ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 06.07.09
SEP-2009

Super sejur, super hotel!!!

Am fost anul trecut in perioada 01.09 - 11.09.2009, am stat 10 nopti cu sotia si cu alte cinci familii si totul a fost extraordinar.

Am cumparat excursia cu reducere early booking din martie, in aprilie am achitat-o integral 1620 Euro printr-o agentie din Bucuresti cu care mergem de 5 ani in Antalya.

Am mers cu masina noastra si am ajuns la hotel in jur de ora 13, cu doua nopti cazare pe drum in Pamukkale. Imediat cineva ne-a descarcat bagajele, altcineva ne-a parcat masina, am lasat voucherul la receptie si am mers la restaurant sa luam masa.

Camera mare, curata, primitoare, am optat pt o camera std land view noi si cu o familie care nu aveam copiii cu noi, iar ceilalti cu copii au dat 10 Euro la receptie si au primit sweet room, super tare camera cu etaj acestea fiind situate la etajul 6.

Tot personalul extraordinar de primitor, amabil, si foarte prompt. Nu mi s-a parut ca asteptau ceva sa le dai, am dat noi la baiatul care ne-a adus bagajele si la cel care ne-a parcat masina.

Personalul de la restaurant extraordinar, atenti, mereu cineva in jurul tau sa iti ia farfuria, sa curete sau sa iti aduca ceva de baut. Restaurantele curate, mancarea foarete diversa si gustoasa. Aveau si mancare gatita si gratar si "diet corner", deci pentru orcine.

Un mare plus pentru echipa de animatori i-am mai intalnit pe unii dintre ei si la Royal Wings in 2008. Spectacole reusite seara si distractive.

Plaja curata cu nisip fin, intrare lina in apa, super ok.

Totul se negociaza la plaja, ma refer la cei care sunt cu diverse parasute, skijet, etc...

Extraordinar hotel, il recomand si la cuplurile fara copii si la cei cu copii, avand un parc destul de mare cu tobogane si Luna Parc

Trimis de kalu74 in 30.03.10 15:41:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Botanik, Delphin Deluxe, Royal Wings,

VIZUALIZĂRI: 2852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kalu74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.40 EUR pe cameră

ancamariagadea*
    [30.03.10 18:11:28]

Din cate am inteles ati avut all inclusive. Imi poti confirma?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.03.10 18:17:38]

Iti pot confirma eu ca la Royal Dragon este UltraAllInclusive.

[31.03.10 12:22:54]

Da are dreptate Andox, este UAI!!!!

sbacau
    [10.04.10 11:21:30]

ai facut 2 nopti intermediare la Pamukale sau Canakale? Daca la Pamukale...unde ai stat? Sunt curios, nu stiu prea multe locuri de cazare acolo si as vrea sa fiu pregatit in caz de ...necesitate

[12.04.10 08:38:56]

La Pamukale am stat 2 nopti pt ca in prima seara am ajuns pe la 22. 30 dupa aproximativ 1250 Km, iar ziua 2 am vizitat Muntele de Bumbac si sit-ul arheologic.

In Canakale am stat la intoarcere o noapte. In Pamukale am stat la Hierapolis 4 stele.

Daca mai ai intrebari iti pot raspunde. O zi minunata!!!

sbacau
    [12.04.10 13:08:23]

am inteles, multumesc! E multumitoare cazarea la Hierapolis? Adica e de 4 stele pe bune? Ca de obicei se cam "umfla" stelele, fiind intr-o zona turistica...

[12.04.10 13:12:53]

E ok... tinand cont ca nu stai mult!! Mancare buna, piscina si curat!!

[01.05.10 12:05:43]

Ce traseu aţi urmat?

Cum se prezintă drumul?

Unde aţi v-aţi cazat pe traseu ?

Mulţumesc!

[03.05.10 09:03:21]

• Bulgaria - Turcia (traseu) : Ruse - Razgrad - Turgovishte - Omurtag - Kotel - Okop - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli (granita cu Turcia). Acest traseu are 290 de km, traseu parcurs in maxim 4 ore lejer.

• Turcia - Antalya (traseu) : Edirne - Istanbul - Adapazari (iesire autostrada) - Osmaneli - Bozuyuk - Kutahya - Afyon - Sandikli - Isparta - Antalya. De la Istanbul pana in Antalya sunt cam 800 de km, deci de la Edirne (intrare Turcia) sunt cam 1250 km.

Anul acesta urmez aceasta ruta prin Turcia, pana acum am trecut cu bac-ul pe la Eceabat (Canakkale) si de acolo mai departe pe coasta. Ca orase mari sunt Izmir - Denizli -... GPS-ul functioneaza perfect

Drumul este foarte bun 90% are 4 benzi.

Atentie in Bulgaria (Indicator Razgrad dreapta, sa nu faci dreapta o tii inainte, sa nu intri in oras) drumul este bun si in Bulagaria.

Ca si cazari intermediare pot spune ca noi ne-am cazat la dus in Pamukalle, Kusadasi in diferiti ani, iar la intoarecere in Kanacale.

Daca mai ai intrebari, astept!!!

[04.05.10 18:44:50]

De la ce firme ai alimentat în BG (înainte de trecerea vamii) şi TR şi în ce localităţi?

Pe pe tronsoane se postează politistii bulgari?

Cât costă un masaj?

Ce trebuie să vizitez obligatoriu în Side sau în vecinătatea statiunii?

Ce informaţie crezi că îmi va fi folositoare referitor la cumpărături?

[05.05.10 09:31:37]

In Bulgaria nu e scumpa motorina si oricum pe Bulgaria alimentezi o singura data nu mai stiu exact la ce staie am alimentat (OMV parca) si asta pana in granita cu Turcia la vreo 1000 m pe dreapta este o statie acolo. In Turcia o sa alimentezi mai des (2 - 3 ori in functie de consum) de la orice PECO unde vezi ca e mai ieftin, ai sa simti diferenta de calitate a combustibilului mult mai buna decat in Romania!!!

Noi plecam la ora 3 - 4 din Bucuresti si dimineata nu prea vezi politie, dar e bine sa respectati viteza unde este necesar (localitati sau apropiere de localitate) de preferat sa aveti statii de emisie - receptie la voi daca sunteti mai multe masini (bune pentru depasiri si de plictiseala). In Turcia pe traseu vezi politie, deci atentie la radare!!!

Nu am mers la masaj dar a fost cineva din grup, 50 Euro depinde de resort.

In Side noi nu am parasit Hotelul (pe traseu am vizitat Efes-ul, Pamukale - Muntele de Bumbac).

La cumparaturi te sfatuiesc sa negociezi la sange pentru a obtine un pret bun (sunt magazine si in hotel dar de preferat sa nu cumperi de acolo) pe traseu la Kesan este un outlet numai cu lucruri de firma si la jumatate de pret fata de Romania (nu se negociaza acolo) sau mergi in Antalya si cumperi de acolo. In Side exista o strada unde sunt numai magazinase cu tot felul de lucruri poti cumpara ce vrei de acolo si cu negociere la greu!!!

Succes!!

[05.05.10 21:22:42]

Mulţumesc pentru răspunsuri!!!

Am să revin cu alte întrebări şi ştiu că îmi vei răspunde cu aceeaşi promtitudine.

O seară excelentă!

[06.07.10 17:25:06]

Noi nu am avut probleme cu AC-ul!! Oricum ai varianta de a manca si pe terasa!!!

Stai linistit nu cred sa fie probleme... noi anul trecut am fost in perioada 01. 09 - 11. 09 si nu au fost probleme... se poate sa existe probleme in sezon dar sa nu fim pesimisti!!

Vacanta placuta!!

[20.01.12 21:10:37]

Buna seara.

Spuneti mi si mie va rog, viata de noapte exista? Cluburi, baruri, pana la ce ora sunt deschise noaptea? Multumesc

[23.01.12 10:33:23]

@maneldivino: Buna ziua,

Noi nu am fost in cluburi de noapte si nici nu cred ca sunt in apropiere... nici nu cred ca e nevoie deoarece e discoteca in hotel si multe alte chestii de facut. Aveti posibilitetea de a merge in Antalya pentru cluburi de noapte daca simtiti nevoia si aceste informatii le puteti obtine de la receptie.

Va stau la dispozitie pentru orice detalii.

[23.01.12 14:58:08]

Buna ziua.

Ma refeream la discoteca hotelului (club), barurile, pana la ce ora sunt deschise? multumesc

[23.01.12 15:54:45]

@maneldivino:

Buna ziua,

Discoteca e deschisa pana la ora 4.00 (sau cel putin asa era atunci). Baruri sunt peste tot si pentru cei intarzaiati (in afara de loby bar) la etajul 1 parca, pana dimineata la 3.00 unde aveti posibilitatea sa mancati si sa beti ceva.

Va stau la dispozitie pentru orice detalii.

[23.01.12 16:38:10]

Cat ati platit anul trecut acolo? Rezervare cu early booking sau fara? In ce perioada ati fost. V am intrebat de disco si baruri pt ca de ex la Rixos Lares la ora 1 se termina tot. .

Multumesc

[24.01.12 13:00:48]

Buna ziua,

Noi am fost in 2009 in perioada 01.09 - 11.09.2009, am stat 10 nopti. Rezervare cu early booking 1620 si am mers cu masina. Viata de noapte difera de la resort la resort... Cititi REVIEW-ul SCRIS IN 30.03.2010 de mine. Daca mai abeti intrebari va voi raspunde cu drag.

kalu74, maneldivino, pool, sbacau
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Dragon Hotel [Evrenseki]: