ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2017
DE GBS
ÎNSCRIS: 11.09.14
FEB-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Un weekend de vis la IBIS

Ne-am hotarat sa mergrm un weekend la mare ca sa vizitam Delfinariul. Am ales sa mergem acum deoarece in vara este foarte aglomerat si vroiam sa vedem cum arata marea iarna. Nu era chiar iarna cand am ajuns noi (a fost o vreme superba cu soare) dar marea arata extraordinar, de un albastru-verzui infinit, foarte curata si linistita.

Hotelul l-am ales cu o saptamana inainte sa mergem datorita pretului foarte bun de pe booking cat si vederii la mare.

Am ajuns la hotel la ora 14.30, deoarece inainte am fost la Delfinariu, am luat pranzul la Restaurant Scapino (care este foarte aproape de hotel si au o mancare si atmosfera extraordinara) si dupa aceea ne-am plimbat putin pe malul marii, ca nu poti ajunge la mare fara o plimbare pe faleza (culmea e ca am trecut chiar prin fata hotelului dar baietelul nostru a tinut mortis sa mergem pe plaja si dupa aceea in camera, asa ca ne-am conformat).

Check-in-ul ni l-a facut o domnisoara foarte draguta extrem de repede si ne-a explicat cum se foloseste cartela pentru a merge cu liftul cat si orele de mic dejun (este o marja asa de mare de a lua mic dejun-ul incat poti manca oricand pana aproape de pranz).

Cand am ajuns in camera am observat cu stupoare ca ni se daduse un apartament (sau suita junior ca sa folosesc termenii de pe booking) care cuprindea 2 camere si nu 1 cum cerusem eu. La inceput m-a deranjat acest lucru, mai ales ca nu m-au anuntat inainte, dar cand am vazut ca avea 2 bai (baie si toaleta de serviciu) mi-a trecut.

Vederea din acest apartament este efectiv superba, nu te poti abtine sa nu te uiti la mare.

Prima camera in care intrai avea o canapea extensibila cu birou, dulapuri, masa cu televizor, frigider si inca o masa rotunda cu scaun. Urmatoarea era de fapt dormitorul cu un pat maricel (nu foarte mare cum suntem noi obisnuiti dar bun), baie, o masa cu televizor (si seif dedesubt), o bancheta si o masa rotunda cu 2 scaune.

La prima vedere camerele par mici dar in realitate sunt destul de mari si confortabile.

Mi-a placut la nebunie dusul care era destul de mare si lung, cu 2 usi, asa incat nu se scurgea apa in baie (parea incastrat in perete). Prosoapele curate si foarte multe.

Mocheta si perdelele sunt cam vechi si din acest motiv nu par foarte curate. In frigider nu este absolut nimic dar functiona.

Mi-a placut foarte tare ca barul hotelului are program non-stop asa ca m-am dus pe la ora 23.00 sa cumpar apa si suc. Angajatii hotelului sunt foarte amabili si serviabili.

In zona sunt o gramada de restaurante, baruri etc. Noi am mancat la Scapino pranzul (cum am spus si mai sus) si la Espanada cina. Ne-au placut foarte tare ambele, fiecare avand ceva deosebit. Am uitat sa precizez ca ambele iti dau portii generoase de mancare. Desertul ni l-am luat de la Cofetaria Leonidsa care este foarte aproape de Scapino si are dulciuri incredibile (dar si preturi pe masura). La cateva strazi distanta ai impresia ca ai ajuns in Centrul Vechi din Bucuresti. Plin cu restaurante cu muzica live, pub-uri si cafenele.

Micul dejun l-am luat la ora 08.30 deoarece ne-a placut foarte tare la Delfinariu si ne-am hotarat sa mai mergem inca o data inainte sa plecam. Ma bucur foarte tare ca am mers deoarece spectacolul delfinilor a fost usor diferit de cel din ziua precedenta.

Sa revenim la micul dejun: mesele sunt curate si sunt curatate dupa fiecare persoana care pleaca de la masa. Din punctul meu de vedere ai tot ce vrei la alegere: chec si placinta de mere facute de ei (foarte bun si proaspat chec-ul, placinta nu am mancat), mere de diverse categorii si clementine (ca fructe), mezeluri, branzeturi, oua de mai multe feluri, 2 gemuri care cred ca erau facute de ei (pareau home made si erau puse in borcane) si separat miere si gem in cutiute. Mi-a placut foarte tare ca aveau clatite proaspete pe care iti puneai tu ce vrei (le-am descoperit tarziu asa ca nu am mancat din ele). Apa plata si minerala Dorna si suc de portocale si grapefruit (cu pulpa) nu mai tin minte marca dar am baut si au fost foarte bune. Cafea au atat la aparat (multe sortimente) cat si facuta de ei si pusa pe masa langa ceai. Lapte rece cat si cald. Alt lucru extraordinar de bun si diversificat a fost painea: aveau felii de toast, chifle cat si baghete (care erau foarte proaspete).

Nu stiu daca am omis ceva, sper ca nu, dar per total tin sa precizez ca este un hotel care isi da silinta sa-si satisfaca clientii si au preturi rezonabile.

Noi ne-am simtit foarte bine si am reveni cu placere (in vacante scurte deoarece pentru cele estivale avem deja un hotel preferat...).

Trimis de GBS in 20.02.17 15:46:20
Validat / Publicat: 20.02.17 16:45:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GBS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

[22.02.17 12:15:43]

@GBS: Felicitari pentru articol, votat cu placer. O idee buna sa dai o fuga la Constanta iarna cand este liber.

GBSAUTOR REVIEW
    [22.02.17 13:32:23]

@mishu: Multumesc frumos. Tocmai de aceea am si scris (inclusiv la Delfinariu) ca lumea, si mai ales copiii, sa se bucure de aceste minunatii ale naturii si nu sa se umple de nervi, stres si scandal.

[22.02.17 13:35:00]

@GBS: , cred ca mai degraba noi parintii ne umplem de nervi, ei doar comenteaza: Mai e mult? , dar cand intram? de parca nu ar vedea ce coada e in fata lor si aduc si ei un plus de nervi

GBSAUTOR REVIEW
    [22.02.17 13:37:31]

@mishu: Pai de noi vorbeam si eu. Este cu totul alta experienta pt. ei cand acolo este gol, noi suntem relaxati si putem discuta cu ei, in loc sa fim plin de nervi si disperati sa gasim un loc in fata.

GBS, Mihai18, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂIbis Constanţa Hotel: