ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2010
ÎNSCRIS: 29.03.10
OCT-2009

Multumit doar de tarif

Am ales aceasta varianta de cazare pentru o noapte.

Pensiunea ofera cazare in casute (3stele).

Ce a fost ok:

-camerele aveau balcon

-pretul (100lei/noapte camera pt 2 persoane) (oct2009)

-in "antreu" este amenajata o bucatarie micuta dar utila

-peretii imbracati placut in lemn

-gratar la dispozitia clientilor din fiecare casuta precum si bancute/mese

-este foarte comod sa inchiriezi casuta in intregime daca vii cu prietenii, asa incat toate camerele sa fie ocupate de cunoscuti cu care ai imparti mai usor baia si toate celelalte.

Sunt 4 camere -cred ca ar incapea 10 pers. in casuta ceea ce ar face pretul ok/persoana.

Ce nu mi-a placut:

-nu exista baie in camera

-baia este comuna pt 2 camere si intrarea se face printr-un "antreu" pe care-l folosesc si cei care urca la etaj

-usa baii nu se putea incuia drept pt care de cate ori am fost la baie a trebuit ca partenerul sa "pazeasca" usa

-frigiderul este comun, in bucatarie

-tv este comun la 2 camere, in antreu

-camera este f mica - pe la 2 noaptea cand au ajuns in camera si vecinii din camera alaturat am constatat ca prin un perete patrundea lumina din camera cealalta- am concluzionat ca initial a fost proiectata o camera mare care a fost ulterior impartita in 2 camere mici prin un perete de lemn care nu filtreaza lumina si nici zgomotul intre camere. Acest aspect este ff incomod-nu stiu daca este la fel in toate casutele. Eu am avut camera la parter.

-personalul nu prea m-a incantat. Receptionera a fost intr-adevar draguta sa ne arate camera inainte sa decidem daca ramanem... insa pe parcursul sederii noastre acolo, in zona receptiei erau mereu "invitati" care stateau la taclale lucru care mie personal mi s-a parut neprofesionist.

Sincer desi initial m-a tentat pretul-nu cred ca am sa ma mai cazez la aceasta unitate. Nu as acorda 3 stele. Probabil ideal pt studenti sau persoane care merg la munte in grupuri mari sau organizeaza un chef.

Trimis de picai in 29.03.10 01:44:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV. A mai fost în/la: Am fost de multe ori in Poiana Brasov

VIZUALIZĂRI: 2016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (picai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

acapulco
[29.03.10 07:55:45]

pretul este de poiana si conditii de comuna??

magdalena
[29.03.10 08:25:00]

Destul de scump si stele multe pentru conditiile oferite! La 3 stele TV-ul trebuia in camera, nu mai zic de baie!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.03.10 08:34:06]

sigur nu e de 3*!!! (conform criteriilor oficiale de omologare/clasificare).

+1 vot, ca de bun-venit pe sait!

Diaura*
[29.03.10 10:37:25]

Si inca unul pentru sinceritate. Acesta este si scopul; o informare corecta.

geni
[29.03.10 23:50:03]

Ca nu este de 3*, este sigur! Nici nu stiu ce sa mai cred... cum aflam daca ofera conditiile promise (de 3* in cazul asta / nu stiam ca baia poate fi comuna)... de ce se permite afisarea unui numar de stele neconform cu realitatea (Dragos are dreptate... standardele oficiale etc)... ce facem in situatii de acest fel si lista poate continua. Multumesc pentru postare! Voi sti ce trebuie sa evit!

magdalena
[30.03.10 07:37:38]

Asta e un risc cumplit in Romania, ca nu stii ce te asteapta!

Insa si in afara e bine sa mergi de la 4 stele in sus daca vrei sa nu ai parte de surprize neplacute....

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[30.03.10 09:14:20]

Desfasurarea de activitati (de cazare, alimentatie si alte servicii specifice) in structuri de primire neclasificate, cu certificate de clasificare expirate sau cu o alta structura a spatiilor decat cea stabilita prin certificatul de clasificare, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de pana la 100. 000. 000 lei, potrivit art. 11 din HG nr. 1328/2001. (e vorba de lei vechi! )

@geni:

... cum aflam daca ofera conditiile promise... de ce se permite afisarea unui numar de stele neconform cu realitatea... ce facem in situatii de acest fel si lista poate continua.

pai ar trebui in primul rand ca la loc vizibil sa se afle un certificat de omologare (eventual impreuna cu anexele sale) si tot acolo ar trebui sa fie scris si nr. de telefon de la ANPC.

certificatul de clasificare arata cam asa si numarul de stele/margarete atribuite trebuie sa fie conform cerintelor de aici.

(poate o copie a acelui document sa fie gazduita chiar si aici pe sait, cu un link relativ vizibil - ar merge chiar si la 'subsol' - nu ar fi o idee chiar rea, ce spuneti? )

picaiAUTOR REVIEW
[31.03.10 00:09:28]

Buna,

multumesc pt comentarii si idei,

Eu sunt de parere insa ca ei s-au protejat deja impotriva situatiilor de acest gen.

La casutele respective am mers fara rezervare-si nici nu-mi amintesc sa fi vazut pe undeva "stele" afisate-poate erau, dar n-am fost atenta.

Nr de stele l-am luat de pe site-uri.

Problema e ca in cazul unui control ei pot sa scoata la iveala ceva casute care chiar sunt de 3 stele... si o autorizatie de 1-2 stele pt celelalte.

Evident, ceva "smecherie" tot ar fi - dar n-ar putea sa-i amendeze...

Din punctul meu de vedere-nu consider ca am fost inselata - nu mi s-a promis mai mult decat am vazut la fata locului, mi-am asumat; daca insa faceam rezervare pe site la 3 stele si descopeream altceva - atunci aveam intr-adevar ceva de reclamat...

Sincer - am fost surprinsa sa descopar pe site "3 stele": eu credeam ca au 2 stele... si le-as fi acordat personal doar una din cauza baii si tv-ului inafara camerei.

mallina_o
[08.03.11 17:44:19]

Si eu am fost cazata acolo si a fost ok. Nu consider,ca am fost pacalita ptr conditiile le-am stiut din momentul convorbiri telefonice. Sincera sa fiu din punct de vedere al curateniei pot spune ca, este de 3 stele.

Ce conteaza cate stele are daca m-am simtit bine si am dormit intr-o lenjerie curata (ptr la mare urla jegul........si 3 stele la mare inseamna 0 stele daca pot spune asa)

Sunt conditii de 2 stele ptr este o toaleta la doua camere si nu exista televizor in camerele de jos (fiind prevazut in antreu), dar in camerele de sus sunt televizoare. M-am interesat si la 4 stele si stiti cat este pretul? 350lai/noapte/camera dubla. Sincer eu nu imi permit, poate voi da. In cz. Comparativ pret-calitate sau corectitudine este ok. Am fost cazata vara trecuta la 2 Mai si am platit 100lei/noapte intr-o cocina. Proprietara nu avea camerista si cat am stat nu am beneficiat de curatenie, nu am avut tv decat pe terasa (afara), erau 3 toalete la 5 camere si doua din ele erau in curte (una cu dus si una cu wc), iar in cea de a treia nu pre aveam acces pt propritara zicea (este venita prietena mea si are copil mic...), iar frigiderul il imparteam si cu proprietara Nu mai zic, ca a trebuit sa cumparam si hartie igienica. Revenind la discutie in Poiana nu am dus lipsa de curatenia cameristei zilnic, nu am dus lipsa de hartie igienica, servetele, sapunele, samponele, etc...

In plus rezervarea, a fost facuta prin telefon si ceea ce mi-a spus asa a fost. Acum sa fim sinceri, doar nu vrem conditii de 4 stele la 100lei camera pe noapte. Si in plus mergem sa ne relaxam nu sa stam in camera,sa ne uitam la tv.

picaiAUTOR REVIEW
[10.03.11 12:58:20]

Buna

multumesc, sunt de acord cu tine ca nu stelele conteaza

dar cand pe site scrie un numar de stele si pe pensiune e alt numar, eu zic ca e important... si mie imi plac stelele cazatoare... dar cand e vorba de cer, nu de pensiuni

In plus, mai e ceva... nu zic ca raportul calitate/pret nu e ok... insa scopul reviewului meu nu era sa compar aceasta pensiune cu altele care sunt mai rau decat atat, ci sa informez potentialii clienti care s-ar putea sa nu fie fericiti sa constate ca din camera vecina intra lumina prin pereti sau ca baia nu se poate incuia desi este pe hol, comuna, etc...

Ai avea incredere sa faci dus singura in baia respectiva, daca nu "pazezte" cineva usa?

Etc etc

A fost ok intr-adevar pt pretul acela, insa eu categoric nu am sa ma intorc decat daca nu am alta optiune, si poate si altii sunt in aceeasi situatie.

Multumesc inca o data pt ecou

Adriana

acapulco, Diaura*, geni, magdalena, mallina_o, picai
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Liat: