ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2016
ÎNSCRIS: 15.08.16
AUG-2016

Casa Ancutei din Busteni - un restaurant primitor cu mancare buna

Am ales acest restaurant pentru ca era tot timpul plin de clienti si auzisem ca mancarea este foarte buna.

Restaurantul este foarte usor de gasit fiind plasat tocmai in centrul orasului Busteni, la 50 de metri de Profi (complexul Costila) in directia spre Sinaia. Este deschis zilnic pana la ora 22,00 – as zice din pacate, pentru ca mai ales vara lumea se intoarce tarziu de pe munte si pana se mai plimba putin prin statiune se face usor ora 22,00. Dar ce sa facem? Si cei care lucreaza in acest restaurant dragut trebuie sa mai ajunga si acasa. Nu numai restaurantul e dragut, ci si cei care te servesc.

De exemplu noi am ajuns intr-o seara aici putin dupa ora 22,00 si in mod normal puteau sa ne spuna ca nu mai servesc, pentru ca este trecut de ora inchiderii. Dar au fost draguti si ne-au dat voie sa servim masa chiar si la acea ora. Din acest motiv o sa vedeti in poze localul gol... clientii ceilalti terminasera consumatia si au plecat. Pana la urma noi ne-am intins la toate felurile de mancare. Din pacate in acea seara au trebuit sa inchida restaurantul la ora 23,00.

Am mancat si ciorba de burta, am servit apoi o pastrama de oaie exceptionala si o pomana porcului delicioasa... dar nu am reusit sa mancam tot... pentru ca erau prea mari portiile dupa ce am mancat si ciorba foarte consistenta. Bineinteles ca pofta de papanasi nu am putut sa o depasim si ne-am luat si o portie de papanasi pe care am impartit-o intre noi ca doi romantici incurabili :). Totul ne-a costat 100 lei fix, fara bauturi. Daca e fix inseamna ceva? In dragoste ma refer...

O sa va spun mai jos aspectele care mi-au placut:

1. Este amplasat foarte bine, in centrul orasului Busteni. Am intalnit si clienti care, dupa ce stateau in traficul blocat de pe Valea Prahovei din Predeal pana in Busteni si se enervau, preferau sa ia masa aici pana se mai elibera traficul.

2. Este amenajat frumos, existand si o terasa pentru zilele foarte calde. Mesele sunt de 4 persoane dar se pot impreuna incat se se faca spatiu si pentru mai multe persoane.

3. Mancarea este proaspata, de o calitate peste medie, nu am avut probleme niciodata cand am mancat aici... am fost si la alte restaurante in Busteni (Caraiman, Casa Magic, Irish House, Gura Diham) si am fost foarte dezamagita incat a trebuit sa scriu in caietul de reclamatii sau chiar sa apelez la ANPC dupa ce mi-au servit pizza cu mucegai, desi eu cerusem pizza cu sunca :)

4. Preturile sunt OK. Nu este nici foarte ieftin, dar nici foarte scump.

5. Portiile sunt suficiente. Daca mananci o ciorba, cu greu reusesti sa mananci si felul doi.

6. Servirea si personalul mi s-a parut OK. Chiar am vazut ca se descurcau sa vorbeasca si in engleza cu niste turisti straini.

... Si aspectele care nu mi-au placut:

1. Nu se poate plati cu cardul. Nu am inteles motivul...

2. Muzica din acest local este un dezastru: volumul este prea tare, iar muzica de proasta calitate, dar cred ca se poate si mai rau in alte localuri din zona

3. Toaleta ar putea sa fie mai curata

La preturi sa va asteptati cam pana in 120 lei o masa completa pentru 2 persoane. Supele sunt intre 10-12 lei. Felul principal de la 25 lei-40 lei. Desert de la 15 lei - 20 lei. Bauturile: apa, berea de la 8 lei - 15 lei, vinul de la 30 lei-50 lei.

Recomand acest restaurant tuturor celor care trec prin statiunea Busteni.

PS: Am rugamintea ca nutritionistii de pe acest forum sa se abtina sa comenteze acest review! Multumesc! :)

Trimis de Alexa_77 in 05.10.16 21:10:54
Validat / Publicat: 06.10.16 08:55:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI. A mai fost în/la: VALEA PRAHOVEI, BAILE HERCULANE, SIGHISOARA, SOVATA

VIZUALIZĂRI: 11087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexa_77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Va invit la restaurant Casa Ancutei! Am rezervat o masa pentru voi!

[06.10.16 09:09:30]

@Alexa_77: Bun, primul vot, citit si placut insa dupa afirmatia ta de final cu nutritionistii ma asteptam sa vad si pozele si cred ca v-a fost tare foame de lipseste scopul vostru acolo din poze .

Foarte interesant ca desi ora era tarzie chiar v-au satisfacut poftele inclusiv cu papanasi care dureaza pana se fac.

Poate ca este mai bine, ca eu sunt la ceai si ziua de abia a inceput.

Felicitari, votat cu mare placere.

Alexa_77AUTOR REVIEW
[06.10.16 14:26:44]

@mishu: Efectiv eram atat de disperati de foame incat ne-a fost foarte dificil sa acordam atentie fotografiatului, dupa ce ne-a adus ciorba si apoi restul. Servirea a fost foarte prompta, fiecare fel de mancare a venit repede unul dupa altul. Papanasii au fost foarte buni! Au avut timp sa ii faca pentru ca am stat o ora... Data viitoare o sa ma gandesc intai la voi si o sa fac poze si de la masa.

Esti o draguta! Mersi pentru vot!

[06.10.16 14:37:17]

@Alexa_77: Glumeam, uite acum la cel mai recent articol al meu descarcand pozele am constatat ca de fapt in dormitoare si baie nu am am facut nici o poza, in schimb o multime in living. Nu-mi venea sa cred, le-am luat inca o data la vizualizare poate imi scapasera.

Dar trebuia sa te tachinnez putin . O zi frumoasa.

Michi
[06.10.16 16:07:19]

Al 14-lea vot pentru o steluţă care a apărut pe cerul AFA. Prevăd o creştere spectaculoasă. Mult succes!

Alexa_77AUTOR REVIEW
[06.10.16 22:01:50]

@Michi: Multumesc!... te cam pricepi la preziceri...

Alexa_77, Michi, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bușteni?: