Am fost în Havana

DIN bucuresti
înscris/ă în 18.01.17
JAN-2017

Cuba - partea I

De vreo zece ani, de revelion, ne urcam in avion si plecam spre o destinatie mai calda. anul acesta am lasat totul pentru ultimul moment, era decembrie si nu stabilisem nimic... Intr-o seara, navigand pe internet, am descoperit oferta lui Turkish Airlines pt Havana. Practic, prima cursa era pe 20 decembrie, daca mai tin minte. Find primele zboruri, erau niste oferte foarte bune, am gasit bilete cu 690 de euro, nu am mai stat pr ganduri, le-am luat...

Am luat bilete de pe 26 decembrie pana pe 8 ianuarie, initial, am vrut sa facem si o escapada de cateva zile la Miami, stiind ca s-au introdus zboruri de la Miami la Havana, dar am avut surpriza sa constatam ca nu se poate zbura, sunt 12 reguli pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a putea calatori din Cuba in State si retur, nu ne calificam. Am intrecat la ambasade, cubaneza si americana, am sunat in state, raspunsul a fost acelasi, nu se poate face turism din si prin USA spre Cuba.

Asta a fost, asa ca am avut la dispozitie 13 zile doar pt Cuba. Deci pe 26 decembrie, am plecat. Mai intai, cateva cuvinte despre Turkish Airlines. Nu degeaba e compania nr 1 din Europa... Avionul spre Istambul, nou nout, ecrane in fiecare scaun, desi calatoria dureaza doar o ora. La istambul, deoarece intervalul dintre zboruri era mare, compania a oferit gratuit un tur de oras si o cina.

In avionul spre havana, durata zbor 13 ore, papuci, ciorapi, masca ochi, periuta si pasta de dinti. Plus o servire ireprosabila. Si ca sa inchei cu zborurile, la plecare pe 8 ianuarie, din cauza conditiilor de la Istambul, avionul nu a mai venit. Ner-am prezentat la ora de imbarcare, stiind acest lucru si asteptand sa vedem cum se va rezolva. Si s-a rezolvat rapid, oficialii turkish de la Havana, s-au ocupat de fiecare caz si le au rezolvat. Noua ne-au gasit bileye pe KLM si am ajuns la Bucuresti cu 7 ore mai devreme

Acum despre Cuba. Cand a murit Castro, am citit comentariile diversilor lideri. Elogioase din partea celor francez, spaniol, chiar Obama si normale dinspre Rusia, China. Doar Trump in stilul caracteristic, a scris ca a murit un dictatot brutal, care si a oprimat poporu. La vremea lecturarii acestor comentarii, m-am gandit ca inca o data Trump a luat o pe aratura. Dar...

Inainte de a va impartasi impresiile mele despre ce mi-a placut in Cuba, vreau sa va descriu cateva realitati cotidiene. Salariu mediu in Cuba e de circa 40 dolari pe luna. Imaginati-va ca in cele 4 zile petrecute la Havana, nu am vazut magazine de haine, de incaltaminte, de alimente, aproape de niciun fel. Pur si simplu nu exista. Ici, colo ceva f mic, cu cateva produse. am intrat intr-an asa zis magazi, am vrut sa cumpar zahar, in tara trestiei de zahar, nu era, doar rom si ceva napolitane. Ca sa fiu corect, am vazut si un magazin Adidas si unul United Colours of Bennetton, dar numai pe valuta si cu obiecte putine, foarte vechi si doar anumite numere... Nu am vazut magazine de carne, mezeluri sau branzeturi, nu am vazut magazine de fructe. In comparatie cu oferta de produse alimentare si nealimentare din Havana 2017, Bucuresti 1989 era un Eldorado si stiu ce vorbesc.

Ce frapeaza iar in Havana, sunt sutele de locuinte, pe vremuri-adica cu 50 de ani in urma-adevarate bijuterii de arhitectura, abandonate, zabrelite, fara geamuri si usi, multe doar cu peretii exteriorisi nu poti sa nu te gandesti cum au fost lasate in aceasta stare de degradare, peste 50 de ani... De a lungul oceanului, pe bulevardu l Malecon ,,o esplanada lunga de kilometri, alte zeci de case si mici blocuri, privesc prin gaurile care canva au fost geamuri, in zare, undeva, unde la circa 180 de kilometri e o alta lume, (key West), o lume care poate in cativa ani va ajunge si aici si va reda bulevardului splendoarea de alta data-( va urma )

Impresii încărcate de almarina in 18.01.2017 01:14:46

Validat / Publicat: 18.01.17 06:33:22

• A fost prima sa vizită/vacanţă în CUBA
VIZUALIZĂRI: 2007

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (almarina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  27200 PMA (din 33 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de almarina? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[18.01.17 06:30:31]

@almarina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 25&ridAnt=75882

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Am fost în Havana, Havana" (deja existentă pe sait)

- adri-nico
[18.01.17 15:53:35]

Bun venit! Si foarte frumos articol. Daca erau si niste poze, era perfect. Dar chiar si asa, cu ajutorul imaginatiei, am putut realiza putin din cele traite de dumneavoastra.

Ma mut la partea a doua.

- adrianaglogo
[19.01.17 10:43:06]

@almarina: Uite asa am fost si in Cuba. Intr/ o scurta pauza de la munca. Stiu ce fac in urmatoarea pauza: citesc continuarea.

• Cuba - partea 3 (Jan.2017) - punctaj satisfactie: 8.00 (scris in 18.01.17 de almarina din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Cuba - partea 2 (Jan.2017) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 18.01.17 de almarina din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Havana (Nov.2016) - punctaj satisfactie: 6.88 (scris in 15.01.17 de trav3licious din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]
  • Cu un pas înaintea lui Obama (partea a doua) (Jan.2016) - punctaj satisfactie: 9.88 (scris in 27.03.16 de Lila Mo din CLUJ-NAPOCA) - RECOMANDĂ
  • Cu un pas înaintea lui Obama (Jan.2016) - punctaj satisfactie: 9.75 (scris in 25.03.16 de Lila Mo din CLUJ-NAPOCA) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]
  • 6 luni in Cuba (Oct.2015) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 22.08.16 de cian din MONTREAL) - NU RECOMANDĂ
  • Para Siempre La Habana (Mar.2015) - punctaj satisfactie: 9.75 (scris in 11.06.15 de zake din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ

• Vezi MG AFA pentru această destinaţie
  • INFO: