ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2016
ÎNSCRIS: 29.11.09
AUG-2016

încărcat de pe telefon!

Windy city asiatic

Prima parte - primele doua zile

Am parasit Hotel Aqua din Icmeler dupa 6 nopti de cazare cu directia Didim fara tragere de inima. Citisem ceea ce s-a scris pana in acel moment despre Aquasis, impresiile erau mai degraba negative dar eram convinsi ca 5 nopti de cazare vor trece repede.

La poarta de acces in resort agentul de paza ne-a cerut rezervarea apoi a ridicat bariera si ne-a lasat sa intram. Primul soc, parcarea plina, masini parcate pe aleile de acces, pe trotuare dar si inafara resortului, langa gardul din stanga si dreapta portii de acces. Cred ca 95% din masini erau din Turcia si Romania, cateva de Bulgaria. Am remarcat bancomatul de la intrarea in resort, un lucru bun mai ales cand te afli in plin camp.

Unul din noi a plecat la receptie cu voucherele si pasapoartele, celalalt a dat ture prin parcare in urmarirea unei masini care pleaca. Intr-un sfert de ora gasim loc de parcare care sa nu fie pe mijloc. Intre timp curg masini de Romania. La receptie ne-au spus sa revenim dupa o ora, camera nefiind gata, poate delux-ul nostru nu avea standardul cerut si se mai lucra la el. Ne-au pus bratarile la mana si am iesit sa exploram resortul, sa ne facem o prima impresie. Ne-am intors in lobby, ne-am asezat pe primele fotolii si am privit ce se intampla la receptie. Asteptand ora 14.00 priveam cum turistii vin, fac formele de check-in, primesc cardurile, li se pun bratarile. Majoritatea turci. Poate au pus ceva in pasaport, poate au altfel de camere. Noi nu am pus vreodata si nici nu avem de gand sa facem asta in viitor daca mai venim in Turcia. La 14.00 fix ne-am prezentat la receptie unde am primit camera in vile fara sa ne dea conceptul tiparit. Altii l-au primit.

Rugam sa ne dea land view in hotel dar ne refuza. Mergem sa vedem camera, totul ok mai putin mirosul ciudat din baie (nu era de la canalizare), trei insecte destul de maricele care zburau prin baie (cazate mai repede ca noi, poate sa ne ureze bun venit) si a minibarului care era gol. Asteptam ca ganganiile se se aseze sa le imortalizam cu camera foto, una chiar face acest lucru si ii dam cu prosopul de picioare in cap, ceea ce ne-a reusit de minune. Inchidem usa la baie si lasam doua vietuitoare in viata, se pitisera inter timp.

Mergem din nou la receptie sa cerem alta camera. Ne asezam la rand, cand ne vine randul, receptionera ii ia pe cei de langa noi desi eram acolo dinaintea lor. Incepem sa spunem in gand "sunt calm/a, sunt calm/a, sunt calm/a...". Completeza familia turca hartiile, receptionera le pune bratarile, le da cardul, le da conceptul resortului, se intoarce si pleaca. Revine dupa un minut si desi eram in fata ei se face ca nu ne vede si incepe sa butoneze tastatura. La 30 de cm in fata noastra. Pleaca din nou, dupa care revine si incepe sa vorbeasca cu alta familie de turci veniti dupa noi. Pana aici.

Intervenim peste discutia lor si o rugam frumos sa ne dea alta camera. Ne spune sa mergem in laterala receptiei si sa asteptam "la tejghea" ca vine seful. Ne asezam acolo, vine omul dupa 3 minute, ii explicam ca vrem in hotel si ne noteaza pe o agenda cu rugamintea sa venim a doua zi. Vazand ca nu avem incredere in promisiunea lui ne asigura ca tot el va fi de servici.

Plecam din receptie, luam bagajele din masina si ne indreptam pe jos spre vila. Trece pe langa noi prima masina care cara bagaje. Era libera, doar angajatul care o conduce dar nu opreste sa ne intrebe daca avem nevoie de ajutor. Vine si a doua masina la fel de goala, fara bagaje, doar angajatul la volan. Trece pe langa noi, nu ne vede. Trafic "infernal" la ora 15.00 pe aleile resortului, cum sa ne vada tocmai pe noi. Ajungem in camera, apare si cel care reumple minibarul, ne lasa o bere la stica, o apa plata la un litru jumatate, doua cutii mici de suc si patru doze de suc.

Am iesit apoi la piscina din fata vilei, apa cam rece iar vantul amplifica senzatia de frig. Din a treia incercare am reusit sa ne luam si prosoape, la primele doua incercari nu aveau, a treia oara am stat acolo pana au venit prosoapele curate. Dupa masa de seara ne-am plimbat prin resort, care ne-a impresionat prin teritoriul mare pe care se intinde si care ne-a amintit de resorturile din Antalya. Inainte sa intram in camera ne-am oprit la barul de la piscina principala. Ne-am luat sucuri si apa de la bar si ne-am asezat la o masa. La cativa metri de noi vreo zece persoane stateau la masa iar la un moment dat, o doamna sare de pe scaun tipand, se ridica tipand si copilul de langa ea, apoi o alta doamna de langa copil. Sub masa lor se plimba ditamai gandacul. Am ramas masca, dar nu pentru ultima data.

La revenirea in camera, pe hol, ne astepta "cireasa de pe tort", gandacul "nostru". Dupa ce l-am anihilat partial, l-am fotografiat si pentru ca nu vroia sa paraseasca lumea asta l-am filmat sa-l aratam si altora, sa-l "facem de rusine". Evident am ascuns incidentul de copil, nu ar mai fi dormit toata noaptea. Banuiesc ca a intrat pe sub usa, noi avand camera 2140 la parter. Au bagat o multime de bani in resort si nu au fost in stare sa pune macar la camerele de la vile niste inaltatoare intre usa si gresia de pe jos. Efectiv iti intra degetul pe sub usa.

A doua zi la 10.00 ne prezentam la receptie. Desi managerul din ziua precedenta ne-a promis ca a doua zi il vom gasi acolo, notandu-ne pe agenda in fata noastra si fiind a doua familie care pana in acea zi la ora 15.00 ceruse schimbarea camerei, azi era colegul lui de servici, domnul Emre Karaman. Scoate o hartie A4 plina cu cereri de schimbare a camerei, deveneam astfel a zecea familie. Ma intreaba numarul camerei si de ce vrem sa o schimbam. Il intreb daca are 1 minut liber, ii dau ipad-ul in mana si il rog sa porneasca filmul video. Se uita maxim 10 secunde si fara sa ceara scuze in numele hotelului sau sa gaseasca o explicatie plauzibila, ma intreaba daca mai am vreun motiv pentru care cer schimbarea camerei. Deci ditamai gandacul care misca nu l-a impresionat. Ii spun ca mirosul din baie nu se poate filma si dau sa ii arat poze cu insectele zburatoare dar imi spune direct sa venim dupa ora 16.00 si ne va muta in cladirea principala. Fara scuze, fara alt comentariu. In fond nu el m-a rugat sa vin la Aquasis, iar eu nu sunt venita aici sa gasesc punctele slabe ale resortului. Nu?!

La ora 16.00 ne-am prezentat la receptie, am primit camera 1416 in cladirea principala, etajul 4 sea-view desi aveam vouchere pentru deluxe land-view.

A doua parte - celelalte zile

Voi incerca sa fiu cat mai obiectiva in prezentarea resortului tinand cont ca am ajuns aici dupa 6 nopti la Aqua Icmeler, ca am platit pe noapte jumatate fata de cat am achitat la Aqua dar si ca am fost in primul an de deschidere la Venosa. Nu voi scrie un review "ca la carte", au scris alti turisti detalii inaintea mea.

- resortul imens, cu foarte multe constructii, e greu de imaginat cum au reusit sa construiasca asa ceva intr-un timp atat de scurt

- camera initiala 2140 situata la parterul unei vile cu piscina proprie, aproape la fel de mare ca cea din cladirea principala si cu aceleasi dotari. Probleme in aceasta camera: miros in baie, insecte zburatoare in baie si apoi in camera, gandac in camera, apa curgea prost in vasul wc. Pozitiv, ac care functiona silentios si racea foarte bine, linistea de la piscina.

- camera 1416, etaj 4 sea-view, mare, pat dublu si un pat single, canapea, scaun, minibar (4 doze suc, apa plata 1,5 litri si 2 sucuri mici cu pai la cutie), lcd vestel cu foarte multe programe (ale noastre doar 3), seif, ac centralizat, balcon mare, baie sa zicem de dimensiune medie, in dulap papuci de casa sigilati, parchet. Probleme in camera: ac trebuia programat pe viteza maxima, pe primele doua trepte de viteza era zgomotos; ac trebuia setat pe temperatura minima, nu racea foarte bine (poate din cauza ca eram la ultimul etaj); dispozitivul cu cele doua butoane pentru curgerea apei in vasul wc usor deplasat in jos, se vedea gaura in perete; geamul de la balustrada balconului murdar de excremente de pasare, seiful din dulap nu este prins de blat, il muti unde vrei sau il iei acasa. Curatenia se facea zilnic superficial iar minibarul a fost realimentat zilnic.

- apa din piscine cam rece, cred ca vantul influenta acest lucru, dupa-amiaza se mai incalzea putin. Sezlonguri cred eu destule, multe ocupate cu prosop dar nefolosite pe timpul zilei. Sa fie acolo, doar sunt gratis... Sezlongurile sunt cu plasa, nu ofera un confort deosebit, acceptabile, in doi ani plasa se va lasa si va fi un calvar sa stai pe ele dar au avantajul ca sunt usor de manevrat. Umbrelele de mici dimensiuni sunt un minus pentru cei care au nevoie de umbra. Foarte multe muste la piscina, te sicanau incontinuu.

- aquapark-ul foarte bun. Multe tobogane, unele cu colac simplu sau dublu, altele fara. La cel mai inalt tobogan, functie de cum aratai, salvamarul intreba barbatii cate kilograme au. Era pentru "fotomodele" pentru ca se folosea colac dublu. Discriminare... Trebuia sa te inarmezi cu putina rabdare pana puneai mana pe un colac, cateodata coada ajungea si pe scari la etajul anterior, dar una pesta alta foarte bun si asta datorita diversitatii toboganelor.

- plaja cu nisip, destule sezlonguri care se ocupau incepand cu ora 07.00, la ora 09.00 totul ocupat. Marea limpede, fara pietre, cu intrare lina, fara terapie cu pesti ca la Venosa, de regula linistita, foarte rar am observat valuri (mici). Nu cred ca la acest capitol se putea face mai mult in primul an, mai ales ca au pornit de la zero, au adus nisip pentru plaja, au scos bolovanii de pe fundul apei.

- wi-fi la liber, fara parola si user dar si fara acoperire in tot resortul. Nu peste tot e ok ca viteza, sunt momente si locuri unde ramai dintr-odata fara semnal. Dar sunt si locuri unde nu m-am putut conecta deloc.

- restaurantul subdimensionat ca spatiu si ca angajati, erau momente cand nu gaseai masa libera debarasata deoarece se aglomera. La fel si pe terasa. Am observat ca multi turisti lasau farfurii aproape pline iar multe fete de masa erau patate. Mesele se debarasau cu greutate, trebuia sa ceri tacamuri curate, daca nu pricepeau te duceai si iti luai singur, apa plata la fel. Mancarea a fost buna la gust, variata (paste, diferite sortimente de carne, legume, fructe, prajituri, garnituri), incercau sa aduca intr-un timp rezonabil sortimentele de mancare care se terminau. Nu cred ca te puteai ridica flamand de la masa. Angajatii din restaurant slab pregatiti, nevorbitori de engleza, imprastiati (incepeau sa debarseze o masa si treceau la alta, fara sa termine de luat farfuriile de pe masa cu care au inceput). In sinea lor se straduiau. Foarte multe muste in restaurant. Baia de langa restaurant avea un miros de wc public ordinar.

- spectacolele de seara si animatia din timpul zilei oarecum ok. Seara mesele din amfiteatru se ocupau relativ rapid, trebuia sa fii acolo pana in 21.30 pentru ca la spectacolul care incepea la 21.45 sa stai jos. Animatorii treceau pe la sezlonguri si te invitau la tot felul de jocuri organizate in piscina. O domnisoara din echipa de animatie mi s-a parut prost crescuta deoarece stand pe sezlong cu fata in sus si avand un mic prosop asezat pe fata sa ma apar de soare, a venit langa mine si crezand ca dorm a inceput sa strige "trezirea, incep jocurile in piscina". Nestiind cu cine vorbeste, nu am schitat vreun gest. Vazand ca nu reactionez s-a aplecat si a tipat iar "trezirea, incep jocurile la piscina". E prima oara cand patesc asa ceva.

- in fata hotelului pe partea dreapta au amenjat trei terenuri de tenis si unul de baschet, fara nocturna. Noi am folosit terenul de baschet, altii pe cele de tenis de camp, spre seara.

- la snack-bar se practica un concept "interesant". Ocupai masa, te duceai si dadeai comanda singurului vorbitor de engleza, el dadea comanda mai departe in limba turca, primeai farfuria cu ce ai comandat si te intorceai la masa. Daca era aglomerat asteptai sa iti aduca farfuria la masa insa puteai comanda si "la pachet". Oricum, putine mese, mancare cazuta pe jos care nu era curatata, oferta limitata dar gustoasa pentru iubitorii acestui gen. Noi am incercat cate putin din fiecare sortiment.

- barurile mi se par destul de bine asezate astfel incat sa acopere o zona cat mai mare. Pe partea de bauturi alcoolice nu ma pot pronunta, sucurile la dozator gama cola acceptabile, aparatele de cafea la fel, celelalte dozatoare de sucuri mi s-au parut adevarate "bombe" pentru organism, iti lasau gust pronuntat de chimicale. Daca doreai cafea dimineata trebuia sa iei din restaurant, la baruri aparatele erau nefunctionale inafara orelor de program. Inevitabil apareau si cozi, nu foarte mari. In schimb la inghetata mereu cate 10,12 oameni la rand.

- multi turisti prost crescuti, nu e numai cazul romanilor. Pretul unui hotel poate tria turistii doar daca si conditiile oferite sunt superioare. Romanii circari, mai ales daca sunt in grupuri de peste 2 familii. Vorbesc tare, le stiu pe toate, daca stai si ii asculti ai foarte multe de invatat din experienta lor de viata (pe care o impartasesc si celor din grup). Intr-o seara in restaurant, un turc s-a oprit langa masa ocupata de familia lui, s-a descheiat la ultimii doi nasturi din partea de jos a camasii si a inceput sa se scarpine pe burta. Noroc ca avea maieu sub camasa, altfel se irita. Apoi s-a asezat la masa si a inceput sa manance. Pe cosurile de gunoi, acolo unde se sting tigarile, gasesti pampers folositi, e greu sa ii bage in cos, gaura pentru gunoi fiind la nici 10 cm mai jos de gratarul pentru tigari.

- puteau lasa frigiderele cu apa plata de la piscina la liber, nu mi se pare normal sa stai la coada la bar sa ceri o apa plata la 0,5.

- fiind in primul an de functionare nu ii judec pentru spatiul verde, flori si copaci. Si-au dat silinta dar atat s-a putut. Au inceput sa aduca si banci. Faptul ca au destule alei pe unde te poti plimba, sta pe banca, alerga sau folosi biciclete si masinute electrice este un plus. O masina electrica de doua locuri costa 80 try ora, fiind mai avantajos sa o inchiriezi 24 de ore.

- sala fitness cu aparate noi, are ac, iti iei singur prosop iar daca ti se face sete gasesti apa acolo.

- in unele seri la barul de la piscina principala era muzica live. Desi este greu sa asculti de exemplu un Pink Floyd in interpretarea unei imitatii vocale de David Gilmour, unele piese erau nimerite atat vocal, cat si instrumental.

- din cauza vantului prezent in fiecare zi, cateodata chiar deranjant de tare, se face mizerie in zona piscinei, multe bidoane de plastic goale se rostogolesc pe gresie. Insa, apare din cand in cand cate un angajat care culege recipientele.

Ca o concluzie, este un resort care poate oferi mai mult dar nu stiu in ce an va reusi acest lucru.

Trimis de narcisa in 25.10.16 23:52:27
Validat / Publicat: 26.10.16 09:09:01

VIZUALIZĂRI: 4421 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

calatorul [31.10.16 19:38:49] »

Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

narcisa [31.10.16 22:03:44] »

Multumim la fel!

webmaster26 [16.02.17 18:56:47] »

@narcisa: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

narcisa [17.02.17 10:07:25] »

@webmaster26: Buna ziua. Coordonatele sunt 37.346032,27.234100.

calatorul, narcisa
    Alte impresii din această RUBRICĂAquasis Deluxe Resort & Spa: