ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2017
DIN: Bad Vilbel
ÎNSCRIS: 12.07.16
JUL-2016

O saptamana la Ilios Aparthotel 3*

In iulie 2016 am petrecut o saptamana la Ilios ApartHotel.

Rezervarea am facut-o online pe booking. Tot atunci am cerut si transport de la aeroport catre hotel. Hotelul a organizat transportul, iar pretul a fost de 17 euro.

Hotelul are 3 stele, dar aveti de toate aici, internet wireless, piscina cu bar si chiar si de mancare in timpul zilei. Mancarea este ok, multi oaspeti cazati aici mananca tot aici zilnic. Piscina e superba, apa e calda, peisajul e frumos. Hotelul are 4 cladiri, cu 2 etaje fiecare si cam 5 camere pe etaj. In jurul piscinei sunt ~30 de sezlonguri, pentru care nu trebuie sa platesti ceva extra. Se poate monta si un fileu, daca vreti sa jucati un volei in piscina. Totodata exista si o minipiscina pentru copilasi. E plin de englezi (cam 80% daca nu mai mult).

In pret a fost inclus si wi-fi, seif, clima. Curatenie ireprosabila, se face zilnic curat, si prosoapele se schimba. Seara piscina este iluminata si ofera o vedere foarte frumoasa de la terasa balconului. Din pacate nu te mai poti balaci dupa ora 8, deoarece se inchide piscina.

Un sejur de 7 zile a costat 492 de euro pentru o camera cu vedere la piscina. Camerele cu vedere la gradina erau 420 euro. La banii astia e super OK!

Cand faci check-in-ul primesti o cheie cu un cip. Odata intrat in camera pui acea cheie intr-un intrerupator si abia atunci ai curent la intrerupatoare (ca sa aprinzi lumina, clima, televizorul).

Din ce am inteles de la manager, camerele care sunt pentru booking sunt renovate recent, iar cele cu vedere spre gradina nu sunt renovate recent, probabil si de aceea sunt putin mai ieftine.

Rezervarea noastra a fost pentru un apartament cu o camera si era format practic dintr-o baie mica cu dus si chiuveta, un fel de hol mai lat in care era chicineta, cu frigider, fierbator de apa si ceva vesela si o camera mai maricica in care era patul de 2 persoane, o masuta, clima, 2 noptiere si iesirea spre balcon. Tot pe hol mai era un dulap pentru haine precum si seiful (in interiorul dulapului). Totodata pe hol era un pat extensibil de dimensiuni mai mici, dar putea acomoda 2 persoane. Presupun ca era pentru cei ce aveau copii, sau cei ce mergeau la "buget" si erau dispusi sa sacrifice un pic din confort. Tot apartamentul cu tot cu balcon cred ca avea in jur de 25 mp. Fiecare camera are si un balcon. Noi multe seri le-am petrecut pe balcon la racoare, sorbind o bere sau alte bauturi si admirand piscina, care era iluminata superb!

La aproximativ 50 de metri de hotel este un magazin (gen de cartier la noi) de unde puteti cumpara mai de toate: apa, suc, bautura, dulciuri, snacksuri, produse de cosmetica/plaja. In apropiere de acest magazin, la 20 de metri in fata lui pe stanga este o mica agentie, de unde puteti inchiria barci sau puteti cumpara excursii cu barci mai mari catre toate locatiile posibile de pe insula. Iar daca mai mergeti vreo 100 de metri inainte ajungeti la statia de autobuz, de unde va "ridica" autocarele/microbuzele private pentru excursii sau pentru a lua autobuzul de la primarie catre Zante Town.

La restaurantul hotelului meniul nu e foarte bogat, chestii simple gen cartofi prajiti cu un snitzel, un hamburger sau un mic dejun simplu sunt disponibile. Deci meniul nu prezinta ceva iesit din comun sau extravagant. In general noi mancam la hotel doar la micul dejun, pentru ca eram apoi plecati aproape toata ziua. Berea era ~2-2,50 euro becks/heineken. Berea greceasca era mai ieftina. O apa la 1,5 litri era 1 euro. Mai faceau si cocktailuri la bar, dar nu imi amintesc preturile exacte pentru fiecare in parte. Oricum nu mai scumpe ca la o terasa intr-un oras mare de pe la noi.

In holul de la hotel aveau o masa de biliard (desi era cam veche), iar afara mai erau o masa de ping-pong si un teren de fotbal, precum si destul de mult spatiu verde.

Ca si locatie, hotelul este la vreo 10 minute de mers pe jos de strada principala, unde seara e forfota si galagie foarte mare. Deci din punctul asta de vedere, e bine ca e mai departe, pentru ca e mai liniste noaptea. Dar in acelasi timp nu e nici departe de "distractie", puteai sa mergi linistit sa bei ceva si apoi sa te intorci pe jos acasa.

Noi fiind mai tineri ne-am simtit bine aici, dar nu recomand celor cu copii sau celor ce au un somn "adanc" deoarece mai poti nimeri langa niste englezi ce sar pe pat si muta mobila pe la 4:30 dimineata :)

Din pacate noi am patit-o si am facut reclamatie la managerul hotelului, care a reactionat imediat si i-a mutat pe respectivii a doua zi.

Managerul hotelului este un tanar la vreo 35-40 de ani, pe nume Victor. Este foarte amabil si dispus sa te ajute sau sa iti dea sfaturi in legatura cu ce poti vedea pe insula sau unde sa mananci cel mai bine, de unde sa inchiriezi un atv sau o masina, etc.

Deci orice aveti nevoie, intrebati la receptie sau direct pe el si va va indruma spre cea mai buna optiune. Noi chiar daca am avut acea neplacere cu galagia intr-o seara, am considerat ca serviciile au fost de nota 10.

Ca si concluzie:

Daca sunteti tineri, acesta este locul potrivit pentru dumneavoastra.

Dar daca aveti copii si sunteti trecuti de 40 de ani, evitati aceasta locatie. Dupa 1 August se mai schimba clientela la hotel, dar noi cand am fost in iulie, 90% erau tineri pana in 25 de ani. Inca un lucru ce l-am observat, daca rezervati camera pana in 15 iulie este un pret, iar dupa 15 iulie e alt pret (cu ~25% mai scump).

Camerele sunt exact cum le vedeti in poze pe diverse site-uri de booking.

Trimis de Bughy82 in 01.03.17 19:38:35
Validat / Publicat: 01.03.17 21:48:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bughy82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.03.17 20:11:52]

@Bughy82: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 17&ridAnt=76561

[01.03.17 21:48:27]

krisstinna
    [01.03.17 22:24:21]

@Bughy82: Bine ai venit printre noi!

M-ai făcut să visez , mulțumesc!

Cât costa un mic dejun la hotel?

Bughy82AUTOR REVIEW
    [01.03.17 22:33:11]

@krisstinna: Salut kristinna,

Din pacate nu mai tin minte exact, a trecut ceva vreme de atunci. Noi in general mancam ori o omleta la mic dejun, ori un mic dejun cu unt, 2 felii de paine, un ou si ceva sunculita. Nu mai stiu daca era si ceva de baut sau nu inclus in pret.

In general plateam in jur de 4-4,5 euro.

krisstinna
    [01.03.17 22:40:15]

@Bughy82: Mulțumesc frumos, te aștept și cu alte impresii despre vacanțele voastre!

O să îți scriu un ecou și la celălalt rw, pentru că mi-ai dat ceva emoții

calatorul
    [17.09.17 21:11:29]

@Bughy82: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare.

Bughy82, calatorul
    Alte impresii din această RUBRICĂIlios Aparthotel: