ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
JAN-2017

Cu avionul in Cipru de Nord

Marea majoritate a turistilor care vor sa viziteze insula Cipru ajung acolo cu avionul, foarte putini cu feribotul si asta doar din Turcia zona Antalya pina in Girne zona turca, din Grecia nu mai este feribot, asa ca vrei nu vrei ajungi acolo cu avionul.

Poti ajunge in Cipru din mai multe tari din Europa, din Bucuresti se zboara cu mai multe companii spre Cipru dar doar spre Larnaca aeroport in Cipru de Sud adica in UE.

Cipru de Sud este grec si este in UE

Cipru de Nord este turcesc si teoretic nu exista si nu este recunoscut de nimeni in afara de Turcia.

Nu ma pun aici sa scriu de impartit teritorii sau a cui e dreptatea, cine cu cine s-a batut la razboi si de ce? Cine vrea gaseste totul scris pe internet, depinde mult de sursa de informare, ce religie are cel ce vrea informatia, cu ce prejudecati pleaca de acasa sa descopere acel loc etc, etc.

Cine are dreptate??? ... ?

Spun doar atit in prezent Cipru e impartit in doua

Cipru de Sud stat in UE

Cipru de Nord nerecunoscut de nimeni cu exceptia Turciei.

Intre cele doua exista granita militarizata si puncte vamale in Nicosia

In Cipru de Sud ca turist roman te duci cu buletinul fiinca este in UE si zbori pina acolo cu ce companie aviatica doresti.

In Cipru de Nord nu te duci fiinca teoretic nu exista, dar Turcia ca si stat exista si aceasta tara (singura) a recunoscut Cipru de Nord.

Asa ca ajungi in Turcia si de acolo ai zboruri directe si dese spre Cipru de Nord si ajungi pe aeroportul Ercan (linga Nicosia) unde dai de turisti de toate natiile veniti in vacanta in o tara care teoretic nu exista. De multe ori teoria nu se potriveste cu practica.

Ca e adevarat sau nu ce se spune nu pot sa confirm dar am auzit ca acolo ajung si companii aviatice din vestul europei fentind sau ocolind legislatia internationala din domeniul aviatiei.

Cum ajung avioanele din vestul Europei in Cipru de Nord pe aeroportul Ercan?

Foarte simplu - aterizeaza pe unul din aeroporturile din Istanbul si dupa scurt timp decoleaza spre Ercan ocolind sau fentind legislatia in domeniu, adica nu poti sa zbori spre o destinatie care teoretic nu exista. Nu pot confirma ca e sigur.

Campaniile turcesti care zboara spre Ercan din Istanbul sunt Turkish, Pegasus, AtlasGlobal, etc.

Cum am ajuns acolo?

Am fost in un fel de circuit in Cipru de Nord, pina acolo am mers fara ghid acesta ne-a asteptat pe aeroport in Ercan, asa ca a fost un fel de pe cont propriu transport dus intors pina in Cipru de Nord.

Criteriul alegerii

In primul rind pretul foarte bun

Vizitarea unei destinatii mai putin cunoscuta turistilor romani, poate de unii turisti chiar neagreata sau calificata drept zona periculoasa.

Plecare seara din Bucuresti spre Istanbul (Sabiha Gokcen) Dupa aproximativ 2,5 ore mai departe spre Cipru de Nord aeroportul Ercan cu sosire pe aeroport in jurul orei 1 noaptea.

Returul aproximativ ora 14 plecare din Ercan spre Istanbul (Sabiha Gokcen) intrare doar in zona de tranzit si dupa aprox 2 ore alta cursa spre Bucuresti, sosire in jurul orei 17,30.

Diferenta de fus orar, Turcia nu a schimbat ora.

Si la dus si la intors am mers cu Pegasus: flypgs.com/en/?%20gclid=C ... S1IPxoCyH7w_wcB - companie lowcost turceasca.

La sosire pe aeroport in Ercan am fost asteptati de ghid roman, la plecare autocarul ne-a dus la aroport si din nou pina acasa pe cont propriu.

La plecare din Bucuresti erau aprox -8 grade, la sosire noaptea in Ercan erau aprox 8 grade plus. La plecare din Ercan ziua 15 grade, sosire seara la Bucuresti -8 grade.

In Cipru de Nord se poate ajunge si altfel, poate mai simplu sau de ce nu mai complicat.

Cu zbor direct spre Cipru de Sud (UE) Larnaca si de acolo transfer spre Nord.

Cu masina inchiriata costa ceva mai mult fiinca se trece in... zona... cealalta adica in Nord.

Alta varianta cu taxi sau autobuz pina in Nicosia - se trece pe jos vama si mai departe cu masina inchiriata sau autobuz sau taxi.

In sens invers adica cu masina inchiriata in zona de Nord spre Sud e ff scump fiinca greci din Sud nu recunosc Cipru de Nord.

Cipru de Nord denumit de Turcia - Republica Turca a Ciprului de Nord.

Merita sa mergi in Cipru de Nord?

Cu siguranta da, dar daca nu esti amator de vizite in Turcia atunci nu te du acolo cu toate ca aici nu e Turcia. Nu e Turcia dar aici locuitorii acestei zone ce sunt? Tot turci.

Acum vreo citiva ani cam cinci, am scris un articol despre zborul cu avionul in Turcia si unii cititori (scriitori) destul de multi au comentat in sens negativ unii fiind chiar deranjati de felul in care am scris despre zborul cu avionul folosind termeni de genul - ce ne inveti cum sa stam in avion, cum sa ne uitam pe geam, chiar ne crezi retardati? etc etc. sau vrei puncte ca sa avansezi in clasament. Pentru acea perioada a fost un rewiev cu multe notari cu minus. Poate de data asta vor fi mai multe notari cu minus fiinca am scris din nou despre calatoria cu avionul.

Ca sa mergi in vacanta in Cipru in 99% din cazuri se foloseste mijlocul de transport denumit avion. Poate mai mult de 99%.

Cipru de Nord o varianta de concediu interesanta.

Trimis de Nicu in 28.01.17 13:33:00
Validat / Publicat: 28.01.17 17:34:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 5023 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Plecare din Bucuresti, foarte frig

[28.01.17 17:33:00]

Bune, utile recomandări

Mutat în rubrica "Cu avionul în/spre Ciprul de Nord, #CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

adrianaglogo
[02.03.17 23:04:55]

@Nicu: Am fost in decembrie in Ciprul de Nord si am stat multe ore in Istambul. Am studiat tabelul cu orarul de zbor de il stiam pe dinafara! Nu am vazut nicio alta companie in afara de cele turcesti care sa faca legatura intre Ercan si Istambul.

Sunt de acord ca Ciprul de Nord e turcesc dar nu e Turcia! E ceva diferit, ceva inedit. Si eu am fost tot cu o oferta de nerefuzat, nu am regretat, a fost o vacanta reusita.

nicole33
[02.03.17 23:25:06]

Am studiat şi eu problema, fiind tentată de aceeaşi excursie, dar nemulţumită de orarul de zbor dezavantajos.

Din Istanbul la Ercan zboară doar Turkish Airlines, Pegasus, AtlasJet şi Onur Air.

Eu am ales aceeaşi ofertă, dar la un preţ dublu şi în condiţii mai proaste, în sensul că plăteam pentru şapte nopţi, dar beneficiam doar de cinci, prima şi ultima fiind compromise din cauza orarului de zbor, iar din opt zile de sejur rămâneau doar şase. Acceptasem chiar şi aşa, pentru că îmi doream mult să vizitez Ciprul, dar plecarea pentru care mă înscrisesem a fost anulată din cauză că erau prea puţini doritori pentru a se forma grupul. Ghinion.

În consolare, voi petrece o săptămână în plus în Turcia, lăsând Ciprul pentru când va fi să fie.

adrianaglogo