ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2017
DEC-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Hotel Keb - la trei stele milaneze

Cu toate că nu sunt superstițioasă, în decembrie 2015 mă număram și eu printre – nu puținii – cei care sub cupola de fier și sticlă ce acoperă Ottagono (piațeta octogonală ce se află la intersecția celor patru axe ale Galeriei Vittorio Emanuele) dădeau ocol călcând cu destoinicie mozaicul ce reprezenta taurul cel purtător de noroc și care ”îndeplinește” dorințe. Puteam eu să pierd ocazia?

Nevrând să încalc legenda, iată-mă după doar un an, în decembrie 2016, în același loc, bucurându-mă din nou de ceea ce-ți oferă Milano în prag de sărbători.

Ne aflam, precum și în 2015, la sfârșitul unei croaziere, de data aceasta cu Costa Mediterranea, navă cu care am înconjurat întreaga Italie, de la Trieste la Savona.

Milano, deci, nu-mi era necunoscut și oricând poți să-i descoperi mici detalii sau momente care dau de fapt aroma unei experiențe unice de vacanță. O zi- două, parcă nu erau de-ajuns, așa încât am ales numărul patru pentru cele care aveam să le petrec în acest oraș cu farmec străvechi, cosmopolit, efervescent și cu un standard de viață ridicat.

Fie că te găsești pentru prima oară în vizită în Milano, sau nu, pașii se îndreaptă, invariabil, pentru un prim popas, spre Piața Domului, un loc aglomerat, cu exclamații de uimire, persoane care se îmbrățișează sau se iau de mână, fac fotografii sau hrănesc porumbeii. Dominat de aproape șase secole (!) de structura masivă a Domului, emblemă a metropolei, Milano m-a cucerit de data aceasta și prin izbutitul proiect de lifting arhitectural care îl va transforma într-o bijuterie ultramodernă. Este vorba despre noul proiect Porta Nuova.

Dar cum am ales ca hotelul Keb să ne găzduiască în cele patru zile pe care le-am petrecut în capitala Lombardiei?

În primul rând mi-am dorit un hotel cu acces facil la Gara Centrală din Milano. Deziderat perfect îndeplinit! Doar vreo două sute de metri ne despărțeau de Stazione Centrale.

Apoi, prețul camerei, competitiv, rezonabil, relativ ieftin în comparație cu alte hoteluri din apropiere – 54 euro/zi.

Datorită locației, în apropierea gării principale și accesibilității la transportul public – metrou, autobuze, tramvaie, de la hotel poți ajunge facil și în scurt timp în orice colț al orașului.

Un alt atu de care s-a bucurat hotelul nostru? Serviciul de transfer de la gară spre cele trei aeroporturi care deservesc Milano, mai mult sau mai puțin apropiate – Bergamo, Linate, Malpensa. Acest serviciu este asigurat de autocare confortabile și cu orare convenabile pentru turiști. Noi am profitat de el, plecând dimineața devreme de pe aeroportul din Malpensa spre București.

”Gonzaga” este vechea denumire a hotelului Keb, o menționez pentru că de exemplu, pe Google Maps sau pe alte hărți nu veți găsi numele nou pe care l-a primit hotelul, probabil când s-a schimbat proprietarul… S-ar părea că în 2016 a fost schimbată denumirea.

Hotelul Keb face parte dintr-un condominiu, împărțind spațiile clădirii cu diverse firme, dar doar el ocupând întregul etaj al treilea, cu cele 33 de camere ale sale.

Hotelul Keb se află situat pe Via Vitruvio nr. 43, la doar 6-7 minute de mers pe jos ca să întâlnești faimoasa stradă comercială Corso Buenos Aires. Aici, vă puteți prelinge nestingherit prin fața vitrinelor rafinate și elegante, într-un vârtej de parfumuri și cu un continuu du-te – vino de lume ce aglomerează străzile și piețele ornate în preajma sărbătorii de Crăciun. Prețuri? Nu-ntrebați… Probabil pentru cei care răstoarnă banii cu lopata, erau accesibile. Pentru mine, nici măcar cu lopățica mea cu care aș putea doar întoarce mici monede, prețurile păreau exorbitante… Și dacă mă întrebați, multe modele expuse emfatic prin vitrine, nici nu-mi plăceau… Știu, vulpea – strugurii… Dar aici, chiar nu se prea potrivește…

La intrarea în clădire un panou anunță numele firmelor cu care hotelul Keb se învecinează. Cum v-am spus, la alte etaje. Fiecare, cu soneria sa, așteptând o amprentă. Noi sunăm la butonul care ne interesează, a hotelului Keb, zâmbesc spre camera de supraveghere și suntem primiți înăuntru. Un hol mare ne întâmpină, cu mai multe lifturi și ghișee în partea dreaptă – probabil de aici te direcționează spre firma dorită.

La etajul al treilea recepția hotelului împarte spațiul cu salonul unde se servește micul dejun. Atât recepționera care ne-a primit, amabilă și guralivă (cum altfel?), cât și ceilalți doi pe care i-am întâlnit în zilele următoare, ne-au fost de ajutor sfătuindu-ne ce atracții turistice să nu ratăm, dar și pentru faptul că ne-au permis să definitivăm check-in online de la calculatorul hotelului pentru zborul nostru Milano – București. Poate părea un lucru minor, dar l-am apreciat, neavând unde să realizăm acest lucru în altă parte…

Camera noastră a fost spațioasă – 25 mp, luminoasă, cu aer condiționat și acces gratuit la internet wireless. Izolarea fonică era bine asigurată de cele două ferestre. Fiecare fereastră era împățită în două părți – cea de jos avea deschidere mică doar în partea superioară, iar cea de sus se deschidea larg lateral, lăsând mai mult aer să pătrundă în cameră. Totodată, este un mod de prevedere în cazul în care vreun copil mai năzdrăvan ar fi dorit să se aplece peste pervazul ferestrei.

Ce mai găsim în cameră? Normal, patul – mare și care ne-a asigurat peste noapte un somn odihnitor, cele două noptiere laterale lui, un birou cu minibarul încorporat, un dulap în care sălășluia și seiful la care am avut acces gratuit, suport pentru bagaje, televizor LCD, telefon.

Baia, destul de mare, cu dotări clasice – chiuvetă, vas de toaletă și bideu, cabină de duș, oglindă mare, produse de toaletă gratuite, uscător de păr, prosoape – îndestulătoare la număr.

Curățenia a fost făcută zilnic, fără vreun motiv de reproș.

În prețul camerei am avut inclus și micul dejun. Acesta a fost decent – cașcaval, șuncă, ouă fierte, unt, roșii cherry, gemuri și iaurturi, cereale, prăjituri, tarte, checuri, cafea, ceaiuri, portocale și mere. Bogat, chiar aș putea spune, față de alte hoteluri de trei stele care oferă un mic dejun constând doar într-un croissant și o cafea… Iar noi am fost chiar favorizați, fiindcă prinsesem de dragi barmanului care pregătea niște cafele grozave și ne ”cadorisea” pe fiecare cu câte două în fiecare dimineață.

Pentru doritori, hotelul asigură cameră pentru bagaje. Nu are parcare proprie.

Vă dau câteva adrese care poate vă vor interesa, toate în imediata apropiere a hotelului Keb, la doar 50-150 m:

- Restaurant cu specific chinezesc – ”All you can eat” – aici un prânz costă 11,90 euro – Via Roberto Lepetit nr. 20

- Supermercato Carrefour Express - Via Luigi Settembrini nr. 27

- Toys Center – Via Mauro Macchi nr. 29

- Magazin suveniruri – Tutto a 0,50 euro e piu – Via Vitruvio nr. 33

Dacă vreți să reveniți la Milano (cine nu și-ar dori?), nu uitați să-mi urmați exemplul, repet: Galeria Vittorio Emanuele, în centrul ei, sub cupolă, căutați din priviri tăurașul, trei piruete (dar așa, mai disimulate, să nu fiți luați la ochi de cei care nu știu despre ce este vorba), rostiți dorința în gând și sigur se va împlini!

Milano să fie și pentru voi o destinație dorită și revăzută!

Trimis de Alina53 in 31.01.17 10:26:18
    Validat / Publicat: 31.01.17 12:55:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1785 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 În Piața Domului - dispută între porumbei
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.80 EUR pe cameră

[31.01.17 10:29:24]

Webmaster, știu că ești pe recepție, te rog să atașezi videoclipul următor: https://www.youtube.com/watch?v=GQm8A4L3d_o Mulțumesc!

[31.01.17 10:32:04]

Întotdeauna am o ureche deschisă "pe recepţie" -- când când dorm. Însă câteodată dooorm atââât de bineeee... :-), că nu-mi vine să mă ridic din pat

[31.01.17 10:37:48]

@Alina53: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Keb Hotel, MILANO" (nou-creată pe sait)

[31.01.17 12:17:41]

@webmaster26: Da, poziționarea este corectă.

[31.01.17 12:22:03]

@webmasterX:... șugubăț...

[31.01.17 16:54:17]

@Alina53: E bine de stiut un loc bun in Milano. Cateva dintre pozele atasate mi-au placut tare mult, felicitari, votat cu placere.

[31.01.17 17:24:31]

@mishu: Mulțumesc pentru aprecieri!

Alina53, mishu