ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2017
ÎNSCRIS: 03.09.11
DEC-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 19 si 8

Terapie cu zapada la Vatra Dornei

Dupa cum v-am mai spus, eu sint o alta specie de vertebrate care nu sufera sarbatorile asa ca am hotarit ca sa o "stergem" de-acasa si sa fugim la zapada. Dar de unde zapada? Ca pe la noi stralucea un soare care iti ardea pielea... asa ca il aud pe sot ca zice:Vrei sa mergem la Vatra Dornei sau la Cimpulung? Ai mai fost pe-acolo? / Nu, n-am mai fost asa ca vezi unde gasesti locuri.

Bineinteles ca era miercuri spre joi... (vorba cintecului... cum care cintec? Pleaca! Na, ca si asta era in ton cu sentimentele mele...

Era miercuri spre joi,
Ma iubeai pan' la cer si inapoi,
Doua nopti mai tarziu,
Nu puteam sa zbor sau sa mai fiu.

Si-asa ca vineri pe la prinz, am umplut masina pina la maxim cu haine, merinde, cadouri si costum de Mos, farase pentru zapada... si-am purces la drum impreuna cu cei mai mici copii ai mei. Rezervase 3 nopti la un hotel al armatei cu interventii pe la sefie. Pai unde sa mai gasesti locuri cu 2 zile inainte de Craciun?

Drumul a fost lung, lung de tot. Daca in prima parte soarele mi-a ars fata (si-am zis mereu ca sa las in masina o crema de protectie...), cea de-a doua parte a fost intunecata. Nu am vazut nimic din frumosul peisaj. Si nici zapada. Mai, am mers noi o juma' de tara ca sa ne tirim cu fundurile pe uscat? Cind am intrat in Vatra Dornei, am gasit zapada presarata precum zaharul pudra peste cornulete. Buna si aia. Am debarcat bagajele in cele doua camere, am facut un picknic sa ne potolim foamea si apoi am intrat sub paturi pentru somn. Ca era miezul noptii. Caloriferele erau calde cind am ajuns noi, insa, se pare ca tocmai atunci le inchisesera ca pina dimineata nu am scos un virf de deget de pe sub paturi. Paturile lor si paturile noastre. Am luat de-acasa ca sa fie. Pe al' mic in bagasem intr-un sac de dormit (in care sotul cica a dormit la minus 20 de grade) si lui cica ii fusese frig.

Dimineata am constatat ca e deprimant. Era prea frig ca sa ne relaxam. Hai sa platim cazarea si sa plecam. / Unde sa plecam? / Nu stiu, la bunicul, n-o avea el conditii de hotel dar sint sigura ca are caldura in casuta de la poalele padurii...

Zis si facut, coborim cu tot cazarmamentul in holul de la recpetie, doamna se mira ca plecam asa de repede... ii spun ca n-am gasit apa calda sa fac dus si eu nu pot tine un copil in frigul din camera. / Pai nu stiti ca apa si caldura e cu program? De la 7 la 8? / Hai, nu zau! Ne-am sculat la 9 si clantaneam... asa ca platim si vedem incotro o luam cu ochii. Dar, va rog, e ceva de vizitat pe aici? / Cum sa nu!? E pirtia de schi in fata, e parcul Veverita unde puteti intilni veverite. (ma gindeam ca ele hiberneaza sau sint ascunse de frig) e si Oraselul Copiilor...

Am lasat masina in parcare, am luat o sticla cu apa si farasele pentru derdelus. Am plecat fara prea mari sperante insa la nici 200 de metri am ajuns in fata parcului. Am gasit un dimb si ne-am dat pe derdelus apoi vedeam oameni echipati pentru zapada ca mergeau tot mai sus asa ca ne-am tinut dupa ei si am ajuns la pirtie. Acolo, veselie mare! Copii galagiosi si fericiti... chioscuri cu saniute de inchiriat, colaci pentru zapada (10 lei 30 min), schiuri si alte echipamente. Noi fiind dotati cu sculele noastre ne-am dus direct pe derdelus si ne-am dat pina a ajuns zapada in izmene... ca doar nu credeti voi ca fundurile noatre au stat fix pe farasele alea... ;)

Dupa ce ne-am saturat si mai ales am inghetat, am hotarit ca trebuie sa ne retragem. In parc erau niste chiosculete rotunde. Curiosi fiind, ne-am apropiat sa vedem si noi ce se afla inauntru. Unul era pentru inchiriat patine iar altul era un cafe bar. Hai sa intram sa bem un ceai cald si sa ne incalzim. Nu era cine stie ce frumusete de bar dar era atit de intim si de calduros incit am petrecut cu placere vreo 30 de minute la o cana de ceai si mai ales, la gura sobei. Soba a mai fost buna si pentru a ne usca manusile si chiar sosetele. ;) Preturile din bar sint foarte mici. Pentru o cafea si 3 ceaiuri am platit 10 lei. Cind ne-am incalzit suficient, am pornit catre masina, nu inainte de a admira Izvorul Sentinela. O cladire care parea ca face parte din decorul Oraselului Copiilor, insa, cind m-am apropiat, mi-am dat seama ca e mai mult de atit. Desi era restaurata, mi-am dat seama ca e o cladire veche.

La ora cind m-am apucat de acest articol, la tvr1 se difuzeaza emisiunea Gari de Poveste, unde subiectul zilei de azi este Vatra Dornei cu Gara, Palatul Comunal, Cazinoul, Baile temale si Izvorul Sentinela.

De aici am aflat ca acest Izvor a fost amenajat de un inginer al minelor Iacobeni in 1897 si daca prima data a purtat numele unui ministru al agriculturii de pe vremea aceea, romanii dorneni constituiti in Societatea culturala patriotica Sentinela au schimbat numele in Izvorul Sentinela.

Exista si o legenda care spune ca Dragos Voda, intemeietorul Moldovei,ar fi iubit o fata de cioban care locuia in zona,pe nume Dorina, si pe care a ucis-o din greseala. In amintirea ei a decis ca apa linga care s-a petrecut aceasta tragedie sa poarte numele fetei.

Am mai aflat ca acea cladire frumoasa din apropiere si care este intr-o paragina de nedescris (cel putin la exterior) este Cazinoul, care, in stapinirea cui credeti ca se afla acum? Arhiepiscopia Sucevei si a Radautiului! Adica este in stapinirea Bisericii si din aceasta cauza cei care au cerut fonduri pentru restaurarea intregii statiuni Vatra Dornei, nu se pot atinge de acest fost falnic obiectiv. Pe vremurile stravechi cind stapinirea austriaca avea nevoie de cineva ca sa administreze aceste cladiri, nedorind sa trimita un ambasador pentru a gestiona un mic satuc asa cum era Vatra Dornei pe acele timpuri, a trecut toate acestea in administratia bisericii. In anul 2004, cind s-a facut transcrierea cartii funciare de la Cernauti la Suceava,in loc de "in administrarea", s-a trecut "in proprietatea" astfel ca din noiembrie 2004 (inainte de alegeri) a aparut o hotarire de guvern in care se specifica cum ca acele mii hectare de padure si citeva parcele care scriptic nu insemnau mare lucru ,au trecut in prorietatea bisericii, insa cind s-au facut identificarea in teren, s-a descoperit ca printre ele era si cladirea Cazinoului.

Ce am mai retinut din emisiune este ca Baile Termale au fost renovate in intregime si nu s-a intervenit nici la exterior si nici la interior cu vopseluri in culori alt fel decit cele initiale. Probabil ca nu m-am plimbat pe strada pe care se aflau aceste cladiri ca le-as fi retinut, la cit de frumos aratau in emisiunea de la tv. Numai ca pe fatada cladirii erau tot felul de firme cum ar fi "Farmacie", "Internet Cafe" si altele... care cam faceau nota discordanta cu arhitectura

Abia pe drumul de la intoarcere am vazut cit de frumos a fost peisajul pe care nu l-am putut admira si la venire din cauza intunericului. A fost frumos si noaptea ca incepind de la Adjud, am prins luminitele aprinse in toate localitatile prin care am trecut si cred ca unele de prin Gura Humorului si imprejurimi erau chiar unice.

Cu siguranta ca Vatra Dornei e o zona care merita vizitata atit vara cit si iarna. Recomand!

Aaaa,si nu uitati! Daca veniti in zona sa aveti la voi ceva de rontait si de daruit veveritelor. Erau atit de frumoase si de prietenoase! O sa vedeti in poze.

Trimis de adri-nico in 03.01.17 15:19:38
Validat / Publicat: 03.01.17 18:25:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI.

VIZUALIZĂRI: 2370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 veverita a primit ceva de rontait

crismis
[03.01.17 18:39:04]

@adri-nico: Uau! Ce repede a functionat! "Povesteste, povesteste!... " Ai dreptate, "iarna nu-i ca vara"! Dar pot sa jur ca era o apa curgatoare, cu tot cu ratuste si cu bobocei... P17 m-a induiosat maxim! Iti vine sa intinzi mana si sa-i faci gadi la piciorusul ala gol!

[03.01.17 18:56:47]

@crismis: Aproape ca uitasem sa scriu!!! da, merci pentru imbold! Si a mai functionat si faza cu emisiunea... ca altfel era cam searbad articolul meu.

Da, desi nu e poza pentru articol, m-am gindit ca trebuie sa vedeti din ce cani se bea ceaiul.

maria55 †
[03.01.17 19:18:13]

@adri-nico: in urma cu vreo doi ani, tot in decembrie, tot la acel bar unde si noi ne-am simtit bine, langa aceeasi soba, am baut o cafea... si tot 3 ron era! Am stat la Hotel Calimani si de data asta diferit de voi, noi, am stat mai mult cu usa de la balcon deschisa, atat era de cald. In rest, Vatra Dornei este o statiune frumi... daca mai ai si zapada, totul poate fi perfect! Telescaunul? Nu pomenisi nimic... nu l-ati incrrcat? Noi da, am fost sus la csbana unde o cafea nu a mai fost 3 ron????????????????

[03.01.17 19:58:03]

@maria55: Ce telescaun, soro??? Noi ne-am trezit inghetati gata si tu vorbesti de plimbare cu telescaunul?

Oricum, imi e frica si copiilor la fel.

krisstinna
[03.01.17 20:58:21]

@adri-nico: Nu pot să cred! În bar v-ați pus șosetele la uscat?

Pozele sunt frumoase, iar cea cu Moș Crăcilă care are pomul între picioare e haioasă

[03.01.17 21:11:30]

@krisstinna: Nu mai ride in hohote... ca nu erau sosetele noastre ci cele ale baiatului. Avea picioarele inghetate bocna si cu toata frectionarea mea, a avut nevoie si de caldura sobei. El e mai rebegit din fire.

Cit despre Mos... n-am observat pina nu mi-ai atras tu atentia.

(apropos, azinoapte il intrebam pe sotul tau daca il cheama dionisie ,in vis,desigur!)

mogly
[03.01.17 21:28:32]

@adri-nico: Draga mea ati luat o gura de aer, v-ati relaxat putin, ati tras in piept aerul proaspat de munte, v-ati incantat ochii cu peisaje sublime si cel mai important ati fost impreuna.

Va doresc un An Nou Fercit plin de sanatate, bucurii si tot ce e mai bun si mai frumos!

[03.01.17 21:33:17]

@mogly: Multumim frumos! Nu ne-a ajutat prea mult, din pacate!

elviramvio
[03.01.17 21:56:21]

@adri-nico:

Fain, sa va fie de bine cum se zice, "nevertebrata speciala"!

Da, poza 18 arata bine dar "marianele" - asa le strigau acum 30 de ani cand mergeam cu fecioru' - sunt minunate. Atunci mergeam doar cu nuci pe care le ciocneam si gata hoatele de veverite!

Frumos articol, mi-ai amintit de niste ani cand inghetam bocna in tren pana acolo dar vacanta era frumoasa... mai ales cand, pe sanie, am deranjat un pom ratacit nu stiu cum chiar in calea mea!!!

cristina47*
[03.01.17 21:59:17]

La multi ani! Citit si votat cu placere articolul. Mi-a reamintit de vremuri frumoase petrecute la Vatra Dornei: verile cand ma conversam in parc cu veveritele. Ultima data am fost la Hotel Bradul si a fost minunat. Iarna. Era un restaurant dragut in parc, cu program folcloric. M-a amuzat si mi-a placut grupul acela mic de rapsozi. Mai exista?

Si pana la urma, ce-ati facut? Ati mai ramas la acel hotel? Sau v-ati dus la bunicul? Poate povestiti urmarea...

krisstinna
[03.01.17 22:08:10]

@adri-nico: Da, da, da... în vis! Mă ucideți voi cu FB! Eu NU am si nu imi doresc. Deci: nu sunt eu! Raspuns afirmativ

[03.01.17 22:08:46]

@cristina47: Of, urmarea nu prea e de povestit in articol. Poate la filozofari... Ce ziceti? Sa ma apuc de scris? O sa va trezesc amintiri lacrimogene celor care ati avut bunici si carora va e dor de ei... Eu am un bunic special care e "vedeta" pe Afa...

In parc, in fata Cazinoului, era amenajat un fel de tirg de Craciun, insa cind noi plecam din zona atunci porneau si cei de acolo focurile la gratarele cu mici, deschideau casutele... Ah, muzica!!! DA!!! Mi-am amintit de o muzica minunata pe care am inregistrat-o putin intr-un filmulet. Dar nu era de la taraf ci de la niste boxe. Si da, era si o scena. Probabil ca ari fi fost si formatie dar noi a trebuit sa plecam.

@ Elvira, nevertebrata iti multumeste pentru urari! N-am citit nimic inainte de a pleca asa ca n-am stiut de veverite. De altfel, portbagajul era plin ochi cu prajituri, cornulete si alte chestii de rontait cu care puteam atrage Marianele! N-am avut in ruxac decit sticla cu apa, ca sa nu ne incomodeze la derdelus.

[03.01.17 22:10:58]

@krisstinna: Jur ca in vis!!!

elviramvio
[03.01.17 22:15:23]

@adri-nico:

taie si tu "ne" si iarta greseala, tusesc de aseara ca vertebratul urecheat asa ca am gresit. Si nu-ti fa multe griji, astea sunt veverite de fite, prin tineretea mea traiau "bio"!

[03.01.17 22:26:47]

@elviramvio: stai linistita, surato, ca io stiu ce am scris si cum ma vad in oglinda.

si daca veveritele-s fitoase, oare sa nu rontaie un cornulet cu rahat?

adri-nico, crismis, cristina47*, elviramvio, maria55, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Vatra Dornei și împrejurimile: