ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2016
ÎNSCRIS: 03.10.16
SEP-2016

Extrem de nemulțumit

Nu se justifica pretul de 5 stele, am plecat dezamagita...

Buna ziua. Intrucat am sarbatorit impreuna cu prietenul meu aniversarea a opt ani de relatie am dorit sa gasim un loc special, departe de galagia Bucurestiului, un loc relaxant unde sa putem evada de grijile si stresul cotidian.

Am incercat sa ne informam corespunzator si am decis sa acordam Pensiunii Ferma Club o sansa, desi am citit si multe review-uri negative. Nu vreau sa fiu carcotasa fara motiv asa ca voi detalia intocmai cele intamplate.

Am achizitionat pachetul weekend romatic, care initial ne-a parut destul de costisitor, insa considerand ocazia ca fiind una speciala si citind avantajele ce sunt incluse in aceasta oferta am decis ca satisfactia totala merita aceasta investitie.

Am ajuns vineri seara la pensiune, niciunul dintre proprietari nu era prezent. Persoanele care ne-au intampinat au fost amabile, insa nu ne-au facut nici macar un tur al pensiunii, sa vedem exact in ce directie sunt localizate toate minunatiile prezentate pe site. Nu a fost un lucru extrem de deranjat intrucat sosisera si alti turisti si am realizat ca erau destul de ocupati. Nu am dorit sa ne lasam influentati negativ si am incercat sa ne simtim cat mai bine. Inainte sa ajungem la pensiune am discutat cu proprietarii despre meniul special si restrictiile culinare, intrucat eu sunt vegetariana. Totul fusese stabilit in detalii insa in seara de vineri, cand am coborat la cina, Claudiu (un ospatar de altfel foarte simpatic) mi-a oferit exact aceeasi portie ca si a celorlalte persoane. A trebuit din nou sa precizez ca sunt vegetariana si sa o iau de la capat cu sirul detaliilor pentru a beneficia de o cina fara carne. M-a deranjat, dar am hotarat DIN NOU sa fiu optimista, oricui i se poate intampla sa nu fie bine informat, am considerat ca este o problema de comunicare.

In pachetul pe care l-am achizitionat era precizat ca beneficiem de "Sticla de vin, cutie de bomboane si petale de trandafiri in camera." Ceea ce am gasit in camera a fost: O sticla de sampanie, 3 bomboane si 4 petale de trandafiri. Am considerat exagerata descrierea, dar nu conta, am zis sa ne bucuram de incercarea de a realiza ceva frumos, chiar incercam sa le gasim scuze si explicatii pertinente.

Seara de sambata aveam inclusa in pachet o cina festiva. Eram entuziasmati doar la gandul aceasta si am coborat infometati, aranjati in camasa si rochie si cu zambetul la purtator :)

Ne-am asezat la masa si i-am spus lui Claudiu ca avem inclusa in oferta cina festiva. A ramas uimit (lipsa comunicarii deja incepuse sa fie deranjanta), dar a considerat el ca poate remedia situatia. Ne-a adus rapid o lumanare pe masa, iar la desert au scris un "te Iubesc" pe farfurie. Preparatele au fost identice cu ale celorlalti invitati, astfel incat am primit in cadrul cinei romatice costita la gratar cu sos de usturoi si chifla, iar la desert o prajitura. Singurele diferente au fost lumanarea si urarea de pe prajitura. Am intrebat daca nici macar un pahar de vin nu primim pentru aceasta minunata cina? Claudiu ne-a adus, dupa ce am insistat noi, o carafa de vin, insa niciodata suprizele nu veneau de la ei, trebuia intotdeuna sa intrebi ce este inclus in pretul pe care l-ai achitat si sa ii rogi sa beneficiezi de respectivele servicii.

Am cerut explicatii inainte sa plecam intrucat nu se justifica diferanta de pret intre demipensiune si pachetul mai costisitor de care am beneficiat. Claudiu ne-a raspuns ca nu putea sa pregateasca ceva mai special intrucat citez "toata lumea ar fi dorit sa manance acelasi lucru daca faceam diferentieri". Acest raspuns mi s-a parut realmente deplasat, serviciile trebuiau sa fie adaptate, am platit suplimentar si nu am beneficiat de cina romantica, festiva, extraordinara.

Nu am plecat pana nu am discutat telefonic cu proprietarul care ne-a restituit o suma de bani, lucru pe care l-am apreciat. Insa dezamagirea de a nu ne bucura de ceea ce platisem si lipsa acuta a comunicarii ne-a afectat enorm.

Mentionez ca desi citisem ca apa plata de la masa este inclusa in pachet, la noi a fost contra cost. Am zis sa nu facem ca alti clienti nemultumiti si sa refulam online fara sa ne exprimam nemultumirea fata in fata asa ca am cerut detalii de ce nu este inclusa apa in pachet. Ni s-a spus ca doar cafeaua si laptele de la micul dejun sunt incluse si ca bauturile se taxeaza separat. Am inteles, am platit separat pentru cele 4 freshuri de mere si pt o carafa de vin, dar apa? Nici macar un pahar de apa nu se ofera la masa??? Absolut dezamagitor!

Per total si in incheiere recomand pensiunea pentru locatie, gradina, camera curate si spatioase, piscina curata.

Nu recomand pentru: totul se taxeaza suplimentar, in pachet nu este inclusa nici macar apa plata (in ciuda a ceea ce spunea proprietara), lipsa totala de comunicare intre angajati si patron, sentimentul ca ai platit un serviciu costisitor si dezamagirea ulterioara de a nu beneficia de acel pachet/ serviciu, lipsa bonului fiscal (cand am cerut chitanta ne-a spus ca din pacate casa de marcat nu functioneaza, este ilegal sa platesti fara sa ti se ofere o dovada, chitanta, bon, foaie semnata si stampilata, orice) !!!

Nu m-as mai intoarce sau daca timpul sterge nemultumirea acuta pe care o resimt in acest moment, cu siguranta nu as cumpara pachetul romatic! Nu se justifica preturile exagerate! Serviciile nu sunt de 5 stele, in ciuda aparentelor...

Trimis de Denisa Ioana in 03.10.16 12:10:45
Validat / Publicat: 03.10.16 12:51:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOROENI.

VIZUALIZĂRI: 2140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa Ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 150.00 EUR pe cameră

[03.10.16 12:42:18]

@Denisa Ioana: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 16&ridAnt=74098

[03.10.16 14:17:55]

@Denisa Ioana: In primul rand iti urez si eu bun venit pe acest site si imi pare rau ca debutul tau este legat de un aspect negativ care te-a determinat de fapt sa scrii.

Eu si sotul am fost acolo intr-un weekend la inceput de primavara si ne-am simtit bine, chiar pot spune ca ne-am relaxat.

Nu pot insa sa contest cele povestite de tine si poate ca aceste lucruri vor fi luate in calcul de proprietar care stiu sigur ca citeste aceste articole.

Rolul tuturor articolelor este de a crea o imagine cat mai corecta asupra unui loc si ce este de remediat sa se si intample.

Imi pare rau ca ai fost dezamagita, atunci cand ai niste asteptari te doare cu atat mai mult.

Imi doresc insa sa citesc si povesti frumoase, astfel incat votat cu placere si astept si alte articole.

Denisa IoanaAUTOR REVIEW
    [03.10.16 15:46:09]

@mishu:

Multumesc pentru mesajul frumos de intampinare. Intotdeauna am apreciat amfostacolo.ro, ofera informatii pertinente si detalii extrem de utile pentru planificarea unui concediu ideal. Regret ca primul meu review a fost unul negativ, insa promit sa remediez situatia povestind si despre locurile frumoase pe care le-am vizitat.

Sunt bucuroasa ca weekendul vostru a fost unul reusit si sunt convinsa ca toate lucrurile ce ne-au deranjat se vor remedia atat timp cat exista dorinta si implicare. La cat mai multe destinatii reusite!

PensFerma
    [20.10.16 15:14:48]

@Denisa Ioana: va multumim pentru vizita si regretam ca nu a fost intru-totul pe placul dumneavoastra.

Ne bucuram ca apreciati locatia, gradina, camerele si zona de rasfat si relaxare. Am considerat normal sa va returnam suma aferenta cinei romantice, tinand cont ca modul in care a fost organizata nu v-a multumit. Speram ca ati apreciat micul 'suvenir' natural oferit la plecare.

In ceea ce priveste apa, dupa cum v-am comunicat si telefonic inainte de sejur, apa la carafa este oferita gratuit pe tot parcursul zilei. Daca ati fost taxati pentru acest lucru, va rugam sa ne anuntati si, cu scuzele de rigoare, va vom returna suma respectiva. Totodata, va anuntam ca dupa plecarea dumneavoastra a fost remediata problema casei de marcat si desigur ca am emis bonul fiscal aferent.

Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate pe parcursul sejurului, anume cele legate de modul in care a fost organizata cina festiva. Facem tot posibilul sa remediem aceste probleme si sa conferim romantismul aferent unor astfel de evenimente.

NB PensFerma este (sau a fost) reprezentant al unității
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    Denisa IoanaAUTOR REVIEW
    [27.10.16 18:43:02]

@PensFerma:

Observ ca faceti referire la suvenirul natural pe care l-am primit ca si cum acesta ar fi fost oferit drept recompensa pentru neplacerile cauzate. Imi amintesc cu certitudine ca in suma aferenta sejurului romantic era inclus si cadoul natural daruit la plecare. Am considerat ca nu este necesara relatarea acestui fapt intrucat beneficiile respective au fost contra cost si erau specificate in descrierea pachetului achizitionat.

Explicatia conform careia emiterea bonului fiscal a fost efectuata dupa plecarea clientilor o consider nesatisfacatoare. Imposibilitatea de a furniza o dovada a confirmarii platii este un lucru inacceptabil pentru orice unitate de cinci stele. Autoproclamarea acestui statut nu releva realitatea din punctul meu de vedere.

Apreciez totusi modul in care formulati raspunsurile astfel incat prezentati evenimentele intr-o eterna lumina favorabila.

Va multumesc pentru feedback si va doresc mult spor in a remedia problemele existente!

PensFerma
    [28.10.16 00:09:12]

Va multumim pentru raspunsuri. Nicidecum nu am prezentat micul suvenir ca "recompensa", ci speram doar ca acesta, parte a pachetului ales, sa fi fost pe placul dumneavoastra.

Referitor la observatia dumneavoastra, din pacate unele probleme tehnice sunt idependente de noi, desi facem tot posibilul sa le evitam. Daca ne putetibfurniza adresa, cu mare drag va transmitem bonul fiscal aferent.

Va multumim pentru aprecieri, ne ambitioneaza sa crestem zi de zi calitatea serviciilor oferite.

NB PensFerma este (sau a fost) reprezentant al unității

Denisa Ioana, mishu, PensFerma