ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2010
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
FEB-2010

Dor de mare

Februarie 2008, februarie 2010, ani diferiti, aceeasi locatie-hotel Iaki (denumirea vine din ingemanarea primelor doua litere din numele celor doi copii ai lui Gica Hagi-Iannis si Kira. 14 februarie-un motiv in plus ca sa te bucuri de partile bune ale vietii si sa fii aproape de persoana iubita. Un motiv ca sa poti evada din cotidian si sa-ti iei un sejur de odihna si relaxare. Ar mai fi un motiv, dorul permanent de mare...

Ce poate fi mai placut decat sa uiti de toate si sa-ti fixezi privirea in nemarginirea zarilor, sa nu mai auzi decat zgomotul valurilor... Dar litoralul nostru nu mai este ce-a fost... Brusc te trezesti la realitate!

In fata, putin lateral hotelului Iaki a rasarit din nisip o constructie cu cateva etaje, probabil un viitor hotel. De abia cand va fi inaugurat, poate nici atunci, se vor gasi cativa sa se intrebe cum s-au dat aprobarile pentru construirea lui. Si doar atat. In rest, la acea data litoralul arata jalnic. Totul parea parasit, lasat prada indolentei. Gunoaie peste tot, multe ramase dupa terminarea constructiilor, dar si pe plaja te impiedicai de ele. Oare de ce n-am putea sa fim si noi mai ordonati, mai corecti, mai putin pusi pe capatuiala, mai... normali, luand exemplele bune ale celor din Vest (pentru ca am sa va povestesc sejurul minunat petrecut intr-o statiune de la tarmul Atlanticului). Parca ne face placere sa inrautatim raul si sa uratim mai mult uratenia...

In Constanta m-a dus dorul miresmei covrigilor insirati pe sfoara si a paharului cu braga rece. Ca orice lucru bun-ce la noi dureaza putin-si acel magazin din centru disparuse... Ne-am intors in Mamaia pentru o ultima plimbare pe malul marii. Cu toate ca era o zi calda si insorita n-am vazut pe nimeni plimbandu-se acolo si bucurandu-se de aceasta binecuvantare pentru tara noastra-MAREA.

Hotelul Iaki, fostul hotel Bucuresti a fost cumparat de Gica Hagi in 1999. A incaput pe maini bune si pricepute, fiind renovat si dotat cu un centru SPA demn de invidiat, salon de infrumusetare, centru de conferinte. Bineinteles ca am profitat din plin de sala de fitness, de piscina acopperita, de jacuzzi si de saunele umede si uscate.

Cu toate ca trecusera doi ani de la primul nostru sejur la acest hotel, cei de la receptie ne-au recunoscut si s-au bucurat revazandu-ne. In seara de 14 februarie ni s-a oferit o cina speciala acompaniata de o placuta muzica in surdina. Oricand vom reveni cu placere la acest hotel unde aproape te simti *ca acasa*. Si o rugaminte pentru webmaster: Angels of The Sea

Trimis de Alina53 in 24.03.10 18:18:20

VIZUALIZĂRI: 2084 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 De la balconul hotelului Iaki
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

webmasterXY*
    [24.03.10 18:26:21]

@alina53, sper ca la acest Angels of the sea te-ai referit. Auditie placuta

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [24.03.10 18:39:16]

Bravo! foarte frumos scris! pacat ca n-a instituit WM si un premiu literar, asta ar fi fost un candidat de temut!

[24.03.10 18:39:29]

mutat la vechea sectiune a hotelului Iaki deja existenta pe site. sters noua sectiune proaspat creata.

pepsi70ro
    [24.03.10 18:42:59]

Hotelul acela de care povestesti are toate aprobarile obtinute misterios. In primul rand fundatia nu-ti permite sa inalti pe plaje o asemenea cladire, nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar putea intampla la acest hotel in cazul unui cutremur.

click aici

Alina53AUTOR REVIEW
    [24.03.10 19:54:04]

Da,asta-i melodia,multumesc mult,mi-e draga...

mirelutza
    [24.03.10 23:16:44]

ne face placere sa inrautatim raul si sa uratim mai mult uratenia...

pentru cuvintele astea de duh ai votul meu! (tocmai am stins televizorul... creierul meu a fost scurtcircuitat de scandalul in care se afla tarisoara noastra - toata lumea se cearta cu toata lumea) ;

eu doar am vizitat acum cativa ani, vara, holul mare al hotelului si localul unde sunt expuse trofeele si tricourile purtate de hagi... ; prea scump pentru buzunarele noastre in concediu estival si prea departe pentru cateva zile interesante iarna... ; banuiesc insa ca merita.

andra.voicu
    [25.03.10 11:29:52]

Felicitari atat pentru descriere cat si pentru poze !!!!

neimportant
    [30.03.10 15:42:29]

Nu cred ca ne place sa inrautatim raul si nici sa uratim mai mult uratenia, ci pur si simplu estetica nu intra in preocuparile noastre principale de furnizori de servicii turistice... Cand zic noastre ,ma refer in mod generic la cei care sunt patroni, administratori, oameni in domeniu... Cladiri multe, camere si mai multe, daca se poate construite direct pe plaja, scaldate de valuri... Doar un tsunami ar mai putea reda in vreo cativa ani, peisajele salbatice ce erau candva ... Doar un tsunami ar mai putea spala "setea" de nestins pentru bani a inavutitilor de conjunctura... Peste vreo doi ani, poate ai sa postezi o alta impresie care te va face sa regreti pe cea de acum in care ai surprins transformarea statiunii. Nu o interpreta profetic, ci doar ca ce ar putea sa mai apara in legatura cu planurile de urbanizare haotice, aprobate din interese ascunse si pline de mizerie pentru noi cei care, an de an, venim la tarmul marii...

Alina53, andra.voicu, mirelutza, neimportant
    Alte impresii din această RUBRICĂIaki Hotel: