ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2016
ÎNSCRIS: 13.07.10
SEP-2016
4 AD. + 2 COPII -- v: 17 ani si 7 ani

Sejur de vis Selini

Până să ajung in Lefkada, nu mi-am imaginat că există locuri atât de frumoase, cat de cat aproape de România. Mă gândeam mereu că acestea sunt pe partea cealalta a globului pe vreo insulă din mijlocul oceanului unde să văd plajele acelea exotice din filme.

Când am ajuns în Lefkada însă, am aflat că locurile frumoase sunt peste tot. Și nici nu trebuie să cheltui o avere ca să te bucuri de ele.

Dacă ajungi și tu în Grecia, in Lefkada, nu trebuie să pleci de acolo până nu faci un tur de insulă si sa vezi plajele insulei. Fie că mergi cu mașina proprie, inchiriată sau cu un scuter, trebuie să știi că nu e deloc complicat să vezi aproape toată insula în câteva zile.

Si mai ales sa nu ratezi croaziera si vizita celor 7 insule, ca să-ți faci o idee despre cât de mic este paradisul ăsta grecesc.

La 11 km de Lefkada e un loc de vis: un golf generos si plaja cu pietricele fine si rotunde unde te simti ca si cum ai fi pe o plaja exotica. Acest loc se numeste Agios Nikitas.

Noi am stat la Hotel Selini (selinilefkada.gr/ro) … Pozitionat pe pietonala acestei statiuni (mai degraba un satuc prietenos) la 70-80 de metri de plaja, curat, ingirjit si intim.

Locatia are ca facilități tot ceea ce este necesar unei sederi placute si relaxante (Wi-Fi, frigider, aer condiționat, balcon cu masuta si scaune). Acestea fiind cateva din atu-urile în favoarea acestei constructii minunate. Camerele sunt standard, dar bine îngrijite si lenjeria curata. Doamna Daniela - proprietara acestui hotel- fiind in preajma mereu, atenta la nevoile turistilor.

Noi am rezervat 2 camere triple, pentru 2 familii, telefonic, discutand initial pe e-mail cu doamna Daniela. Am ajuns seara destul de tarziu, dupa ora 22.00 dar nu a fost nici o problema.

Parcarea… desi in acea zona era interzis accesul auto pe aleea pietonala, cei cazati in zona puteau intra linistiti cat mai aproape pentru a-si lasa bagajele.

Recomand din tot sufletul Hotelul Selini din Agios Nikitas, imi doresc sa revin, sa stau mai mult timp acolo sa ma relaxez si sa uit de toate, nu este o zona aglomerata si agitata, iar dupa 1 an de munca… noi chiar aveam nevoie de liniste si desfatare sufleteasca.

Trimis de lidia17 in 12.10.16 16:27:09
Validat / Publicat: 12.10.16 19:07:16

VIZUALIZĂRI: 1666 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lidia17); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 peisaj din balconul camerei in lvivada de maslini

[12.10.16 19:06:58]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Selini Hotel [Agios Nikitas], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

elviramvio
[12.10.16 19:14:36]

@lidia17:

Un tur al Lefkadei am facut in mai. Am prins partea mai neplacuta, dupa ploaie, cu blocare de sosea, cu caderi de pietre mai mari si mai mici dar tot a fost frumos.

Mi-a placut ca s-a intervenit imediat si s-a curatat drumul iar masinile politiei, nevazute pana atunci, erau prezente.

Sper sa o vad si bine insorita si cu plajele uscate.

Vacante frumoase!

lidia17AUTOR REVIEW
[12.10.16 19:30:13]

@webmasterX: da. Coordonatele sunt bune. Acolo e locul de vis

[13.10.16 10:07:50]

@lidia17: O foarte frumoasa recomandare, felicitari, votat cu placere.

calatorul
[13.10.16 19:20:33]

@lidia17: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

lidia17AUTOR REVIEW
[15.10.16 09:20:44]

@calatorul: Mulțumesc. Când am plecat nu am găsit informații despre cazare, amplasament, etc... decât pe site-urile grecești. M-am gândit ca ar fi util.

calatorul
[15.10.16 23:12:41]

@lidia17: Asa am patit si eu cand am cautat cazare in Lefkada acum 3 ani si in Sithonia vara trecuta, pentru ca am ales niste pensiuni particulare despre care nu mai scrisese nimeni pe AFA. Le/am verificat in mai multe locuri, am plecat si am gasit cazari foarte frumoase, despre care la intoarcere am scris si eu, sa stie lumea daca vrea sa mearga acolo sa stea. Mai ales ca doua dintre ele sunt si foarte frumoase, comode, bine dotate si cu preturi care merita toata atentia. Asa ca multumim si la buna recitire.

calatorul, elviramvio, lidia17, mishu