ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2010
    ÎNSCRIS: 21.09.08
    MAR-2010
    2 AD. + 2 COPII

Weekend ieftin si 100%reusit

De obicei cand vrei sa pleci o fuga la munte, te gandesti ca o noapte de cazare te costa, frate si mai bine iti plimbi nevasta in parc sau pe la prieteni in vizita. Mah, dar daca sti un hotel curat in cel mai tare oras turistic din Romania, unde poti dormi cu 80 lei foarte civilizat?

Vineri, facem rezervare pentru sambata seara la hotel Postavarul din centrul Brasovului. Camera este dubla si cu baie si... o surpriza placuta din partea gazdelor... ne-au dat una dotata si cu televizor.

Sambata: soare, zapada si ieftineala la echipamentul de ski si la teleski. Trei urcari 18 lei (reduceri de sezon), mancam la terasa insorita din centrul Poienii si mergem la hotel unde schimbam claparii cu costumele de baie (sac! ) pentru runda a doua de distractie. Ne tinem dupa indicatoarele de Tg. Mures si iata-ne la Paradisul Acvatic in marginea orasului, pitit bine in spatele unui hotel. Adevarul e ca la cati clienti erau, ar trebui chiar camuflat :)).

Totul este organizat ca la carte, casute de valori, vestiare, dusuri si inauntru… ca-n Alice in tara minunilor…. dupa fiecare colt descoperi ceva nou: cascada, bazin cu hidromasaje de toate felurile pe sub apa (ce chiloman cand dai de ele), sauna findlandeza, sauna uscata, sauna umeda, hammam, dus taranesc cu surprize, grota obscura (bestial-toti stau ca soparlele pe un pat de mozaic cu apa calda si te uiti pe tavan la televizor in timp ce canta muzica), masaj, jaccuzi, tobogane belea (toata lumea aluneca frumos numa io am zburat ca lishia si-am amerizat in zid ca nu mi-a ajuns bazinu’ la viteza aia), bazin olimpic de 70 m lungime, 4 adancime, bazin de scufundari, trambuline si…. nici nu mai imi aduc aminte, ca nu stiu daca le-am descoperit pe toate.

Dar bazinul cu iesire afara e cel mai tare... Sa stai noaptea afara in apa fierbine pana la gat si sa privesti Tampa inzapezita luminata feeric si luna cu halou in mijlocul stelelor. Si in mijlocul bazinului o bulboana inspumata unde fiecare incearca in rasetele celorlalti sa se tina pe picioare…merita drumul!

Dormim ne-ntorsi si a doua zi, linistiti ca niste prunci dupa botez, ne plimbam prin Brasovul cu aer tare de munte si un soare absolut minunat. In Piata Sfatului intotdeauna se gaseste ceva interesant. Ne zbenguim pe saltelele gonflabile aduse de firma Puma la o prezentare promo. Porumbei, banci, terase cu cafea buna si de jur imprejur oameni zambitori. E atat de placut ca ne dezlipim cu greu ca sa plecam spre casa.

Lasam copii la Sinaia sa ia trenul de Bucuresti. Ieri, cand au venit rapidul a avut intarziere doua ore si zece minute!!! , acum are deja juma' de ora si cine stie cand o veni, dupa tonul nazal al matroanei de la informatii. Iar fetele povesteau ca trenul de ieri era plin ochi de turisti straini. Ce-or fi zicand de noi? Lumea a treia clar! Ce rusine! Mie chiar mi-e jena ca este asa in tara noastra! Si cand te gandesti ce salariu are directorul CFR (era odata la Nasu pe B1-ceva de domeniul fantasticului), pt merite deosebite. Si cu cat egoism s-au imbogatit cativa din CFR, cand am putea castiga toti dintr-un turism civilizat! ? !

_____Completari ulterioare atasate prin ecou____

Hotelul este situat in centrul istoric (departe de nelegiuitul acela de ceas cu ditamai clopotul care bate din ora in ora toata noaptea-cate ceasuri sunt, atatea banguri, 11, 12...( cine sta la ARO PALACE mai bine pune de o petrecere sau de exercitii de numarat :)).

Cladirea face parte din patrimoniul istoric al Brasovului si are un aer aparte. Holuri largi, camere inalte, mobila veche, nimic din ceea ce le-ar place fitzosilor.

Noua ne-au dat camere in aripa renovata (315 si 316). In 315 aveam baie cu toaleta si ghiuveta dar avea televizor, iar 316 avea o baie mare nou nouta dotata ca oricare baie de hotel de 3*...

Curatenia si amabilitatea personalului sunt impecabile.

Noi acolo vom merge de cate ori avem chef de o fuga la munte, asa ca o sa atasez curand poze care vor face cat zece descrieri.

Bafta la weekenduri frumoase la toti!

Trimis de turist_calatorescu* in 27.03.10 20:29:57
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 3691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist_calatorescu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 weekendul 100% garantat incepe cu cateva coborari pe partie in Poiana
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

webmasterXY*
    [27.03.10 20:39:27]

N-ar fi mai bine sa schimbam titlul avand in vedere ca nu prea te-ai referit la hotel ci mai mult la zona Brasovului?

Costi
    [27.03.10 21:01:19]

După nume, eşti femeie, dar după cele scrise eşti bărbat. Sau...

Deşi n-am înţeles câteva chestii, mi-a plăcut review-ul.

Iată ce n-am înţeles:

schimbam claparii cu costumele de baie (sac! )

Ce înseamnă sac în acest context?

ce chiloman cand dai de ele

Ce este un chiloman?

3. Ce este duşul ţărănesc?

... am zburat ca lishia si-am amerizat in zid...

Ce este lishia şi cum poţi ameriza în altceva decât în mare?

Una peste alta, cum spuneam, mi-a plăcut, aşa că ai un vot de la mine.

[27.03.10 22:13:41]

costi: definitiile din dex pt chiloman si amerizare sunt: aici, si aici

lishie... hai mai bine sa vorbim despre turism, sac!!! )))

da web, sunt de acord, numai ca iti spun din proprie experienta ca eu caut de obicei cazari si apoi, in functie de toate oportunitatile de distractie, ma hotarasc sa merg acolo sau nu... Si cei la care trimit reviewurile sunt interesati cam in aceiasi maniera.

lizuk
    [27.03.10 22:24:10]

Mai Aurora, da' nu-i corect! acuma vii tu cu povestile astea? nici nu mai am cand sa merg sa te verific, ca weekendul asta e dus, in celalalt deja vin Pastele... Cu o saptamana mai devreme trebuia!

Mi-ai facut pofta de numai de balaceala! dar sa stii ca mi-am adus aminte citind povestea ta ca a fost o stire anul trecut cu unii accidentati serios la un aqua park in Brasov - banuiesc ca numai asta putea fi. Cum a fost dusul taranesc? cu surpriza placuta sau... rece?

PS: am invatat si eu un cuvant nou. N-am auzit de "chiloman" in viata mea!

webmasterXY*
    [27.03.10 22:26:39]

@aurora popescu, daca mai aduci cateva completari referitoare la hotel, cred ca poate ramane fara sa-l mutam. Mai exista un review despre acest hotel, poate reusim ca din doua impresii, cineva care doreste sa ajunga acolo sa-si faca o idee mai ampla. Ce zici?

dannek
    [28.03.10 08:24:28]

E greu sa cauti pe net dar de restulllll!

Interesant chiar placut te mai asteptam oricind cu impresii!

si un vot!(of course)

[28.03.10 12:09:20]

Cu placere web, ai dreptate, sunt informatii necesare, iar data viitoare fac si poze in camera si le atasez aici. Cu gandul la distractie am uitat.

...[Nota wbm18] Continuarea ecoului a fost mutata in cadrul review-ului.

[28.03.10 12:31:01]

Lizuk daca o tipa ca tine care a cutreierat locuri atat de interesante in lumea asta citeste si un review din Brasov si inca, isi doreste sa mearga, sa sti ca tara asta mai are o sansa)

Eu sunt onorata de ecoul tau

Da, si mie mi s-a parut destul de periculos iar acum imi confirmi si recomand oarece prudenta, mai ales, pentru ca este foarte multa lume si absolut nici un supraveghetor nicaieri. Si la noi lumea nu prea citeste indicatoarele, avertizarile,... nu mai zic de respectatul regulilor. Dar asta e, ne descurcam singuri ca ne uitam la Supravietuitorul)

lizuk
    [28.03.10 21:57:57]

Of of, mai mai :-))

Daca ar fi sa ma intrebi unde m-as duce maine, primul loc ar fi Delta. Pe doi, e drept, ar fi ceva de afara (Iordania) dar pe trei ar fi tot Romania, in Retezat. De locurile astea mi-e dor cam tot timpul, insa prefer sa vad noutati cand am vreme. Brasovul insa, e locul unde merg in weekenduri cand pur si simplu vreau sa ma relaxez. Pana acum mai mult ma plimbam prin centru, dar la urmatorul drum mi-am propus sa ajung la aqua park si la parcul de distractii Aventura. Poate ajungi si pe aici sa imi zici tu cum e :-) Spor la scris!

[29.03.10 22:25:42]

Imi spunea o doamna in jaccuzi ca Aqua parkul e altul, deschis numai vara si ca ar fi si mai mare decat Paradisul acvatic, dar nu este acoperit...de-abia astept sa-l incerc si povestesc negresit.

De Aventura nu stiam...interesant...ma documentez si next time... Mercic mult

krondia*
    [31.03.10 22:39:48]

Aqua Parq este intr-adevar diferit de Paradisul Acvatic, este in aer liber si se gaseste in cartierul Noua, la intrarea in Brasov dinspre Bucuresti dar anul trecut de cate ori am fost era inchis, am inteles ca nu a primit ceva avize.

Vedeti aici alte detalii click aici

Accidentul la care va referiti a avut loc la Paradisul Acavtic la tobogane, se pare ca nu ar fi bine imbinate tuburile. Eu am incercat atat toboganul inchis cat si cel deschis in numeroase randuri si nu am avut niciodata nicio problema, dar nu imi dau seama cum am putea sesiza daca ceva este in neregula.

Supraveghetori exista in complex dar este adevarat ca nu stau geana pe piscine, responsabilitatea iti apartine pana la urma mai ales ca exista placute de avertizare la intrarea la piscina olimpica si alte mesaje de avertizare peste tot in complex.

Un Parc Aventura exista si aproape de Bucuresti, vedeti aici click aici. Despre cel din Brasov poti citi, lizuk, la mine, gasesti si poze.

Prin "nelegiuitul acela de ceas cu ditamai clopotul care bate din ora in ora toata noaptea" cred ca te referi la clopotul din Turnul Casei Sfatului si care a fost repus in functiune doar de cateva zile cu ocazia implinirii a 775 de ani de atestare documentara a Brasovului. Clopotul rasuna acum zilnic doar între orele 7.00-21.00, noaptea se odihneste si el, iar în fiecare zi la ora 18.00, şi sâmbăta şi duminica la orele 12.00 şi 18.00, trompeţii, trei la număr interpreteaza ca pe vremuri, din balconul Casei Sfatului, melodii adresate celor trei etnii ale Braşovului: romana, germana şi maghiara.

[12.05.10 20:40:45]

sper ca nu am gresit cu aceasta melodie atasata insa se poate schimba... sac!!!

[12.05.10 23:15:16]

Nop, ma refer la ceasul de la biserica de langa Aro Sport pe care il stiu la fel de nelegiuit de cand eram studenta si pana azi.

Web e super melodia...sac lu' Costi )))))) ca vad ca tu sti ce inseamna )

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [15.05.10 23:30:14]

Un vot si de la mine Aurora!

Ati fost curajosi sa incercati senzatii, , tari'' la Paradisul Acvatic in martie

Noi am rezervat o zi intreaga de balaceala in aceasta locatie mult dorita de baietii nostri, dar asta vara, in august, cand intr-adevar era cald si bine, de am putut sa ne bucuram din plin de toate atractiile, , paradisului'', inclusiv de piscinele si din afara complexului.

Mai multe poze poti descoperi aici click aici

Dupa cate am vazut din fotografiile tale, cel mai mult m-a suprins invazia de inotatori de la sala olimpica. Asta vara ii numarai pe degete de ce putini erau, probabil ca marea majoritate preferau toboganele, jacuzzi sau piscinele exterioare.

In camera de aromoterapie (cu menta si eucalipt) v-ati delectat? Dar in cea de cromoterapie? Mie acestea 2 mi s-au parut extraordinare. Cel putin in camera de cromoterapie a fost o experienta unica: o imbinare de culori, pe un fond muzical linistitor, cu imagini proiectate pe tavan, te faceau sa te simti in alta lume, a relaxarii totale...

O experienta unica pentru trup si suflet !

[16.05.10 13:47:53]

Un vot "foarte bun" si de la mine pentru ecoul tau la obiect. Fica-mea chiar ma intreba wkd-ul asta daca nu dam o tura pe acolo sa cotrobaim toate cotloanele paradisului . O sa mai mergem negresit si iau aminte la ce-ai zis. Mercic si bafta la vacante frumoase.

Costi, dananecula, dannek, krondia*, lizuk, turist_calatorescu*
    Alte impresii din această RUBRICĂPostăvarul Hotel: