ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2016
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2016

Best Western County House - Brussels

În ziua de 23 august 2016 ne-am încheiat periplul în Marea Britanie și - traversând (de astă dată cu ferry) de la Dover la Callais - iată-ne din nou pe continent. Prima oprire și vizită a zilei a fost în Bruges, un orășel plăcut, care mi-a lăsat frumoase amintiri. Nu același lucru pot spune despre Brussels sau Bruxelles, capitala Uniunii Europene, unde am fost și cazați. Am ajuns acolo după-amiază, așa încât am avut timp suficient pentru un tur de oraș cu autocarul și pentru a-i lua pulsul apoi, pietonal. Cum a fost? Cum am perceput eu această mare capitală europeană, nu cred că e locul potrivit să povestesc acum. Important este că mi s-a părut rece, în multe zone cam pustiu pentru un atât de mare și de important oraș. Mă refer la prezența umană. Soldați înarmați patrulau doi câte doi prin anumite locuri și am văzut chiar mașini militare plasate central, în locuri publice în care mai potrivit ar fi fost să vezi tineri la plimbare. Parafrazând cele spuse de ghid, ținând seama și de faptul că pentru a ajunge seara la hotel a trebuit să facem un ocol serios, strada principală fiind închisă circulației fără vreun motiv aparent, "parcă plutește ceva în aer, parcă se așteaptă ceva. Ceva grav!"

Dar, să las asta pentru că nu este de latitudinea mea să comentez astfel de lucruri. Și apoi, nu Bruxelles este subiectul acestui articol, ci Best Western County House din Bruxelles, hotelul care a fost gazda unei nopți în circuitul nostru.

Pentru cei care vor să viziteze Bruxelles sau sunt doar în tranzit prin oraș, Best Western County House este convenabil amplasat, la sud de centrul orașului, nu departe de aeroport și nici de gară. Înconjurată de multă verdeață, zona pare foarte liniștită. Chiar în fața hotelului există o stație de autobuz care face conexiunea cu centrul orașului.

Intrarea principală este flancată de flori și plante decorative, iar în fața hotelului, dincolo de stradă, este un mic parc. Aici, în plimbarea mea matinală care a precedat micul dejun, am conversat cu o doamnă în vârstă care-și plimba cățelul. Era o portugheză stabilită de mulți ani în Bruxelles și a părut foarte bucuroasă să discute cu cineva din România.

Recepție și lobby. În încăperea largă de la parter, frumos decorată și dotată cu fotolii și canapele confortabile, se află recepția. De aici se ajunge la cele două restaurante, la bar, precum și la terasa exterioară. Recepționerul - un bătrânel comunicativ care mi-a permis să fotografiez orice (chiar și pe el însuși) - mi-a spus că hotelul are șase săli de conferințe cu o capacitate de până la 150 de locuri și că accesul la internet este disponibil gratuit, pentru toată lumea, în tot hotelul.

Accesul la camerele de la etaje se face cu lift de mare capacitate sau pe scări.

Camera 135 care mi-a fost repartizată este mare. De fapt, la Best Western County House - Brussels 135 nu înseamnă camera 135, ci corp 1, etaj 3, camera 5. (Doamne, câte am avut de întâmpinat în acest circuit legat de numerotarea camerelor și de amplasarea lor!).

Un pat dublu flancat de două noptiere trona în mijlocul încăperii. "Happy to have you here!" a fost primul lucru pe care l-am avăzut atunci când am privit spre pat. Cartonașul cu această informație era pus la vedere, între cele două perne decorative de pe pat.

Două fotolii împletite, cam incomode, au între ele o măsuță cu serviciul de ceai / cafea dotat cu tot ceea ce este necesar preparării unei băuturi calde în cameră. Șifonierul ale cărei uși sunt capitonate cu oglinzi, are rafturi, bară cu câteva umerașe și adăpostește o pilotă, precum și o pernă de rezervă.

Veioze la noptiere și la birou, telefon, televizor, listă cu programele care se pot recepționa la TV, notes cu pix, două tablouri, calorifer, suport pliabil pentru bagaj, mochetă și draperii groase, detector de fum, iată ceea ce am mai remarcat! Mi-a plăcut iluminatul din tavan. Mascate în partea de sus a perdelelor, neoanele împrăștiau o lumină agreabilă, deloc agresivă.

Baia camerei 135 de la Best Western County House - Brussels este mică. Nu-i pot aprecia dimensiunile. Pot spune doar că este exact atât cât trebuie pentru ca să aibă loc o cadă cu duș, chiuveta și vasul de toaletă. Trei prosoape, două pahare de plastic înfoliate, un săpunel tip turist, două mici recipiente cu gel, cașcă de duș, șervețele cosmetice, burețel pentru curățat încălțămintea, cam astea au fost dotările băii atunci când am fost eu cazată acolo. Nu trebuie să uit a menționa uscătorul de păr fixat pe peretele de lângă oglindă și caloriferul postat sus, la capătul căzii.

Balcon. Dat fiind că nu prea am văzut așa ceva prin hotelurile tranzitate în acest circuit, nu pot să nu semnalez existența balcoanelor la Best Western County House - Brussels. De fapt este vorba despre terase lungi, fără despărțituri, care se întind pe lungimea mai multor camere, deservindu-le pe toate în aceeași măsură. Pe partea în care se află și camera 135, cu vedere laterală, terasa se întinde în lungul a trei camere. (Cum, oare, îndrăznesc a mă plânge de lipsă de intimidate la Golden Beach Hotel - Hersonissos unde există totuși un paravan despărțitor între balcoane, înalt cam de un metru?) La gândul că vecinul m-ar putea spiona nestingherit, la Best Western County House - Brussels n-aș putea dormi cu fereastra deschisă.

Micul dejun tip bufet se servește într-o sală mare. Câteva mese care ne-au fost rezervate aveau plasat pe mijloc un cartonaș cu numele agenției prin intermediul căreia am ajuns acolo.

Nici prea bogat, dar nici să se poată plânge cineva că a plecat flămând, micul dejun a oferit obișnuitele preparate agreate de noi dimineața: mezeluri, cașcaval, unt, gem, chifle și pâine prăjită, cereale, lapte, cafea și sucuri.

Am fost cazată la Best Western County House - Brussels la 23 august 2016.

Trimis de iulianic in 11.10.16 11:46:59
Validat / Publicat: 11.10.16 17:35:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 1957 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Best Western County House - În marea sală de mese, la micul dejun.

[11.10.16 12:47:37]

Mutat în rubrica "Best Western County House Hotel, BRUXELLES" (nou-creată pe sait)

iulianicAUTOR REVIEW
[11.10.16 13:18:40]

@webmaster26: Da, chiar acolo este!

[11.10.16 17:42:59]

@iulianic: Simpatic receptionerul cred ca el era cel mai cald lucru din acel oras rece asa cum l-ai perceput.

Felicitari, votat cu placere.

iulianicAUTOR REVIEW
[11.10.16 19:56:05]

@mishu: Da, simpatic bătrânelul recepționer! Și comunicativ... M-a întrebat de unde sunt și ce tip de aparat de fotografiat am. După ce i-am spus, probabil pentru a-mi face mie plăcere, a zis că este bun.

Și doamna care își plimba cățelul prin părculețul de vis-a-vis mi s-a părut amabilă. Dacă era să mă iau după ghidul care încercase să ne înspăimânte că acest tip de persoane sunt informatori și dau raportul cui trebuie...

iulianic, mishu

• pagină generată în 0.047112941741943 sec