ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2017
ÎNSCRIS: 11.08.09
FEB-2017
2 AD. + 1 COPII

Cabana Poiana Secuilor

Cabana Poiana Secuilor este amplasata la o altitudine de 1070 m, iar accesul este foarte facil. Din Predeal sunt 5 km pana la cabana Trei Brazi, iar de acolo fie cca 20 de minute pe jos, fie inca 5-10 minute cu masina, pe un drum forestier, destul de hartopit.

Este locul unde eu ajung de cel putin o data in fiecare anotimp, pentru a admira privelistea de sezon si pentru a ma bucura de liniste. Este unul din putinele locuri in care efectiv simt cum ma incarc cu energie pozitiva.

Chiar si drumul pana acolo este frumos, marginit in dreapta de padurea de brazi, iar in stanga de pajiste. Iarna, pajistea se transforma intr-un derdelus de vis!! :)

Cabana este inconjurata de munti, paduri si pajisti si ofera niste peisaje de vis.

Se spune ca este singurul loc din tara inconjurat de 4 masive muntoase: Piatra Mare, Postavaru, Piatra Craiului si Bucegi

Daca pana acum cativa ani era deschisa iarna doar in weekend, acum este deschisa tot timpul anului; unitatea ofera si locuri de cazare, in conditii de cabana (camere cu 3 sau mai multe locuri, bai la comun etc)

De ceva vreme vad o mai mare orientare a proprietarilor catre turisti, prin organizarea a tot felul de evenimente. In perioada calda a anului (pana prin noiembrie), in fiecare weekend sunt concerte cu muzica folk, pe scena improvizata in fata cabanei. Concertul se continua prieteneste si la focul de tabara organizat in fiecare sambata.

Tot sambata se pune pe pirostrii si un urias cazan cu gulas.

Pentru ca nu m-a interesat sa ma cazez vreodata, am observat doar schimbarile ce au fost aduse restaurantului. In ultimii ani au montat afara mai multe mese si banci de lemn tip pub, iar vara am vazut si umbrele de soare branduite. Chiar daca au lasat si vechile mese si banci din busteni, nu pot sa spun ca noul mobilier este foarte potrivit cu peisajul montan. Sau ca noile smoothie-uri din meniu sunt ceea ce mi-as dori sa gasesc la o cabana :)

Dar ma gandesc ca proprietarii au dorit sa se adapteze cerintelor turistilor, avand in vedere totusi ca e o cabana aproape de asfalt, nu in creierul muntilor si ajung acolo toate categoriile de turisti, nu doar impatimitii muntelui.

Am mancat acolo de multe ori de-a lungul vremii; constat o imbunatatire a meniului; nu neaparat cu fonfleuri si bufeuri, ci cu preparate traditional secuiesti (gulas, ciorba cu cartofi, afumatura, smantana si tarhon) si cu produse preparate de ei (dulceturi si gemuri, zacusti, muraturi, ghebe murate). In continuare este unul din locurile mele preferate unde mananc papanasi (neaparat cu dulceata de afine!)

In sezonul cald au afara un bar exterior si un gratar, unde poti comanda tot felul de carnuri fripte. Pentru cine doreste si altceva, poate consulta meniul.

Preturile nu sunt chiar mici, dar atmosfera si privelistea vin la pachet :)

In cateva poze puteti consulta o parte din preturi.

Ultima data am mancat acolo weekendul trecut... Ce s-a mancat la masa si ne-a placut: ciorba de fasole in paine, ciorba de cartofi cu smantana si tarhon, zacusca, salata de vinete, papanasi. Pentru ca portiile de zacusca si vinete sunt destul de mari si pentru ca voiam neaparat si papanasi, nu a mai fost loc si pentru felurile principale.

Bauturile ti le iei singur de la bar, iar mancarea ti-o aduce ospatarita. Servirea a fost ok, ospatarita draguta, iar timpul de asteptare rezonabil, chiar daca era ora pranzului si restaurantul era aproape plin.

Nu o considerati doar o recomandare a unui loc de servit masa; pe langa asta, este un indemn sa va bucurati de aer proaspat de munte, de o mica plimbare si de un peisaj de vis. Iar daca sunteti iubitori de cantece folk si de munte, atunci va puteti considera chiar norocosi daca ajungeti acolo in weekend, chiar in mijlocul unui concert.

Trimis de Chloe in 21.02.17 17:41:18
Validat / Publicat: 21.02.17 18:43:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 9341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 exterior

[22.02.17 16:41:10]

@Chloe: Atata vreme cat inca te tenteaza sa mergi acolo e de bine . Felicitari, votat cu placere.

mihaistoian
[10.04.19 12:37:21]

Bucataria si restaurantul se mentin la un nivel ridicat si in prezent, eu merg de cel putin doua-trei ori pe an pt a-mi reincarca bateriile

mihaistoian, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Predeal?: