ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2017
ÎNSCRIS: 24.01.10
APR-2017
1 AD. + 2 COPII -- v: 8.6

O fi ploaie, dar.....nu ne pasa

Vacanta, ploaie, frig, copii plictisiti.

Ce facem astazi? Intreaba ei plictisiti. La pationar mergem in week-end, la film am fost ieri, la teatru nu este nimic atractiv. Atunci ramene un loc de joaca acoperit. Si asa am ajuns la Divertiland Playland.

Locul de joaca este situat pe Soseaua Pipera, langa serviciul de pasapoarte si inmatriculari, de fapt in spatele acestuia. Pentru a ajunge aici dinspre Bucuresti se tine Soseaua Pipera iar in dreptul Serviciului Permise se tine soseaua pe partea dreapta pentru a evita urcarea pe pod. Se trece pe sub pod, se intoarce si chiar inainte de Serviviul Pasapoarte se vireaza la dreapta iar in 150 m locul de joaca se afla pe partea stanga.

Parcarea foarte mare.

Programul este de joi pana duminica intre orele 12.00 – 21.00. Pretul biletelor este de 50 lei / copil si 25 de lei / adult. O bratara este valabila in tot acest interval si iti ofera acces la toate atractiile insa o data ce ai iesit din locul de joaca nu poti reintra cu aceeasi bratara.

Noi am ajuns la ora 11.50 si am mai asteptat 10 min pana au deschis. Am platit 2 bilete de copil si 1 adult si am primit, in baza bonului si o cafea, o apa si un suc pe care le ridici de la bar in orice moment vrei tu si in orice ordine (toate o data sau pe rand).

Locul de joaca in sine este o hala imensa si aici vei gasi diferite atractii:

• Derdelus cu Colace realizat din material sintetic. Cred ca este preferata copiilor dar si a adultilor/ Ca un mic minus al acestui derdelus este greutatea colacelor, copiii mai mici putand intampina dificultati la tragerea lor catre varful derdelusului. Aici a fost un baiat din staff foarte dragut care a carat el toate colacele in varf si a lasat copiii sa coboare fara a fi nevoitit sa le urce ei inapoi. Dar asta probabil pentru ca erau foarte putini copii.

• Bungee Dome in numar de 4. Cui ii place sa sara si sa se dea peste cap, nu are decat. Copiilor le place sigur.

• Partie de schi. Partia are in jur de 30 m lungime si cred ca vreo 5 latime. Claparii si schiurile se iau de langa pista. Vei gasi de fiecare data o persoana din staff care se va oferi sa te ajute.

• Un perete de escalada cu 3 nivele de dificultate. Peretele are 6 m lungime.

• Mai multe jocuri gonflabile pentru diferite categorii de varsta

• O pista de karting cu pedale. Neatractiv ni s-a parut noua.

• 2 trambuline

• Si o zona cu mese de biliard, ping-pong, Foosball, Air-hockey

La fiecare atractie este cate o persoana care va va ajuta la echipare, va va da instructiunile necesare si supraveghea desfasurarea in bune conditii a distractiei.

Locul este deservit, de asemenea de un restaurant, bar si o sala mare de mese.

La bar preturile sunt ok, o apa, un suc este 5-6 lei, o bere 8-9 lei. La restaurant am mancat o ciorba foarte buna de pui cu legume de 8 lei, snitzelul era 14 lei. Preturile mi s-au parut acceptabile.

Nu stiu daca este permis accesul cu alimente din afara insa noi am avut cate o banana si cate o apa si nu ne-a tras nimeni de observatie.

Toaletele curate dar nu impecabile.

Pe parcursul celor 4 ore petrecute in Divertiland nu au fost mai mult de 4 copii la fiecare atractie, aspect ce m-a uimit pentru ca afara era destul de frig, ploaie si mai era si vacanta.

Pentru copii au fost 4 ore de distractie si este o buna alternativa la vremea de afara si plictiseala copiilor din casa.

Trimis de dalumian in 20.04.17 17:53:46
Validat / Publicat: 20.04.17 23:28:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Si o ciorbica. Poate doua.

[20.04.17 23:30:45]

@dalumian: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

krisstinna
[21.04.17 08:33:51]

@dalumian: Foarte, foarte bună recomandarea ta.

M-a întrebat prietena mea din Eforie dacă există un asemenea loc în București și, spre rușinea mea, habar nu am avut.

Pe vremea când copilul meu era pitic nu existau asemenea minunății. Când era ploaie și frig noi citeam povești în casă, coloram și pictam, construiam din lego diferite chestii, ne jucam cu ”indienii și soldățeii” , Doamne ce-au trecut anii...

Mulțumesc!

dalumianAUTOR REVIEW