Am fost în Havana

înscris/ă în 18.01.17
JAN-2017

Cuba - partea 2

Urmare de aici

Si ca sa inchei cu primele impresii, pot sa spun cu certitudine, ca Havana si Cuba 2017, sunt o dovada vie a falimentului unei utopii, a unei indoctrinari si manipulari sistematice de zeci de ani, un ultim tablou viu a unei epoci pe cale de disparitie.

Dar sa revenim. o sa va povestesc strict impresiile mele. La sosire, aeroportul din Havana, zona sosiri, o incinta mica si austera, doua benzi de primire a bagajelor. Formalitati simple, o gramada de cubaneze in uniforma, plimbandu-se de colo pana colo, toate cu fuste scurte si ciorapi cu plasa. A durat circa o ora si un pic pana am iesit din aeroport.

Drumul pana in oras cam 30 minute, nimic spectaculos, case darapanate, masini din alt secol, carute... Am avut cazare la hotelul Habana Panorama, in cartierul Miramar, pe malul oceanului. In vecinatate alte 2-3 hoteluri, Melia, Triton... Referitor la cazare, hotelurile in Havana sunt foarte scumpe si nu se ridica la nivelul de stele afisat... Ne-am gandit initial sa incercam o experienta de a ne caza la localnici, dar dupa ce am vizualizat ofertele, am renuntat. Si cred ca am facut bine. Hotelul, luat prin agentie, a costat 245 euro pe noapte, la receptie era afisat 324 euro pe noapte, era corect un hotel de trei stele.

Receptia si intrarea, lobby-ul, erau in regula, camerele erau mari dar cu mobilier vechi, vechi, vechi. Avea o piscina acceptabila, micul dejun era ok. Referitor la mese, citisem inainte sa plec, ca daca nu trebuie sa te astepti la o bucatarie prea bogata si sofisticata, in schimb fructele si pestele si fructele de mare, abunda. Nu este asa, nici la acest hotel, nici la Melia Marina din Varadero -si era hotel de 5 stele-acest lucru nu s-a adeverit. Ca fructe erau doar papaia, pepene rosu, de multe ori insuficient si ananas, care insa nu era comestibil, find necopt. pestele era ceva ciudat, nu prea avea gust, crevetii se vedea clar ca erau decongelati. Nu m-a deranjat acest lucru, nu sunt asa pretentios la mancare, va povestesc doar cum a fost...

Acum cateva generalitati: moneda, este CUC, un euro egal un CUC. Se schimba la hotel. Internet, doar in anumite locatii, de regula la hotel, trebuie sa cumperi o cartela. O cartela costa doi CUC si are o ora de utilizare. De multe ori insa, ai surpriza sa nu te poti conecta. Dar esti in vacanta, n-ai venit pana aici ca sa stai pe net.

Transportul de la hotel in centru, cu taxi. 10-15 CUC, depinde cum te intelegiTaxi, de toate felurile, oficiale, galbene, masini in general noi, apoi masini americane de peste 50 de ani si in sfarsit masini rusesti, multe Lada si Moskvich.

Am stat in Havana 4 nopti, trei zile si jumatate, din care o zi am consacrat-o unei excursii la Vinales... Nu am sa va descriu monumentele, nu am sa vb despre istoria lor, o fac ghidurile mult mai bine. Havana nu trebuie descrisa, trebuie vazuta si traita. M-am plimbat pe strazi, am privit alaturarea de cladiri si palate abandonate sau restaurate, unele de o frumusete uluitoare, m-am gandit cum trbuie sa fi aratat acum 50 de ani si cum vor arata peste cativa ani. Piata Catedralei, Piata Armelor, cladirea Capitoliu, Passeo del Prado, Malecon, Ombisco, cladirea teatrului, Cladirea Bacardi, Bulevardul nr 5 ,,dar mai ales palatele coloniale restaurate, cu curtile interioare de o frumusete unica, fac din Havana ceva cu totul si cu totul de neuitat.

Dar aceasta colectie de istorie si vestigii, de amintiri si de sperante, n-ar avea niciun farmec, daca n-ar fi oamenii. Cubanezele si cubanezii, care in ciuda lipsurilor, in ciuda izolarii, sunt zambitori, sunt veseli, canta si spera. Strazile sunt pline de ei, muzica se aude de peste tot, la orice ora, spectacole stradale, fete dansand pe picioroange, artisti care ti fac pe loc portretul, vanzatori ambulanti, o multime de magazine care vand suveniruri, in general sepci si tricouri cu CHE Guevara, magazine de tablouri, din pacate cam cu acelasi subiect, masini de epoca, cladiri si Che, la preturi destul de mari, cam 100 CUC, barulete, restaurante si cafenele. Si muzica, muzica, muzica.

Ce am facut noi in Havana. Un tur intr-o masina americana, Visinie, decapotabila, un Chevrollet de vreo 50 de ani, cu carburator de Lada si care mirosea groaznic a benzina. 2 ore de plimbare au costat 70 de euro. Dar a fost frumos.

Am vazut cel mai batran copac din cuba, cel mai mare cimitir din america de sud, Colon, statuia lui Isus, ne-am plimbat pe strazi si bulevarde, pe Malecon, in port, am facut poze, a meritat banii.

Am fost pe urmele lui Hemingway. Am fost la Bodeguida del Medio, un bar micut. unde si-a petrecut multe zile si seri, acum plin de turisti, atat inauntru cat si in fata, cu un mic restaurant sus, cu muzica si coctailuri, am fost la Floridita, alt loc celebru, vechi de peste o suta de ani, unde in spatele unui bar hollyudian, barmani in veste rosii servesc non stop minunatele coctailuri cubaneze si o formatie de fete facea o atmosfera de a dreptul tropicala, la hotelul Ambos Mundos, unde a scris o mare parte a cartii Pentru cine bat clopotele? si unde pt 5 cuc, poti vedea camera in care a locuit, hotelul are si un bar pe terasa, de vizitat ziua, pentru a putea vedea privelistea inconjuratoare, am urcat la barul de pe terasa hotelului Saratoga, vis a vis de Capitoliu, de unde ai o imagine superba asupra pietei libertatii si Passeo del Prado, am fost in gradina celebrului hotel National, o gradina superba deasupra Atlanticului, unde cufundat in fotolii uriase, poti savura un coctail si visa la cum arata acest hotel pe vremea cand oaspetii sai erau Meyer Lanski si lucky Luciano...

Apropos de coctailuri, toate costa intre 2 si 5 CUC. De exemplu, la Saratoga si National, costau 5 CUC. (va urma)

Impresii încărcate de almarina in 18.01.2017 12:32:54

Validat / Publicat: 18.01.17 13:22:14

• A fost prima sa vizită/vacanţă în CUBA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (almarina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  20450 PMA (din 23 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de almarina? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[18.01.17 13:08:29]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Am fost în Havana, Havana" (deja existentă pe sait)

-----------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 25&ridAnt=75887

- adri-nico
[18.01.17 16:03:34]

Bine ca Va Urma, ca altfel era sa ma ridic nesatula. (de citit).

Cam citi CUCi ati cheltuit cu totul pe aceasta excursie? Mi se pare, totusi, cam scumpisoara fata de ceea ce am vazut eu in oferte. Cam cu 1000 de euro. persoana poti face o excursie de 7 zile cu avion, cazare si all inclusive.

Si ca sa pleci in tarile calde si sa maninc ananas necopt, asta e curat ghinion!

- krisstinna
[18.01.17 19:39:26]

@almarina: Cuc și Colon! Foarte amuzant. Dacă puneai și poze era minunat.

Cam scumpă această destinație, sau poate mi se pare mie :D

- nicole33
[18.01.17 20:52:06]

@almarina:

Foarte corect, dar, până să ajungem acolo, ne-am fi bucurat şi noi să vedem Havana prin ochii tăi măcar în câteva poze.

Nu ar fi fost mai plăcut dacă alocai mai puţine zile Havanei şi mai multe ca sejur?

[18.01.17 21:32:37]

@almarina:

Am avut cazare la hotelul Habana Panorama, in cartierul Miramar,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Cuba - partea 3 (Jan.2017) - punctaj satisfactie: 8.00 (scris in 18.01.17 de almarina din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Cuba - partea I (Jan.2017) - punctaj satisfactie: 8.00 (scris in 18.01.17 de almarina din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Havana (Nov.2016) - punctaj satisfactie: 6.88 (scris in 15.01.17 de trav3licious din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]
  • Cu un pas înaintea lui Obama (partea a doua) (Jan.2016) - punctaj satisfactie: 9.88 (scris in 27.03.16 de Lila Mo din CLUJ-NAPOCA) - RECOMANDĂ
  • Cu un pas înaintea lui Obama (Jan.2016) - punctaj satisfactie: 9.75 (scris in 25.03.16 de Lila Mo din CLUJ-NAPOCA) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]
  • 6 luni in Cuba (Oct.2015) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 22.08.16 de cian din MONTREAL) - NU RECOMANDĂ
  • Para Siempre La Habana (Mar.2015) - punctaj satisfactie: 9.75 (scris in 11.06.15 de zake din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ

• Vezi MG AFA pentru această destinaţie
  • INFO: