ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2016
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2016

Park Plaza Hotel - Amsterdam Airport

Cât de frumoasă a fost ziua de 24 august 2016 și cât de frumos s-a sfârșit! După Platoul Heysel din Brussels - cu Atomium și MiniEuropa, după Waterloo cu monumentul marii bătălii și după popasul pentru masă și pentru plimbare în cel mai mare port european, Rotterdam, seara am ajuns la Amsterdam.

Park Plaza Hotel - Amsterdam Airport a fost gazda următoarei nopți a circuitului nostru. În timpul zilei nu încerc niciodată să anticipez cum va fi hotelul la care vom ajunge la căderea nopții. Sunt atâtea locuri și atâtea obiective interesante care îmi acaparează atenția încât celelalte aspecte - unde sau ce mănânc, unde voi dormi și ce confort voi avea - sunt prozaice și total lipsite de interes. Poate tocmai de aceea, Park Plaza Hotel - Amsterdam Airport a fost pentru mine o surpriză foarte plăcută.

Amplasat aproape de aeroport, hotelul este lung, cu un exterior ce pare sumbru prin uniformitatea fațadei fără nici un fel de decor și prin coloritul său plumburiu, ca cei mai întunecați nori de ploaie. Ceea ce mi s-a părut interesant este concavitatea acestei construcții. Poate că la exterior acest aspect se remarcă mai puțin dat fiind că oaspeții hotelului în general sunt grăbiți și nu prea au timp și pentru acest gen de analiză. Holurile de la etaje, însă - foarte lungi și viu colorate - pun în evidență cât se poate de bine forma acestei construcții moderne, mai puțin obișnuită.

Recepție și lobby

Intrarea principală aflată lângă o terasă mare, pustie la ora sosirii noastre, dar foarte animată dimineața, dă într-o încăpere atât de lungă și de largă încât o poți asemăna cu sala de așteptare a unei gări. În fața recepției nu există fotolii, ci numai canapele așezate două câte două, față în față, având între ele câte o măsuță. O întreagă latură este alcătuită numai din geamuri ceea ce face ca în timpul zilei încăperea să fie bine luminată natural. În partea opusă intrării principale - decorată cu picturi moderne de mari dimensiuni - lângă câteva vitrine cu diverse articole expuse spre vânzare, sunt lifturile. Acestea, multe și foarte încăpătoare, permit accesul doar cu cardul - același card cu care pătrunzi și în cameră.

Camera 644. Aflată la etajul 6, camera care mi-a fost repartizată este mare și pare și mai mare atunci când ești cazat single.

Un pat dublu - de fapt două paturi alăturate, cu noptiere de o parte și de alta, cu lenjerie proaspătă și cu câte o pernă decorativă - este elementul principal al mobilierului. Pernuțele decorative, roșii ca și cuvertura, sunt în ton cu draperiile, cu fotoliile și cu covorașele care acoperă parțial pardoseala din parchet.

În cameră se mai află un fotoliu, un suport pentru bagaje, un birou cu scaun, o oglindă mare fixată în perete, deasupra biroului, precum și un dulap (cu seif, bară cu umerașe și perne de rezervă). Serviciul pentru ceai / cafea dotat cu toate cele necesare, atunci când am fost eu, se găsea în dulap, pe unul dintre rafturi. Sub birou se afla o măsuță mică, potrivită pentru servit ceaiul sau chiar ca suport pentru alte bagaje. Alte dotări: aer condiționat, telefon și televizor.

Pe birou, alături de notesul cu pix și tot felul de pliante cu informații turistice, se aflau două pahare și o sticlă cu apă pe gulerul căreia, scris de mână, se putea citi: € 5. Ei, ce să spun? Cu tot confortul și cu toate cele 4 stele ale hotelului, pentru un litru de apă plată mi s-a părut cam mare acest preț. Dar, dacă nu ai propriile rezerve și te lovește setea în timpul nopții, sticla cu apă de 5 euro este o bună rezolvare.

Să mai adaug faptul că încăperea nu are balcon, dar are un geam foarte mare, făcut din construcție să nu se deschidă. De la înălțimea etajului 6, acesta oferă o bună perspectivă spre aeroport și spre împrejurimi.

Baia la un astfel de hotel este, bineînțeles, modernă și frumoasă. Are peretele dinspre cameră rotunjit, iar ușa din sticlă mată. Cu pereții albi și cu pardoseala cenușie, baia aștepta pregătită cu uscător de păr, trei prosoape, două pahare, cască de duș, un săpunel, șervețele cosmetice, un șervețel special pentru încălțăminte, precum și cu spumant pentru mâini, toate plasate lângă chiuvetă. La duș erau două recipiente alăturate, unul cu gel de duș, celălalt cu șampon.

Micul dejun. La Park Plaza Hotel - Amsterdam Airport sunt mai multe săli în care se poate servi masa. Cea în care am servit noi micul dejun este imensă, luminoasă și frumos decorată. Mesele sunt mici, majoritatea pentru două persoane. Despre preparate n-am să mai spun nimic. E suficient să spun că oferta se ridică la standardele unui hotel de 4 stele atât prin diversitate, cât și prin calitate, cantitate sau mod de prezentare. O singură poză atașată cred că spune totul.

Concluzii

Situat în suburbia Lijnden, Park Plaza Hotel - Amsterdam Airport se află la câteva minute de aeroport (există și mașini speciale care fac transferul acolo, gratuit pentru oaspeții hotelului).

În documentația găsită în cameră am citit că Park Plaza Hotel - Amsterdam Airport, unul dintre cele mai mari din zonă, are 342 de camere, 20 de săli de conferință, toate iluminate natural și oferă facilități de SPA și wellness (centru de fitness, baie de aburi, saună). De asemenea, oferă acces gratuit la internet.

Desigur, pe noi, ca simpli turiști aflați în tranzit, facilitățile pe care le oferă hotelul nu ne-au interesat decât ca fapt divers. Pentru fiecare dintre noi a fost suficient un pat bun, un duș revigorator și un mic dejun îndestulător. A doua zi, grăbiți, am plecat imediat după micul dejun. Capitala Olandei, Amsterdam, ne așteapta cu surprizele ei.

Am fost cazată la Park Plaza Hotel - Amsterdam Airport la 24 august 2016.

Trimis de iulianic in 13.10.16 09:55:48
Validat / Publicat: 13.10.16 11:12:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 2092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Park Plaza Hotel - Clădirea văzută din parcare.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 62.10 EUR pe cameră

[13.10.16 11:11:38]

Mutat în rubrica "Park Plaza Amsterdam Airport Hotel [Lijnden], AMSTERDAM" (nou-creată pe sait)

iulianicAUTOR REVIEW
    [13.10.16 11:18:19]

@webmasterX: Da, este OK!

micutzu
    [13.10.16 11:20:53]

Felicitari pentru acest frumos review. Ma bucur ca am reusit sa prind primul vot, si va asigur ca si in continuare voi urmari cu placere articolele dvs, nu va ignor asa cum ati facut dvs pentru simplu fapt ca mi-am permis sa cred cu tarie intr-o afirmatie pe care dvs ati considerat ca este neadevarata. Stima.

iulianicAUTOR REVIEW
    [13.10.16 12:06:30]

@micutzu: Mulțumesc pentru interes! Nu știu la ce te referi. Nu-mi mai amintesc. Dacă dorești să-mi amintești la ce anume te referi, pentru a nu fi Off topic, aștept un mesaj privat.

Dacă nu citesc ceea ce scrie cineva, nu înseamnă că-l ignor, ci pur și simplu că nu am timp să citesc chiar tot ceea ce se scrie aici. Mai am și altele de făcut.

Prezentul review nu este frumos așa cum nu este frumos nici unul dintre articolele mele despre hoteluri. Le consider însă necesare pentru cei care în viitor vor ajunge pe acolo pe unde am fost și eu. În circuitul din acest an, am fost cazată în 15 hoteluri dintre care doar două aveau referințe pe AmFostAcolo. Voi continua să scriu despre toate fără a aștepta vreun vot de la cineva.

iulianic, micutzu
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Plaza Amsterdam Airport Hotel [Lijnden]: