ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2017
ÎNSCRIS: 23.07.12
SEP-2016

Dacă vă căutaţi concediu în Kassandra nu-l omiteţi dintre opţiuni

Nu vreti sa stiti prin ce am trecut cu concediul de anul asta, adica de anul trecut ca m am lenevit la scris.

Planificarea a inceput in forta:hoteluri peste hoteluri, plaje peste plaje, nazuri peste fite. Si cum n am cazut de acord, se cam facuse inceputul lui August si ideea casei mamei

de langa Valenii de Munte parea tot mai aproape. Macar era racoare acolo. Am mai aruncat si 2-3 weekenduri pe la noi si pe la ei si deja ma pregateam sa trag cortina peste sezonul estival.

Si deodata ma lovi: pai cum asa sa nu dau si eu o fuga prin Grecia, macar asa mai light, daca nu in plin sezon de prajit? Am mai gasit inca 3 bucati ocupanti de masina, am facut un brainstorming pe o terasa, la o cafea si am scos: Halkidiki Palace.

Am mai fost acum ceva ani prin Afytos, de 2 ori chiar, si parca mi era dor sa ma intorc pe Kassandra. Hotelul acesta era cam best buy din ce am gasit noi, 55 euro/noapte/camera ni se parea noua ca este de luat in seama.

Am miscat degetelele pe tastatura, am selectat data si aveam confirmarea pe mail, fara batai de cap. Si karma a zis: "Fara batai de cap? Stati asa! " :))

Plecarea o stabilisem intr o zi de sambata, mai mult noapte de fapt. Numai ca unul dintre ocupanti era intr un litigiu cu angajatorul iar acesta nu i a acceptat sa si termine contractul de munca in vinerea dinaintea plecarii si a trebuit sa serveasca patria si luni si marti, cam dupa ziua de plecare.

Am facut calcule, cum ar fi sa plece unii cu masina si altii cu avionul pana la Salonic si cum toate calculele ne dadeau cu perioada dupa virgula am zis ca cel mai corect ar fi sa bagam in calcul si hotelul, poate li se face mila de noi si schimba rezervarea din fara posibilitate de anulare gratuita in ceva firimituri aruncate catre noi.

Le am spus ca venim de venit dar dureaza un pic mai mult drumul din ROmania pana acolo, cam 3 zile in plus! :)) Oamenii au fost intelegatori, ne au cerut insa un avans si ne au zis ca ne asteapta si mai tarziu un pic. Aia e, ca n o fi duminica si o fi miercuri tot Grecia ramane.

Am mai bagat si noi cate 2 zile de birou ca sa se simta ocupantul bine, am aruncat 2 slipi in troller si ne am pornit catre Elada.

Mai vreti sa auziti de drum? Poate doar sa mai visati un pic la vara ca alt motiv nu prea vad. Cred ca il stiti mai bine ca drumul catre magazinul din colt.

Ar mai fi de zis ceva insa:Fix de la Kulata pana pe Kassandra am mers pe o ploaie torentiala. Cand zic torentiala, ma gandesc la un suvoi de se prelingea de prin din toate partile catre masina noastra. Bine ca n am uitat sa inchid trapa. Nu de alta dar nu avam slipii pe mine si ar fi fost dubios sa cobor ud in fata hotelului.

Ca am pomenit de hotel, iete ca am ajuns si acolo cu tot cu ploaia dupa noi. Depresiva un pic Grecia pe ploaie. Mi a aratat o fata pe care nu o mai vazusem pana atunci:trista, pleostita, stearsa si as putea continua lista.

Noroc cu tantuca de la hotel care ne a intampinat cu 2 studiouri in loc de camere duble. Am zis si noi "Sa fie primit" si am purces catre ele. Diferenta intre studiouri si camere duble, din ce am vazut in poze, era cada cu hidromasaj si faptul ca toate studiourile erau la parter si dispuneau de o terasa maricica, pe unde se facea si intrarea in camera.

Camera rezonabila, te intampina cu un dulap pentru haine, un birou cu oglinda, 2 noptiere, suport pentru troller, si o masa cu 2 scaune pentru terasa. Poate pe unii i ar inhiba faptul ca intre camera si baie exista doar un geam mat insa mie imi plac genul asta de lucruri intr un hotel, m am cam saturat de camera aia simpla de hotel, standard de zici ca toti arhitectii au baut apa unul dupa altul.

Atat in camera cat si pe terasa aveai acces la un wireless destul de bunicel dar si destul de enervant trebuind sa introduci user si parola la fiecare conectare noua, userul si parola fiind diferite pentru fiecare device in parte. Cum acasa nu schimb asternuturile in fiecare zi recunosc ca nu urmaresc faptul acesta nici pe la hotelurile unde merg asa ca adeptii schimbatului zilnic al prosoapelor, asternuturilor, paharelor, mobilei si tapetului din camera o sa fie dezamagiti pentru ca nu le pot furniza informatii asupra acestor fapte.

Va pot spune insa ca doamnele acele de se plimba prin camera la ore nepotrivite (este un cliseu care da bine, desigur) mi au zambit intotdeauna si m au salutat.

Am petrecut o singura zi in cadrul "complexului" pentru ca ploaia ce se tot incapatana sa nu se duca nu te lasa decat sa stai sub o umbrela si sa depeni amintiri. Bine, noi am fortat si o baie in piscina dar cam atat. Cum am avut doar B&B nu pot spune mare lucru despre serviciile de all inclusive doar ca cine avea acest lucru la dispozitie si mai si voia sa lancezeasca la piscina cred ca ii era peste mana sa se duca pana in corpul hotelului sa si ia una alta de hidratat.

In fiecare dimineata ne incolonam sa mergem la micul dejun iar acolo aveam parte de un mic dejun basic, fara excese dar care iti alina foamea. E drept ca ce gaseai pe acolo nu erau cele mai sanatoase alimente (multe produse de patiserie si mezeluri dubioase) dar gaseai cate ceva.

Am reperat si batranelul de care se tot plangea lumea pe aici insa nu l am simtit ca un strajer, din contra la fiecare interactiune ne zambea (e drept sa si noi ne prezentam cu farfuriile goale la bucatarie si nu le lasam pe masa). Atat eu cat si cealalalt personaj masculin din poveste suntem in crestere (a se citi ca mancam mult) asa ca faceam minim 3 drumuri pentru refill dar nu ne a injurat nimeni. Pe langa toate acestea noi intarziam o jumatate de ora, chiar si o ora dupa ora de inchidere a micului dejun (10.00) dar mai gaseai mereu cate ceva de mancare chiar daca nu in cantitati indestulatoare ca la 8 dimineata.

Existau 3 locuri unde iti puteai parca masina iar eu aproximez ca intrau cam 20-25 masini acolo. Nu stiu ce capacitate are hotelul si daca lucrul aceste este un impediment in varful sezonului. Noi am gasit loc de parcare la fiecare intoarcere.

Asa cum ziceau si cei care au scris reviewuri inaintea mea, hotel se afla intre 2 statiuni asa ca un mijloc de transport este necesar, chit ca este masina proprie, una inchiriata sau un scuter. Noi oricum planuisem sa vizitam macar cate o plaja pe zi asa ca lucrul acesta nu a fost un inconvenient.

Cam aceasta a fost interactiunea noastra cu hotelul respectiv. Este adevarat ca multe lucruri nu am ce sa le reprosez poate doar lipsa feelingului ca ai vrea sa te mai intorci si a doua oara. A nu se confunda insa cu faptul ca nu as recomanda hotelul.

Daca exista intrebari, astazi sunt dispus la raspunsuri! :)

Trimis de gotty in 03.02.17 14:10:33
Validat / Publicat: 03.02.17 14:41:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[03.02.17 14:17:21]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 81&ridAnt=76117

[03.02.17 14:18:38]

@webmasterX: Acum faceam selectia!

[03.02.17 14:46:00]

@gotty: Amuzant articolul tau, da' pozili, unde e pozili? sper ca nu le pui in 2018

Felicitari, votat cu placere.

adrianaglogo
    [03.02.17 15:28:34]

@gotty: Geamul mat e in regula, dar cum credeti ca e cand intre baie si camera e un geam transparent? E mai mult decat ciudat! Am intalnit asa ceva la un hotel in Slatina. Nou, 4*, elegant. Constructorul nu avusese pesemne geam mat si a zis ca merge si asa! Ne_am amuzat multa vreme pe tema asta.

[03.02.17 15:52:13]

@mishu: Cu tot respectul pentru bugetari, eu nu sunt unul dintre ei asa ca tre'sa mi dramuiesc timpul cat mai bine.

Pozele e pe vine!

[03.02.17 15:59:32]

@adrianaglogo: Acum ce sa zic... poate decoratorul era mai avantgardist si mai voyeur de a iesit combinatia asta. Ori contructorul a profitat ca vine ordonanta si ca nu l mai trage nimeni la raspundere daca pune geam clar la pret de geam mat!

calatorul
    [15.07.17 18:09:31]

@gotty: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare. PS Faza cu bugetarii n/am prins/o suficient, mai studiez.

adrianaglogo, calatorul, gotty, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂHalkidiki Palace Hotel: