Porto Azzurro ApartHotel [Xemxija Bay]

înscris/ă în 15.08.13
NOV-2016
300 Euro

Porto Azzuro Apart Hotel – St. Paul’s bay – Xemxija

Am fost acolo, in Malta, la sfarsitul lui noiembrie 2016. Prietena mea a ales cazarea la acest hotel din considerente financiare. Eu cred ca nota de pe booking (7.1) este cam mica. Sau, poate, fiind extrasezon, s-au ocupat cu mai multa atentie de curatenia din camera.

Desi am rezervat camera standard, am fost cazate intr-un apartament care avea bucataria complet utilata, aragaz si cuptor cu microunde, frigider mare cu congelator, polonic, strecuratoare, castroane, etc. Nu am folosit bucataria decat pentru cafea, dar cred ca era dotata cu absolut tot ce trebuie intr-o bucatarie pentru prepararea mesei. In plus, vasele erau impecabil spalate.

Si baia era curata, schimbau prosoapele zilnic, au uscator de rufe, chiar si lighean.

Nu este un hotel luxos, dar mobilierul, chiar daca este vechi, este bine intretinut, confortabil si curat.

Astfel de cazare ar fi potrivita pentru un sejur pe litoral dar, din cate am inteles, ei nu prea au plaje. Insa, avand in vedere raportul calitate pret, vi-l recomand cu toata convingerea... Ceea ce nu va recomand la ei este micul dejun: nu merita cei 5 Euro. Au un magazin la parter de unde puteti cumpara cele necesare.

Avand in vedere pozitia hotelului precum si faptul ca statia de transport in comun este foarte aproape, mi se pare un punct de plecare excellent pentru vizitarea obiectivelor din insula.

De la aeroport se ajunge direct cu autobuzul X1 pana la statia Roti, care este prima dupa statia Kennedy. Atentie, nu toate autobuzele au afisaj electronic. Noi am fost atente cand au oprit, la denumirile statiilor. Ca sa opreasca in statie, soferul trebuie atentionat din autobus prin apasarea unuia din butoane sau daca esti in statie trebuie sa-I faci cu mana caci altfel nu opreste. Am citit un comentariu despre faptul ca nu opresc in statie, eu cred ca asta este obiceiul la ei si mi se pare o chestie practica. Noi cand am avut nelamuriri am intrebat soferii/soferitele si absolut toti au fost draguti si ne-au indrumat cum au putut mai bine.

Din pacate, nu am poze cu hotelul nici in interior nici in exterior si nici din zona respectiva. Poze din Malta, foarte relevante si frumoase sunt postate de cei care au scris inaintea mea si carora le multumesc pentru informatiile care m-au ajutat sa imi planific prioritatile si timpul in asa fel incat sa vizitez cat mai mult (am stat numai 3 zile). Promit insa ca voi pune cateva poze la urmatorul meu review care va avea ca subiect “Palazzo Parisio” din Naxxar.

Sper sa reusesc cat de curand.

Impresii încărcate de Carmenel in 21.04.2017 13:48:52

Validat / Publicat: 21.04.17 16:59:47

• A fost prima sa vizită/vacanţă în MALTA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Carmenel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 9 voturi) nota2

[21.04.17 16:59:39]

@Carmenel: Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Ulterior, poți scrie notele de la CAZARE şi sub formă de ECOU — le vom adăuga noi în caseta tehnică.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Porto Azzurro ApartHotel [Xemxija Bay], MELLIEHA" (deja existentă pe sait)

[21.04.17 17:00:16]

- marmin
[10.07.17 11:08:17]

Buna ziua,

Bun review si la obiect.

Deoarece doresc sa achizitionez o excursie de 10 zile incepand cu 11 noiembrie, va rog sa-mi spuneti care a fost in general temperatura aerului si cea a marii in special.

Multumesc

- Carmenel
[10.07.17 11:34:29]

@marmin: Buna ziua,

Temperatura apei marii nu o pot preciza dar cea a aerului a fost intre 16-22 grade, poate ceva mai mult la vremea pranzului datorita faptului ca am prins timp insorit, in afara de ultima zi cand ne-a cam plouat. Nu cred ca luna noiembrie este potrivita pentru plaje sau scaldat, poate la inceputul lunii, dar ma indoiesc totusi.

Daca mai aveti intrebari si stiu sa va raspund, o fac cu placere.

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos