ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2010
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
NOV-2006
team-building

Un hotel excelent, clasa business

Hotelul a fost rezervat de catre firma, cu ceva vreme inainte de sosirea noastra acolo; cred ca a fost ales pentru apropierea de Gara de Nord din Bruxelles. De ce?

Hmmm... destul de simplu: pentru ca pentru a ajunge la Luxemburg, a trebuit sa trecem si prin capitala Belgiei, neavand la acea data o legatura aeriana directa. Asa, am sosit in Bruxelles de unde am plecat cu trenul direct la Luxemburg, iar la intoarcere trebuia sa inoptam in Bruxelles, pentru ca avionul nostru pleca la o ora suficient de matinala incat sa nu-l putem prinde daca am fi plecat tot direct (ca la sosire) din Luxemburg. Si iata-ne pe noi, 3 colegi cu valizele pe peronul garii din Luxemburg, seara. Pe internet vazusem ca avem un tren expres care ar fi ajuns la Bruxelles pe la ora 19: oo, lasandu-ne cateva ore libere sa vedem o "feliuta" si din acest oras. Dar... surprize, surprize! Intram noi in gara, pe panoul "de onoare" scria ca trenul nostru urma sa plece cam peste un sfert de ora de la linia 1; mergem acolo... mmmm... ? ! ? un tren gen automotor? ! nu mi-am facut prea multe griji insa si ne urcam. Ei, de aici incepu 'aventura': cu doar 5 minute inainte de ora H, trenul porneste! Imediat apare o controloare si o intreb: "trenuletu' asta al tau, merge la Bruxelles? " ce credeti ca raspunde? normal: "NU! " eiiii, atunci, ce facem? "Pai, (zice ea) coborati la prima, schimbati peronul, peste 20' vine un alt tren local care va readuce la Luxemburg si plecati cu urmatorul tren spre Belgia"... Excelent! si uite-asa se duse *&^%$€ microexcursia planuita pentru seara la Bruxelles. Chestia cu trenul asta era ca in alea 5' cat mai era pana sa plece trenul cel bun, astia expediau un tren, bagau altul la peron, urcau calatori in el si pleca la timp! Asadar, coboram din 'naveta', urmam indicatiile si ajungem intr-un tarziu (pe la miezul noptii) la hotel. De la gara, am mers pe jos pana la el. Asta e marele avantaj de care vorbeam la inceput. In 10' ajungi la/de la gara.

Despre hotel... ce pot sa spun? notele cred ca vorbesc de la sine. O camera mare (lucru rar pe la hoteluri, chiar si la 4*) cu un pat cat era camera hotelului din Luxemburg! Televizor cu nu stiu cate canale, in sistem digital (inclusiv canale "Pay per view"! ), o masa cu vreo 2 fotolii, un birou, cele 2 noptiere standard si eternul sifonier completau mobilierul din dotare. Acolo am vazut si un episod din "Prison break", cu cativa ani inainte sa apara si la noi...

Baia mare, cu cada, uscator de par, prosoape si toate cosmeticalele necesare calatorului grabit. Aveau chiar si apa calda!

Ba si caldura era! Dupa ce am luat o mica gustare din "ghiozdan" si dupa ce m-am linistit dupa nedorita aventura si am mai urmarit ceva pe la TV, m-am lasat furat de somn. Nimic deosebit pe partea asta; totul a decurs normal, mai putin trezirea fortata la o ora prea matinala pentru gustul meu. Din fericire, se deschisese bufetul pentru micul dejun. Am spus mic? Am gresit!!! nu era mic de loc! Erau acolo toate bunatatile din lume, in cantitati indestulatoare si de o calitate ireprosabila. Pentru cei care au fost la intalnirea "AFA" de la Piatra Mare, si au apucat tot ce era initial acolo pentru micul dejun, ar trebui sa inmulteasca totul cam cu 3 si vor sti ce pot gasi la acest hotel...

Bagajele erau stranse, asa ca dupa ce am papat, le-am insfacat de manere si am plecat spre aeroport (de la gara, evident! ) si de acolo spre casa.

Pacat. Asta chiar a fost un hotel unde m-am simtit ca un adevarat om, tratat si primit ca atare.

Il recomand calduros, desi pretul nu este deloc mic (era ceva peste 100€ pe noaptea de cazare in regim single! ), dar merita fiecare banut platit (chiar daca de firma! )

Trimis de Dragoș_MD in 20.03.10 23:39:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: Luxemburg

VIZUALIZĂRI: 1707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Din pacate, e singura poza facuta atunci, la ora tarzie cand am ajuns: Hotelul, vazut cum se vine spre el dinspre Gare du Nord.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.50 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [20.03.10 23:53:22]

Si eu am trait o experienta asemanatoare la Haydar Pasa in Istanbul, cand trebuia sa luam un tren pentru Izmit. Aventuri, dar vor face obiectul altor impresii. Pana atunci un vot din partea mea.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [21.03.10 00:05:30]

pozele de aici sunt facute cu ocazia aceleiasi 'vizite'

piti
    [21.03.10 00:09:44]

Ca tot suntem prin zona, hotel Novotel din Luxembourg ofera aceleasi servicii de calitate, masa si cazare cu tarif pe masura (110 euro/noapte).

Am zburat Timisoara-Luxembourg cu escala la Frankfurt a M. si la sosire constat ca mi-au pierdut bagajele. M-au apucat transpiratiile. Mare mi-a fost surpriza sa constat a doua zi seara la intoarcere in camera, pe pat bagajul ma astepta. Eu unul ma impacasem cu gandul pierderii deja.

[21.03.10 15:22:22]

am atasat aceasta melodie, dar putem schimba oricand!

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [21.03.10 15:31:29]

merci, (web)maitre! c'est bien!

piti
    Alte impresii din această RUBRICĂHusa President Park: