ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2017
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 27.08.16
încărcat de pe telefon!

Nu mergeți la IFA Bavaro

Sa va spun de ce sa nu mergeti la ifa bavaro. primul pas observat a fost stand pe plaja cum o doamna plange ca i s-a furat geanta in care avea o suma de bani plus pasapoartele la toata familia.

Eu cand am vazut am zis ca nu mai imi pun actele si banii pe plaja sa nu paresc la fel. Aici apare surpriza. Mi s au furat banii din geamantan bagati intr-o pereche de pantaloni.

Am mers sa declar ce am patit. nimeni nu te baga in seama. fac misto aia de tine. spun ca nu e problema lor. acum intreb si eu la tine in casa nu raspunzi de ce se intampla?

Trimis de adi_zzz in 31.01.17 01:01:54
Validat / Publicat: 31.01.17 06:36:41

VIZUALIZĂRI: 1027 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[31.01.17 06:35:40]

Regretabil incidentul. Având în vedere absența oricăror altor informații despre hotelul în care ai fost cazat, articolul a fost mutat la rubrica "Avertizări".

La finalul sejurului te aşteptăm totuşi cu un articol despre acest hotel.

Dragoș_MD
[31.01.17 08:21:42]

@adi_zzz: sunt doar curios: acest hotel nu oferă cumva și seifuri?

Nu de alta, dar un sait de promovare scrie așa:

Camerele decorate în stil tradiţional au pardoseală cu gresie, seif în cameră şi birou

Caz în care mi se pare firesc faptul că hotelul își declină orice responsabilitate.

Regretabilă întâmplare într-adevăr, dar e și o lecție pentru viitor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Utube
[31.01.17 11:22:15]

Regretabilă întâmplare.

Totuși, câteodată, cu sau fără seif este cam totuna. I s-a întâmplat unei familii cu care am fost la un curs în USA. Li s-a furat din seiful din cameră suma de 2.500 USD.

A venit poliția și atunci au aflat că orice seif din hotel poate fi deschis existând o cheie master și un cod universal. Au făcut ochii mari pentru că au crezut că doar ei au acces la seif.

Li s-a explicat că seifurile pot fi deschise astfel deoarece sunt turiști care le lasă închise și ar fi aiurea ca după fiecare turist să se schimbe seiful din cameră ca și cearceaful.

Povestea s-a încheiat trist pentru ei pentru că au rămas cu paguba, la cheia master și codul universal constatându-se că aveau acces mai multe persoane din staff-ul hotelului.

Cel mai sigur e cu banii și cardurile în buzunar iar când mergi la bălăceală, mergi pe rând.

O zi bună!

Dragoș_MD
[31.01.17 11:30:41]

@Utube: regretabilă și povestea ta - doar că în acel caz, cred că hotelul și-a asumat vina. (ai omis să ne spui cum au rezolvat problema reprezentanții hotelului).

adi_zzzAUTOR REVIEW
[31.01.17 11:44:25]

@Dragos: ce vina sa isi asume? s au facut ca ploua desi am stiut si care femeie de servici a fost autoarea. sau cel putin am banuit pe cineva. Ei o spus ca nu raspund de furt din camera. Nu pot sa inteleg cum sa nu raspunda?

Nasshu
[31.01.17 11:57:34]

@adi_zzz:

Păi eu zic că explicația este simplă.

Nu au cum să răspundă fără nicio dovadă. Dacă turistul x declară că a avut y bani, z kg de aur în seif/cameră asta nu înseamnă că și poate să dovedească cumva acest lucru, iar cei de la hotel nu verifcă acest aspect în camera unde e cazat turistul.

Unele hoteluri din câte știu eu, suplimetar de seiful din cameră au și o cameră pentru valori. În acest caz da, răspund. Și nu neapărat ei mai mult ca sigur sunt obligați să încheie o asiguare pentru acele bunuri /bani.

Sunt convins însă că un hotelier care se respectă, în urma plângerilor primite de la turiști scapă de acel angajat ''suspect''. Dar paguba rămâne pagubă.

acum intreb si eu la tine in casa nu raspunzi de ce se intampla?

O fi casa lor, dar cîtă vreme ești cazat acolo e casa ta... deci răspunde doar cel cazat acolo.

Asta e, ghinion de neșansă! Noi să fim sănătoși!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Utube
[31.01.17 12:05:00]

@Dragos: Au rezolvat problema foarte "americaneste": "La noi nu se fură, cheia master a fost tot timpul la locul ei, femeile de serviciu sunt corecte și verificate..., poate că ați uitat unde ați pus banii! "

Bine că nu s-a întâmplat pe undeva prin vreo țară unde conaționalii noștri nomazi, știți de care vorbesc, ne-au făcut un renume. Cei doi soți mai ajungeau să fie considerați și suspecți de minciună.

Banii respectivi erau diurnele celor doi soţi pentru o lună de zile. Noroc că au avut cardurile la ei.

O zi bună.

nicole33
[31.01.17 21:29:14]

@Dragos:

@adi_zzz: sunt doar curios: acest hotel nu oferă cumva și seifuri?

Cu certitudine, hotelul oferă seif în cameră, dar... CONTRA COST

Din păcate, se confirmă din nou zicala cu scumpul care mai mult păgubeşte. Neplătind pentru seif, autorul nu l-a putut folosi, camerista a ştiut acest lucru şi a profitat, iar orice reclamaţie, firesc, nu i-a fost luată în considerare.

În orice cameră de hotel este prevăzut explicit faptul că managementul îşi declină orice responsabilitate în cazul dispariţiei bunurilor de valoare care nu au fost depozitate în seif.

adi_zzzAUTOR REVIEW
[31.01.17 21:31:55]

Stiti cand mi le au furat? in dimineata cand am venit acasa. Am mers sa mananc si dupa m am intors dupa bahaj. in alea 30 min m au furat. Inainte sa vin

nicole33
[31.01.17 21:47:08]

@adi_zzz:

Mă surprinde lipsa ta de vigilenţă având în vedere faptul că nu eşti la prima vizită în Punta Cana. Ai mai fost acolo şi ai văzut cât de săraci sunt dominicanii şi în ce condiţii trăiesc. Cu cât sunt mai săraci, cu atât tentaţia sau disperarea sunt mai mari. Departe de mine gândul de a lua apărarea cameristei care a furat, dar, cu mai multă vigilenţă din partea ta, neplăcerea ar fi putut fi evitată.

Chiar dacă pare că te cert după ce deja eşti supărat, ideea este că te cred 100%. Am fost şi eu în Dominicană şi una din surprizele neplăcute ale primului meu sejur a fost faptul că am nimerit o cameristă extrem de curioasă care timp de două săptămâni, zilnic, mi-a cotrobăit prin bagaje, atât în dulap, cât şi în valiză. Nu mi-a dispărut NIMIC, deoarece actele, banii, electronicele au stat permanent în seif. Din prima zi când am constatat "percheziţionarea" bagajelor şi folosirea cosmeticelor personale, acestea au stat doar în trolerul meu închis cu lăcăţel. Culmea tupeului a fost că mi-a forţat lăcăţelul de la troler. Am înebunit când l-am văzut forţat, acesta fiindu-mi necesar în principal pentru protejarea bagajului pe durata zborului/manipulării. Am greşit că nu am reclamat şi m-am rezumat doar la a cumpăra un set de lăcăţele cu 25 USD de la magazinul din resort. Cu toate acestea, camerista a continuat să-mi inspecteze zilnic hainele

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]

adi_zzz