și motivul pentru care nu există multe taverne în Anissaras. Cine dorește distracție, dă o fugă în Hersonissos. Există în apropiere mai multe mini market-uri și agenții de turism și pentru închirieri de mașini.

Inaugurat în 1993 și renovat în 2004, nearătându-și vârsta, Serita Beach face parte din lanțul hotelier Mitsis, iar la mică depărtare de el, la 700 m spre est se află cel mai nou hotel al acestui lanț, Mitsis Laguna Resort&SPA. Avantajul hotelului nostru era imediata apropiere de plajă – doar aleea falezei le despărțea. În unele zone țărmul este stâncos, dar există și excepții – plaje întinse, excelente, cu nisip fin.

La sosirea în hotel am fost întâmpinați de echipa de divertisment – un grup de cinci tineri inimoși și veseli, de naționalități diferite, care au știut tot timpul să-ți atragă zâmbetul pe buze. O primire călduroasă, un trandafir și o cupă de șampanie pentru fiecare, ne-au introdus imediat în atmosfera ospitalieră în care ți se urează din inimă: ”Bine ați venit! ” La recepție formalitățile au fost îndeplinite într-o clipă, brățara colorată pe mână, cheia camerei, câteva recomandări pentru aflarea facilităților oferite de hotel, apoi invitația de a vizita unul dintre baruri… Bagajul tuturor, cu etichetele camerelor aparținătoare au fost oprite lângă salonul recepției, iar în câteva minute un steward ni le și adusese în fața ușii.

Surpriza plăcută a fost la intrarea în cameră. Cu toate că agenția de turism din țară, de la care rezervasem biletele ne oferea la un preț suplimentar cameră sea view, nu am optat pentru aceasta. Norocul ne-a surâs, sau recepționera a fost mesagera lui (însă fără nici un adaos în pașaport), iar starea de bine s-a amplificat când am deschis ușa camerei și privirea mi-a rămas lipită de tabloul ce înfățișa nemărginirea mării…

Imaginați-vă o cameră spațioasă, cu puține piese de mobilier, dar toate necesare, în nuanțe molcome, luminoasă, cu perete în irizații jucăușe cu accente de turcoaz, apoi o fereastră mare cât un întreg perete, dincolo de care se desfășura un balcon cu o măsuță și două scaune. Cele două paturi reunite, comode, cu saltele înalte și cu noptiere alăturate, un al treilea pat, o măsuță cu fotoliu, o comodă cu rafturi și un dulăpaș ce adăpostea un minibar, un dulap încăpător, o parte cu rafturi și sertare și o parte pentru îmbrăcăminte de pus pe umerașe, două suporturi pentru valize – toate acestea alcătuiau mobilierul camerei noastre. Dulapul pentru haine era amplasat pe coridorul de la intrare, în acest fel, neștirbind din spațiul dormitorului.

Baia proprie este dotată cu cadă, uscător de păr, articole de toaletă gratuite, reînnoite zilnic. Curățenia se făcea conștiincios, zilnic, prosoapele erau și ele schimbate în fiecare zi. Camerele au sistem individual de aer condiționat și încălzire, oaspeții beneficiază de TV prin cablu, seif privat, telefon. Acces la internet era gratis doar în zona recepției.

Serita Beach oferă cazare în 272 de camere elegante în clădirea principală cu trei etaje sau în cele 8 bungalouri ale resortului. Acestea, datorită faptului că sunt dispuse aerisit, nu ai sentimentul de aglomerație.

Conceptul all inclusive începe să se răspândească tot mai mult și în Grecia. La Serita Beach beneficiezi de acest regim, cu băuturi incluse, mese sau gustări pe tot parcursul zilei. Există un restaurant principal ce oferă meniuri în stil bufet și trei restaurante cu specific italian, grecesc și asiatic, cu meniuri a la carte pentru prânz și cină. La aceste trei restaurante poți să-ți faci rezervare ori de câte ori dorești, condiția este doar aceea de a anunța cu o zi înainte. Există de asemenea o tavernă – snack – pizzerie – creperie, precum și două baruri – unul la una dintre piscine, celălalt în lobby.

La restaurant dădeam mai întâi o raită, pentru a mă decide ce bunătăți au prioritate, oricum, fiecare își găsea ce-i era pe plac, n-am văzut pe nimeni nemulțumit. Nu-i ușor să transpui în cuvinte gustul mâncărurilor grecești, când și aromele sunt în petrecere… Meniuri? Giugiuc! Felurile de mâncare tradiționale erau îmbunătățite și înfrumusețate de neostoita vervă creativă a meșterilor bucătari. Serviciul în restaurant a fost excelent, iar atenția chelnerilor, de admirat. Restaurantul tip bufet, cu o terasă alăturată, oferă vedere către piscină și mare.

Pentru excursioniștii care nu ajung la ora mesei, restaurantul oferă coșuri de mic dejun devreme și de prânz.

Zona de grădină în aer liber este bine întreținută, cu două piscine cu apă de mare, tobogane și terase cu șezlonguri și umbrele de soare. Gratuite sunt și șezlongurile cu copertine de pe plajă. Prosoape de baie sunt disponibile contra unui depozit returnabil la sfârșitul sejurului. Fiecare oaspete al hotelului primește câte un voucher constând într-un masaj gratuit la SPA – 15 minute. La parterul hotelului veți găsi un mini market cu suveniruri, un salon de coafură și un birou pentru închiriere de mașini. Noi am închiriat pentru cinci zile un Renault Clio cu 120 euro. Lângă recepție și lobby se mai află o sală de spectacole, un bar, o sală de jocuri.

Copiilor li se acordă atenție deosebită, sunt sub supraveghere la locul de joacă și la mini club, iar seara le oferă părinților spectacole amuzante.

Hotelul beneficiază de o parcare generoasă, iar alăturat, două terenuri de tenis.

Chiar lângă intrarea în hotel se află o micuță capelă. În seara de Înviere, la ora 21 aici s-a ținut ”an early pastoral service” – o slujbă pentru cei care eventual nu voiau să se deplaseze la biserică pentru slujba de Înviere. Noi, spre miezul nopții am plecat cu mașina la Hersonissos, la bisericuța din port, vrând să fim alături de greci la marea sărbătoare. Aceasta s-a încheiat cu un spectacol cu focuri de artificii ce se oglindeau colorat în apa mării. A doua zi, dimineața, cine mă trezea din somn? Mirosul îmbietor al cozonacilor proaspeți scoși din cuptor…

Dar, cele șapte zile au zburat parcă într-o clipă, iar cea a despărțirii … doare cel mai mult, atunci când te simți bine într-un loc…

În concluzie – hotelul Serita Beach este o adresă fermecătoare pentru cine își dorește o vacanță într-o ambianță relaxantă, nesofisticată, seducătoare, așa cum am petrecut-o noi în prospețimea acestei primăveri.

Trimis de Alina53 in 03.05.17 18:13:36
Validat / Publicat: 03.05.17 21:51:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Și când mai ai noroc de un curcubeu, totul îți pare mai frumos!

[03.05.17 20:27:20]

Webmaster, te rog să atașezi clipul următor: https://www.youtube.com/watch?v=Sn-Jb_zHdSs Mulțumesc!

[03.05.17 20:47:44]

[03.05.17 21:53:25]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

elviramvio
    [03.05.17 22:10:08]

@Alina53:

Alina, superb povestit, felicitari! Ati ales un loc deosebit pentru Pasti. Imi doresc sa fac o astfel de sarbatoare acolo si de aceea stiu parte din obiceiurile lor pe diferite regiuni. Si ai descris atat de minunat Grecia si comorile ei ca pur si simplu imi vine sa schimb aranjamentele de concediu.

Vacante frumoase si sa-ti indeplinesti visul grecesc si in toamna asta!

[03.05.17 22:53:08]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

[03.05.17 23:06:47]

@elviramvio Mulțumesc pentru apreciere și urările pe care mi le-ai adresat, vacanțe minunate îți doresc și eu și să ne delectezi apoi, așa cum o faci cu fiecare review!

ioana74
    [04.05.17 08:25:13]

Superba descriere a acestui resort magnific. Creta e fantastica si ma bucur ca ati avut asa sarbatori minunate. Am votat cu mare drag acest articol exceptional si iti acord din inima si superbonusul. Vacante de vis iti doresc si pe viitor ????

[04.05.17 09:48:13]

@ioana74: Mulțumesc pentru apreciere, cu review-ul meu am încercat să ispitesc în special pe cei care n-au ajuns încă pe acele meleaguri... Acesta n-a fost primul sejur petrecut de noi în Grecia în perioada de sărbătoare a Paștelui, de două ori s-a întâmplat să ne găsim în insula Corfu, când am asistat la procesiunile și obiceiurile deosebite închinate acelor zile speciale. Grecia este atât de frumoasă și de darnică...

krisstinna
    [04.05.17 13:42:56]

@Alina53: Și tu ești magică, nu numai Grecia. Ai condeiul magic.

Minunat ai povestit totul, ai o lejeritate și o simplitate în scriere, fără să vreau sunt cu tine acolo, în vacanța ta.

Iată cum un articol despre cazare pulsează, putinele datele tehnice au suflet, totul e un poem. Marca Alina

Felicitări pentru vacanță, articol, pentru că mi-ai transmis căldura și trăirile tale.

[04.05.17 15:13:56]

@krisstinna: Mulțumesc pentru gândurile frumoase și pentru apreciere, poate prea la ”superlativ absolut” m-ai catalogat... Nu știam de ce-mi ard obrajii după ce ți-am citit ecoul?! În fine, mă gândeam, după toate micile întâlniri AFA pe care le complotați, ce atrăgătoare ar fi una stabilită undeva în Grecia, mai pe-aproape, avându-te pe tine cap de listă!

calatorul
    [09.07.17 20:14:19]

@Alina53: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in minunata insula Creta in care si eu vreau sa ma reintorc cu mare bucurie. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

[09.07.17 23:01:47]

@calatorul: Mulțumesc pentru gândurile frumoase, îți doresc și eu ca insula Creta să-ți dăruiască din nou tot ce are ea mai atrăgător!

[28.09.17 11:15:20]

@Alina53: Constat ca sunt in urma rau cu articolele tale si incerc sa-mi repar greseala, asa incat pana nu termin tot ce am restanta nu trec mai departe.

Ai povestit atat de frumos despre acest loc, iar poza cu tricoul este atat de sugestiva incat imi pare mie rau ca s-a terminat.

Stau insa si ma gandesc cum e mai bine, sa oftez dupa ceva ce a fost frumos si s-a terminat sau sa fiu bucuroasa ca am plecat de undeva unde nu mi-a placut si concluzia este ca mai bine oftez .

Felicitari, ai avut o alegere minunata, votat cu mare drag.

[29.09.17 22:56:06]

@mishu: Mulțumesc frumos pentru cuvintele adresate! Nu țin minte să fi avut vreodată vreun sejur în care să mă bucur că se încheie, pot spune că am avut noroc în alegerile făcute și doar dorul de acasă în concediile mai lungi, mă făceau să mai oftez din când în când... Călătorii cât mai frumoase îți doresc!

timaritza
    [14.05.18 16:22:54]

@Alina53: buna. as alege acest hotel pentru vacanta cr vine. imi poti spune dc se ajunge usor in oraș? e foarte izolat hotelul? seara am vrea sa ieșim la plimbare...

[01.08.18 15:52:12]

Buna ziua comunitate.

As dori dupa o lunga pauza sa contribui si eu la buna informare a celor care navigheaza pe site, mai ales ca si eu consult de obicei opiniile celor care au fost anterior in destinatiile vizate de mine.

In legatura cu acest hotel as dori sa fac un update iulie 2018. Cel mai mare minus al hotelului, mai ales in perioada de vara cind turistii vor sa faca baie si plaja, este PLAJA si mai exact intrarea in apa: foarte multe stinci de toate dimensiunile si arici de mare, practic nu se poate inota; asta este destul de frustrant pentru un iubitor al inotului in mare. Dar tot de pe acest site am aflat ca plaja si intrarea in apa e mai buna ceva mai incolo, cca 100m, ceea ce s-a confirmat.

Cazarea si masa ok, dar departe de all inclusive-ul turcesc chiar daca hotelul declara ca practica all inclusive: in mini bar de exemplu primesti o sticla de apa la 2 zile!!! oricum nu eram amatoare de all inclusive dar nu aveau disponibil altceva la hotel.

Dintre restaurantele a la carte cel italian s-a dovedit a fi cel mai bun oarecum contrar asteptarilor noastre!

Si am mai vazut o intrebare fara raspuns mai sus aca se ajunge usor la Herssonissos:raspunsul este NU. trebuie urcat un deal in niste peisaje destul de dezolante... terenuri parasite sau cladiri in constructie... apoi trebuie mers pe linga strada destul ptr mersul pe jos. e ceva autobuz o data sau de doua ori pe zi sau taxi. Noi am inchiriat masina, oficiul de inchiriere e chiar linga receptie.

Restul consider ca a povestit frumos autoarea review-ului.

Vacante placute tuturor!

[01.08.18 18:03:20]

@lialia: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[02.08.18 13:54:54]

@webmaster26: Nu am considerat că sunt prea multe de adăugat, era destul de extensiv descris. Dacă rămîn e așa nu e ok?

[02.08.18 14:26:41]

@lialia: da, dar dacă ai fi scris propriul review aveai posibilitatea de a adăuga propria notare, propriile poze... etc.

[02.08.18 16:05:55]

@webmaster26: data viitoare. Plec la Moscova. Nu sunt prea multe informații pe site asa că voi incerca sa contribui si eu.

[03.08.18 21:55:11]

@webmaster26: Oricând, orice completare este binevenită, cu atât mai mult cu cât eu, mergând în extrasezon, în luna aprilie, nu aveam cum să dau informații despre plajă, intrarea în apă dacă este lină...

@lialia - Mulțumesc pentru completările din ecoul tău. Să ai o vacanță frumoasă la Moscova și să ne povestești și nouă!

Alina53, calatorul, elviramvio, ioana74, lialia, mishu, timaritza
    Alte impresii din această RUBRICĂMitsis Serita Beach Hotel [Anissaras]: