ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2016
DEC-2016
single

la PMM* = 664 CNY

Ascott Midtown Suzhou

Prima mea reactie in timp ce am traversat Shanghai-ul de 24 de milioane de locuitori ca sa ajung in micutul orasel (doar 10M!) adiacent Suzhou a fost sa raman evident cu gura cascata. Am vazut doar o mica parte evident, insa totul e mare, mult si… bine aranjat.

Nu se putea ca hotelul unde am stat cam doua saptamani: Ascott Midtown sa fie diferit. Am beneficiat de un apartament de… poate exagerez un pic, dar cred ca avea vreo 70 mp cu totul. Urias (in stil american) si bine aranjat, totul e nou, apartamentul cred ca indeplineste 5 stele dupa criteriile noastre, desi nu am vazut stele pe logo-ul hotelului.

Apartamentul e compus dintr-un living cu tv, canapea, scaune, apoi o bucatarioara dotata cu de toate: plita, toaster, fierbator, frigider, dulapuri cu vesela si tacamuri, masina de spalat haine… am uitat ceva? Apoi dormitorul cu alt televizor si un pat de jumatate de hectar, un dressing super-incapator si o baie uriasa, cu o cada mare, evident: cabina de dus e separat, ceea ce mi se pare si normal, nu?

Si totul la un pret de 400 Y pe noapte – asta inseamna vreo 240 lei – eu zic ca e mai mult decat rezonabil.

Micul dejun e cu tot ce trebuie – cea mai tare parte e locatia: la etajul 31, si daca nu e mare ceata se vede un peisaj urban de toata frumusetea. Camera in care am stat era situata la etajul 5 si dadea spre un drum expres suspendat, destul de aglomerat. Insa viteza fiind limitata la 80km/h, zgomotul traficului e rezonabil, in plus, toate scuterele sunt electrice – silentioase deci. Nicio problema insa, aceasta lipsa e completata de un claxonat viguros, soferii si scuteristii claxoneaza din convingere de fiecare data cand… de fiecare data.

Preturile la minibar sunt OK: – de exemplu o bere locala e 10 Y: 6 lei cum ar veni, insa… minibarul nu e in camera, trebuie sa comanzi la telefon si ti se aduce. Wifi-ul merge fara probleme – e un emitator in fiecare camera cred.

Greu de gasit ceva cusur, insa eu tot am gasit: problema serioasa: papucii pusi la dispozitie erau prea mici, reuseam doar cu greu sa-i incalt, ha-ha, i-am prins!

Lifturile au parca un senzor – daca simt ele ca esti grabit tare, atunci nu vin, sau vin anapoda, tu vrei sus ele opresc si daca merg in jos. In rest – fara probleme, trebuie doar sa-ti faci ceva dexteritate la manuirea cardului: daca inaintea ta cineva baga cardul si alege etajul, trebuie sa astepti pana beculetul verde termina de facut clip-clip, si numai atunci poti sa alegi si tu destinatia.

Hotelul are in dotare si piscina, si sala de gimnastica insa nu le-am vizitat. Despre imprejurimi – pot spune ca la 10 min pe jos e un „mega” (se putea altcumva …) mall Auchan cu de toate. De toate-de toate, adica ok, daca cumva cautati broscute mici, nu stiu ce sa zic, insa broaste mari, barosane si vii, da, normal, evident - avem! :)

Trimis de Trank in 22.12.16 14:13:26
Validat / Publicat: 22.12.16 22:27:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CHINA

VIZUALIZĂRI: 1399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Vedere din incaperea unde se ia micul dejun
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 664.00 CNY pe cameră

[22.12.16 16:11:42]

@Trank: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Ascott Midtown Hotel [Suzhou], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[23.12.16 08:57:04]

@Trank: Cand e vorba de China nu ma pot abtine de la comentarii, mi-este foarte draga si mai ales cand mergi pe banii companiei, chiar daca esti in interes de serviciu si este si obositor.

Am avut norocul sa merg de doua ori in China in interes de serviciu si astfel sa vad (de cele mai multe ori chiar telegrafic) cred ca mai mult de 10 orase de la cele mai mari (Beijing, Shanghai, Guangzhou) cu populatie cat Romania (fiecare) pana la orasele de cate sute de mii de locuitori si pot spune ca am ramas fermecata de China care este in plina dezvoltare, lucru dat si de ambitia lor de a ajunge in top.

Felicitari pentru destinatie, sper ca ti-a placut si poate ne mai povestesti si daca ai apucat sa vezi ceva.

Votat cu mare placere.

TrankAUTOR REVIEW
    [03.01.17 15:32:19]

@webmaster26: Da, locatia e corecta pe varianta "harta". Un lucru interesant - daca harta e setata pe "satelit" totul apare alandala - drumuri peste cladiri, etc. Cred ca e un decalaj intre cele doua variante

mishu, Trank