ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2017
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
DEC-2016

Bar Miradouro Ignez - oau, asta da priveliste!

Această cafenea/restaurant se află pe Rua da Restauração, 252, Porto şi am descoperit-o întâmplător după ce ne-am plimbat în Jardim Palácio De Cristal.

Este un atât un punct de belvedere cât şi o cafenea, recent renovată de primăria din Porto.

Barul se afla la jumătatea distanței dintre malurile Douro și Baixa que Mário Pinheiro Torres. Restaurarea a început în 2009 şi a fost terminată pe 11 august 2016. Din nou am avut mare noroc să “dau” peste acest loc fără să ştiu şi fără să vreau.

Locul are o suprafaţă de mai mult de 300 de metri pătrați dar nu toate încăperile sunt deschise încă publicului.

Inițial, punctul de belvedere funcţiona doar cu o terasă și un bar în aer liber. Numai din septembrie, a fost disponibil şi parterul, care funcționează ca o extensie a barului, şi este capabil să găzduiască evenimente de tot felul.

Eu fără să vreau m-am “plimbat” prin toate încăperile pentru că eram în căutarea toaletei, care se afla la parter. Am avut de coborât (pe scări!) vreo 3 etaje. Era să mă pierd la întoarcere.

De curând pe site-ul Librăriei Lello a apărut un articol cu 8 locuri superbe din Porto ce nu trebuiesc ratate, ultimul loc fiind ocupat de acest bar.

De fapt nu este doar bar, pentru că puteţi şi mânca aici. Am văzut că au o grămadă de burgeri şi alte sandwich-uri, precum şi friptura de vită cu rucolă și capere (6 €) sau burger american (7 €).

A fost dragoste la prima vedere când am întâlnit acest loc. Nu numai pentru că m-a făcut să îmi doresc să revin dar şi pentru faptul că am prins o vreme minunată, de plaja de-a dreptul.

Pe 02.12 am stat la această terasă care parcă plutea peste râu, am băut o cafea (1 euro), am admirat râul Douro, m-am bronzat la fata la 25*C şi mai că îmi venea să rămân în maieu. Nu aş fi fost singură, credeţi-mă, lângă noi, 3 englezoaice erau dezbrăcate, cu paharul de vin în mâna şi roşii ca racul. Soarele chiar ardea! La un moment dat mi-a fost frică să nu fac insolaţie! Şi nu, nu glumesc!

Iarna (probabil prin ianuarie-februarie) am înţeles că vor pune nişte calorifere pentru ca turiştii şi localnicii să nu îngheţe şi să se poată bucura în continuare de cea mai frumoasă privelişte asupra oraşului Porto.

Astfel încă, vă recomand cu căldură acest bar, nu doar pentru a consuma o cafea dar şi pentru a vă bucura de o privelişte deosebită.

Trimis de GabrielaG in 24.01.17 16:04:26
Validat / Publicat: 24.01.17 18:41:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 1674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cu un zoom bun o poza frumoasa

[24.01.17 18:49:35]

@GabrielaG: Start vot! Este atat de bine sa dai peste un loc placut unde sa mananci, si daca mai ai parte si de vreme frumoasa si un peisaj superb e cu atat mai bine. Cat despre cele 3 englezoaice oare de la ce erau rosii, de la vin sau de la soare, ca la ele nu ma mir de nimic. Am povestit aici pe sait despre un restaurant din Budapesta, Trofea, unde la pranz mananci si bei orice cu aproximativ 13 euro, timp de max 2 ore. Cat am stat noi in local erau 2 englezoaice care il vrajeau pe un tip si beau sampanie cu suc, de mancat nu au luat nimic cat am stat noi acolo (mai mult de o ora, ca si noi eram vreo 7 pusi pe distractie deci am stat cele 2 ore) dar erau deja la a treia sticla de sampanie, si deveniseta asa de gurese si colorate in obraji.

Felicitari, votat cu mare drag.

Dan&Ema
[24.01.17 20:07:48]

@GabrielaG: Faina privelistea, da! felicitari!

Yersinia Pestis
[24.01.17 22:09:54]

Iacă, făcui și io o faptă bună:votai și acordai SB! Dacă mai ajut vreo trei bătrânele să treacă strada și salvez o balenă albastră de la moarte, probabil că Doamne-Doamne, la o adică, o să mă lase să văd gardul Raiului. Pe dinafară, din păcate!

Revenind la review-ul tău, uite că am și eu dreptate: uneori norocul este cel mai deștept planificator! Poți să-ți faci calcule peste calcule, când e să fie invers de cum vrei tu, când ajungi la fața locului, îți dă cu zecimale! Sau, cazul tău, poți să găsești, întâmplător, o cafenea care se dovedește a fi peste tot ceea ce doreai tu, inițial!

Doamne, am scris un ecou mai lung decât review-ul tău, scuză-mă!

[25.01.17 12:07:29]

@mishu: Sa stii ca a fost un loc splendid, nici nu ma asteptam sa gasesc un bar cu o priveliste atat de frumoasa.

Englezoaicele erau rosii atat de la soare cat si de la bautura, clar ))

Multumesc

[25.01.17 12:10:45]

@Yersinia pestis: Haideti ca nu a fost chiar atat de lung ecoul dvs... si oricum a fost interesant ce ati scris

Multumesc ptr fapta buna ))

Si eu consider ca uneori sau de cele mai multe ori la o vacanta reusita contribuie si norocul. Nu aveam de unde sa stiu de acest loc si chiar daca il cautam pe internet si incercam special sa ajung acolo nu cred ca l-as fi gasit.

Mie imi place sa ma las purtata pe "aripile vantului" si sa descopar un oras acolo unde ma poarta pasii.

[25.01.17 12:14:27]

@Dan&Ema: Multumesc mult... inca ma gandesc si suspin cand imi aduc aminte de acea priveliste, de cafeaua buna savurata acolo si de soarele care imi ardea obrajii...

Dan&Ema, GabrielaG, mishu, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Porto?: